• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

IMPREZY / kultura i wiedza

Letnie Koncerty na Grochowskiej

Adres

Warszawa, ul. Grochowska 272

Termin

Od 2018-08-25 16:00:00
Do 2018-08-26

Zobacz na mapie

12.05 – 26.08.2018

Orkiestra Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa

12.05.2018 g. 16:00

Program

Fryderyk Chopin Scherzo b-moll op. 31
Karol Szymanowski Mazurki op. 50 nr 1, 2
Fryderyk Chopin Introdukcja i Polonez C-dur op. 3
Franz Schubert Sonata Arpeggione D 821

Wykonawcy

Tomasz Strahl wiolonczela
Janusz Olejniczak fortepian
Agata Kwiecińska prowadzenie

13.05.2018 g. 16:00

Program

Karol Szymanowski Pieśń Roksany na skrzypce i fortepian*
Manuel de Falla Suite Populaire Espagnole*
Maurice Ravel Sonatine**
Claude Debussy Rapsodia na saksofon altowy i fortepian
Siergiej Prokofiew Suita z baletu Romeo i Julia op. 75* ***

*transkrypcja / aranżacja MagDuś Duo

**aranżacja David Walte

***aranżacja Lydia Baich, Matthias Fletzberger 

Wykonawcy

MagDuś Duo
Bartłomiej Duś saksofon
Magdalena Duś fortepian
Mariusz Gradowski prowadzenie 

19.05.2018 g. 16.00

Program

Johann Sebastian Bach Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit BWV 106*
Franz Schubert Fantazja f-moll na cztery ręce op. 103
Siergiej Rachmaninow 6 Morceaux op. 11 (Barkarola, Scherzo, Temat rosyjski, Walc)
Camille Saint-Saëns Danse Macabre
Maurice Ravel Rapsodia hiszpańska

Wykonawcy

Wakarecy Piano Duo
Aleksandra Soboń-Wakarecy fortepian
Paweł Wakarecy fortepian
Jakub Strużyński prowadzenie

*aranżacja György Kurtág

20.05.2018 g.16.00

Program

Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy c-moll op. 18 nr 4
Béla Bartók Kwartet smyczkowy nr 3
Karol Szymanowski Kwartet smyczkowy op. 56 nr 2

Wykonawcy

New Music Quartet
Katarzyna Gluza skrzypce
Paulina Marcisz skrzypce
Karolina Orsik-Sauter altówka
Dominika Szczypka wiolonczela

Piotr Burakiewicz prowadzenie

26.05.2018 g. 16.00

Dzień Matki

Program

Georg Friedrich Haendel Volate, amori aria Ginevry z opery „Ariodante”                           
Henry Purcell If music be the food of love
Johann Sebastian Bach Sarabande, Gigue z II Partity d-moll BWV 1004
Johann Sebastian Bach Wenn die Frühlings lüfte streichen aria z kantaty „Weichet nur, betrübte Schatten” BWV 202
Wolfgang Amadeus Mozart Ridente la calma KV 152
Niccolò Paganini Cantabile op. 17
Gaetano Donizetti Cavatina Ah, rammenta o bella Irene 
Pablo de Sarasate Introdukcja i Tarantella op. 43
Kyryło Stecenko Stałam i słuchałam wiosny  Kyryło Stecenko Romans
Henryk Wieniawski Dudziarz op. 19 nr 2
Karol Szymanowski  Mazurek op. 50 nr 1 
Francis Poulenc Violon z cyklu „Fiançailles pour rire"
Camille Saint-Saëns Les violons dans les soir

Wykonawcy

Olga Pasiecznik sopran
Nazar Plyska skrzypce
Kyeong-Yeon Seo fortepian
Agata Kwiecińska prowadzenie

27.05.2018 g. 16:00

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura do opery „Wesele Figara” KV 492
Astor Piazzolla Cztery pory roku
Giovanni Sollima Violoncello Vibrez

Wykonawcy

Uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia
Marcel Markowski wiolonczela / prowadzenie
Piotr Mazurek wiolonczela / prowadzenie
Alicja Kozak wiolonczela
Zofia Ziemkiewicz wiolonczela
Weronika Skrodzka wiolonczela
Agata Bąk wiolonczela
Adam Mazurek wiolonczela
Małgorzata Oller wiolonczela

Piotr Wojciechowski prowadzenie

02.06.2018 g. 16:00

Dzień Dziecka

Program

Koncert fabularny „Gdzie jest Reksio"

Wykonawcy

Etnos Ensemble
Bartosz Pacan klarnet
Konrad Merta akordeon
Piotr Gach wiolonczela
Łukasz Mazanek kontrabas
Marek Żyła lalkarz (Teatr Lalek Marka Żyły)

03.06.2018 g. 16:00

Program

Stanisław Moniuszko „Śpiewnik domowy” (Kwiatek, Pieśń Nioły, Niepewność, Sen, Motyl, Serce moje, Dlaczego, Ja ciebie kocham, Pieśń wieczorna, Grajek, Prząśniczka, Dziad i baba, Piosnka obłąkanej Ofelii)

Ignacy Jan Paderewski Dwanaście pieśni op. 22

Wykonawcy

Karolina Makuła mezzosopran*
Daniel Rudowski fortepian*
Piotr Burakiewicz prowadzenie

*laureaci Nagrody Głównej na Konkursie Kameralistyki Wokalnej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego  w Bydgoszczy

09.06.2018 g. 16:00

Program

Juliusz Zarębski Kwintet fortepianowy g-moll op. 34
Robert Schumann Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44

Wykonawcy

Kwintet fortepianowy UMFC
Mateusz Konopelski skrzypce*
Jan Pietkiewicz skrzypce*
Dominika Majerska altówka*
Alicja Kozak wiolonczela*
Igor Kret fortepian*

Mariusz Gradowski prowadzenie

*wyróżniający się studenci klasy kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

10.06.2018 g. 16:00

Program

Witold Lutosławski Grave. Metamorfozy
Arvo Pärt Fratres
Krzysztof Penderecki Divertimento
Siergiej Prokofiew Sonata C-dur op. 119

Wykonawcy

Maria Leszczyńska wiolonczela*
Agnieszka Kozło fortepian

Piotr Burakiewicz prowadzenie

*stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia

17.06.2018 g. 16:00

Program

Georg Friedrich Haendel  Scherzano sul tuo volto duet Almireny i Rinalda z opery „Rinaldo” HWV 7
Antonio Vivaldi Care selve, amici prati aria z kantaty „Care selve, amici prati” RV 671
Georg Friedrich Haendel Stà nell’Ircana pietrosa tana aria Ruggiero z opery „Alcina“ HWV 34
Georg Friedrich Haendel Piangero la sorte mia aria Kleopatry z opery „Juliusz Cezar” HWV 17
Georg Friedrich Haendel Di speranza un bel raggio...Venti, turbini recytatyw i aria Rinalda z opery „Rinaldo”  HWV 7
Georg Friedrich Haendel Caro! / Cara! tu mi accendi nel mio cor duet Clotilde i Adolfo z opery „Faramondo” HWV 39
Georg Friedrich Haendel O Lord, whose mercies numberless aria Dawida z oratorium „Saul” HWV 53
Antonio Vivaldi Sonata a-moll na wiolonczelę i klawesyn nr 3 RV 43
Antonio Caldara Maddalena, nel cielo fissa lo sguardo...Spera, consolati recytatyw i aria Amor Celeste z oratorium „Magdalena u stóp Chrystusa”
Claudio Monteverdi  Amor lament Nimfy z „Madrigali guerrieri ed amorosi” SV 163
Joseph-Nicolas-Pancrace Royer Marsz Scytów ze zbioru „Première livre de pièces pour clavecin”
Jean-Philippe Rameau Tristes apprêts, pâles flambeaux aria Telairy z opery „Kastor i Polluks” RCT 32
Antonio Vivaldi Armatae face et anguibus aria Vagausa z oratorium „Judyta triumfująca” RV 644
Claudio Monteverdi Pur ti miro duet Poppei i Nerona z opery „Koronacja Poppei” SV 308
Georg Friedrich Haendel Consolati o bella tercet Angeliki, Medoro, Dorindy z opery „Orlando” HWV 31

Wykonawcy

Uczestnicy Akademii Operowej

Monika Buczkowska sopran
Marcjanna Myrlak mezzosopran
Rafał Tomkiewicz kontratenor
Maciej Łukaszuk wiolonczela barokowa
Krzysztof Garstka klawesyn

Agata Kwiecińska prowadzenie

24.06.2018 g. 16:00

Program

Kevin McKee Escape
Kevin McKee Vuelta del Fuego
Leonard Bernstein West Side Story
Paul Nagle Jive for Five
Eric Ewazen Fanfare
Adam Wesołowski Gliss Dance

Wykonawcy

Polish Brass Quintet
Jakub Waszczeniuk trąbka
Ostap Popovych trąbka
Henryk Kowalewicz waltornia
Tomasz Hajda puzon
Krzysztof Mucha tuba

Agata Kwiecińska prowadzenie

30.06.2018 g. 16:00

Z pieśnią przez wieki

Program

Anonim  Bogurodzica (sł. autor nieznany)
Anonim  Gaude Mater Polonia (sł. Wincenty z Kielczy)
Anonim Chwała Tobie Gospodzinie
Mikołaj Gomółka  Psalmy Nieście chwałę mocarze, Kleszczmy rękoma, Radujcie sie (sł. Jan Kochanowski)
Wacław z Szamotuł Alleluja, chwalcie Pana (sł. Polskie Mikołaj Rej); Już sie zmierzka (sł. Andrzej Trzecieski)
Anonim XVI w. Duma
mel. trad. Laura i Filon (sł. Franciszek Karpiński)
Fryderyk Chopin Śliczny chłopiec (sł. Józef Bohdan Zaleski)
Fryderyk Chopin Życzenie (sł. Stefan Witwicki)
Stanisław Moniuszko Prząśniczka (sł. Jan Czeczot)
Michał Świerzyński Góralu, czy ci nie żal (sł. Michał Bałucki)
mel. trad. Przybyli ułani (sł. Feliks Gwiżdż)
M. D. Tomnikowski  Marsz Pierwszej Brygady (sł. autor nieznany)
Michał Zieliński Serce w plecaku (sł. Michał Zieliński)
Marian Matuszkiewicz  Deszcz, jesienny deszcz (sł. Marian Matuszkiewicz)
Henryk Wars Jak za dawnych lat (sł. Jerzy Jurandot)
Henryk Wars Pierwszy znak (sł. Julian Tuwim)
Henryk Wars Ach, śpij kochanie (sł. Ludwik Starski)
Andrzej Zieliński Bas, Prześliczna wiolonczelistka (sł. Wojciech Młynarski)
Jerzy Wasowski W czasie deszczu dzieci się nudzą, Piosenka jest dobra na wszystko (sł. Jeremi Przybora)
Juliusz Loranc Kwiat jednej nocy (sł. Jonasz Kofta)                                                          

Wykonawcy

Il Canto
Wanda Laddy sopran
Marta Lawrence alt
Sławomir Łobaczewski tenor
Piotr Pieron bas

Mariusz Gradowski prowadzenie

01.07.2018 g. 16:00

Program

Gioacchino Rossini Uwertura do opery „Sroka złodziejka”
Fryderyk Chopin Mazurek op. 24 nr 2*
Fryderyk Chopin Mazurek op. 17 nr 4*
Fryderyk Chopin Walc op. 64 nr 2*
Manuel de Falla Taniec hiszpański nr 1 z opery „Krótkie życie” (”La vida breve”)
Manuel de Falla Pantomima, Taniec ognia z baletu „Czarodziejska miłość” (”El amor brujo”)
George Gershwin Błękitna rapsodia*

*aranżacja Kupiński Guitar Duo

Wykonawcy

Kupiński Guitar Duo
Ewa Jabłczyńska gitara
Dariusz Kupiński gitara

Mariusz Gradowski prowadzenie

07.07.2018 g. 16:00

Program

Hans Fryba Suita w dawnym stylu (Preludium, Gavotte)
Franz Schubert Sonata Arpeggione D 821*
Stefan Bolesław Poradowski Romans
Stefan Bolesław Poradowski Kaprys nr 1
Knut Guettler Wariacje Greensleeves
Frank Proto Carmen Fantasy*

*transkrypcja Damian Sobkowiak

Wykonawcy

Damian Sobkowiak kontrabas*
Grażyna Czerwińska fortepian

Ewa Chamczyk prowadzenie

*laureat I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego

08.07.2018 g. 16:00

Program

 

Ignacy Jan Paderewski Melodia*
Fryderyk Chopin Nokturn Es-dur op. 9 nr 2**
Fryderyk Chopin Mazurek a-moll op. 67 nr 4***
Aleksander Zarzycki Romans op. 16
Aleksander Zarzycki Mazurek G-dur op. 26
Karol Szymanowski Źródło Aretuzy z cyklu „Mity”
Henryk Wieniawski Polonez D-dur op. 4
Pablo Sarasate Melodie cygańskie

transkrypcja

* Stanisław Barcewicz
** Karol Lipiński
*** Fritz Kreisler

Wykonawcy

Krzysztof Jakowicz skrzypce / prowadzenie
Robert Morawski fortepian

Krzysztof Jakowicz zagra na skrzypcach wykonanych przez Feliksa Konstantego Pruszaka, Jana Karonia, Talimira Żarskiego, Jana Pawlikowskiego, Marka Olma

14.07.2018 g. 16:00

Program

Bach Stories Preludia chorałowe Johanna Sebastiana Bacha oraz improwizacje na ich temat
Nowa Podróż Zimowa improwizowane ballady pieśniowe w stylach kompozytorów epoki romantyzmu
Chopin. Nokturny. Improwizacje autorskie, improwizowane wersje utworów Fryderyka Chopina

Wykonawcy

Marcin Zdunik wiolonczela / prowadzenie
Aleksander Dębicz fortepian / prowadzenie

15.07.2018 g. 16:00

Program

Ludwig van Beethoven Sonata E-dur op. 14 nr 1
Claude Debussy Preludia (Dziewczynka o włosach jak len, Przerwana serenada, Taniec Puka
Juliusz Zarębski Grande Polonaise Fis-dur op. 6
Johannes Brahms Wariacje i fuga na temat Haendla op. 24

Wykonawcy

Piotr Sałajczyk fortepian
Mariusz Gradowski prowadzenie

21.07.2018 g. 16:00

Program

Johann Sebastian Bach Sonata D-dur na violę da gamba i klawesyn BWV 1028
Alfred Schnittke Suita w dawnym stylu
Johann Sebastian Bach Sonata g-moll na violę da gamba i klawesyn BWV 1029
Sofia Gubaidulina In Croce
Krzysztof Penderecki Chaconne (wersja na wiolonczelę i akordeon)

Wykonawcy

Alexander Gebert wiolonczela
Maciej Frąckiewicz akordeon

Piotr Wojciechowski prowadzenie

22.07.2018 g. 16:00

Program

Ludwig van Beethoven Sonata g-moll op. 49 nr 1 (Andante)
Johann Sebastian Bach Suita lutniowa g-moll BWV 996 (Preludium)
Maki Ishii Thirteen drums
Bruce Hamilton Interzones
Javier Alvarez Temascal
Jeff Queen Tribute

Wykonawcy

Grzegorz Chwaliński instrumenty perkusyjne*
Piotr Wojciechowski prowadzenie

*stypendysta Fundacji Sinfonia Varsovia

28.07.2018 g. 16:00

Program

Ludwig van Beethoven Sonata D-dur na skrzypce i fortepian op. 12 nr 1 (Tema con variazioni. Andante con moto)
Karol Szymanowski Driady i Pan z cyklu „Mity” op. 30
Eugène Ysaÿe Sonata d-moll na skrzypce solo op. 27 nr 3 Ballade (à George Enescu)
Richard Strauss Sonata skrzypcowa Es-dur op. 18
Manuel de Falla Taniec hiszpański

Wykonawcy

Emilia Jarocka skrzypce*
Grzegorz Skrobiński fortepian

Ewa Chamczyk prowadzenie

*stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia

29.07.2018 g. 16:00

Program

Aleksander Brych Troć na saksofon altowy i harfę
Alphonse Hasselmans La Source na harfę solo
Anna Maria Huszcza SaHarBAD na saksofon altowy i harfę
Paul Patterson Spiders na harfę solo (The Red-backed Spider)
Barry Cockcroft Kuku na saksofon sopranowy solo
Paul Patterson Spiders na harfę solo (Tarantula)
Maciej Małecki Scherzo na saksofon altowy i harfę*
Barry Cockcroft Rock me na saksofon altowy solo
Andy Scott Sonata na saksofon altowy i harfę

*prawykonanie

Wykonawcy

Duet Harsax
Daniel Kobielski saksofon
Juliusz Wesołowski harfa

Piotr Wojciechowski prowadzenie

04.08.2018 g. 16:00

Program

Erich Wolfgang Korngold Cztery utwory z muzyki do komedii „Wiele hałasu o nic” op. 11
Mieczysław Wajnberg Sonatina D-dur skrzypce i fortepian op. 46

Alfred Schnittke Suita w dawnym stylu
Philip Glass Sonata na skrzypce i fortepian

Wykonawcy

Marcin Markowicz skrzypce
Grzegorz Skrobiński fortepian

Jakub Strużyński prowadzenie

05.08.2018 g.16:00

Program

Robert Schumann Märchenbilder op. 113
Leszek Wisłocki Introdukcja i rondo góralskie
Max Bruch Kol Nidrei op. 47
Béla Bartók Koncert altówkowy

Wykonawcy

Agnieszka Podłucka altówka*
Dominika Majerska altówka *
Michał Kot altówka*
Krzysztof Stanienda fortepian
Agnieszka Skorupa  fortepian

Jakub Strużyński prowadzenie

*laureaci I Międzyuczelnianego Konkursu Altówkowego - Gdańsk 2017

11.08.2018 g. 16:00

Program

Tadeusz Szeligowski Kwintet na instrumenty dęte
György Ligeti Six Bagatelles
Jean Françaix Quintetto per fiati nr 2

Wykonawcy

Hybrid Quintett
Karina Kamizela flet*
Marta Piznal obój*
Piotr Thieu-Quang klarnet*
Adam Ostrowski fagot*
Dariusz Thieu-Quang waltornia*

Jakub Strużyński prowadzenie

*wyróżniający się studenci klasy kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

12.08.2018 g. 16:00

Program

Henryk Wieniawski Legenda op. 17
Antonín Dvořák Taniec słowiański e-moll op. 46 nr 2
Fryderyk Chopin Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth.
Carl Maria von Weber Trio g-moll op. 63 (Scherzo)
Manuel de Falla Suite populaire espagnole (El pano moruno, Nana, Polo)
Ignacy Jan Paderewski 3 Tańce góralskie z Album tatrzańskie op. 12
Jacques Ibert Deux Interludes
Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu
Krzysztof Komeda Kołysanka z filmu „Dziecko Rosemary”
Astor Piazzolla Historia Tanga (Bordel 1900)
Andrzej Kurylewicz temat z filmu „Polskie drogi”
Chick Corea Spain

Wykonawcy

Bydgostia Accordion Trio
Agnieszka Karwowska flet
Michał Litwa wiolonczela
Maciej Drapiński akordeon

Jakub Strużyński prowadzenie

18.08.2018 g. 16:00

Program

Edvard Grieg Suita z czasów Holberga op. 40*
Samuel Barber Adagio op. 11**
George Gershwin Błękitna rapsodia**
Dariusz Przybylski Morpheus
Timothy Blinko Sculptures

aranżacja

* Maarten Jense
**Johan van der Linden

Wykonawcy

Morpheus Saxophone Quartet
Wojciech Psiuk saksofon sopranowy
Paulina Młynarska saksofon altowy
Szymon Nidzworski saksofon tenorowy
Grzegorz Bil saksofon barytonowy

Piotr Wojciechowski prowadzenie

19.08.2018 g. 16:00

Program

Saverio Mercadante La Poesia
Joseph Jongen Deux pièces op. 89
Piotr Moss Offenbachiana II*
Aleksander Tansman Deux mouvements
Michael O’Brien Tres danzas populares argentinas

*prawykonanie; utwór dedykowany Polish Cello Quartet

Wykonawcy

Polish Cello Quartet
Tomasza Daroch wiolonczela
Wojciech Fudala wiolonczela
Krzysztofa Karpeta wiolonczela
Adam Krzeszowiec wiolonczela

Piotr Wojciechowski prowadzenie

25.08.2018 g. 16:00

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Soave sia il vento tercet z opery „Cosi fan tutte”
Wolfgang Amadeus Mozart Là ci darem la mano duet z opery „Don Giovanni”
Gioacchino Rossini Oh! Patria... Di tanti palpiti recytatyw i aria Tankreda z opery „Tankred”
Gioacchino Rossini Largo al factotum aria Figara z opery „Cyrulik sewilski”
Piotr Czajkowski Ach Tania, Tania... Ja ne spasobna aria Olgi z opery „Eugeniusz Oniegin”
Stanisław Moniuszko Nakaż, niech ożywcze słonko aria Stanisława z opery „Verbum nobile”
Felix Mendelssohn-Bartholdy Nachtlied op. 71 nr 6
Léo Delibes Les filles de cadix
Jules Massenet Va! Laisse couler mes larmes aria Charlotty z opery „Werther”
Alberto Ginastera Tańce argentyńskie op. 2 (Danza de la moza donosa)
Giacomo Puccini Quando m'en vo aria Musetty z opery „Cyganeria”
Erich Wolfgang Korngold  Mein Sehnen, mein Wähnen aria Fritza z opery „Die Tote Stadt”
Johann Strauss Taki pan jak pan aria Adeli z operetki „Zemsta nietoperza”
Franz Lehár Kto me usta całuje ten śni aria Giuditty z komedii muzycznej „Giuditta”
Ferenc Liszt 12 Etudes d'exécution transcendante nr 12 Chaisse-neige
Jacques Offenbach Barkarola z opery „Opowieści Hoffmana”
Franz Lehár Usta milczą dusza śpiewa duet z operetki „Wesoła wdówka”

Wykonawcy 

Uczestnicy Akademii Operowej:
Magdalena Stefaniak sopran
Agnieszka Grochala sopran
Rafał Polek baryton
Joanna Laszczkowska fortepian
Radosław Zaworski fortepian

Piotr Burakiewicz  prowadzenie

26.08.2018 g. 16:00

Program

Felix Mendelssohn-Bartholdy Trio fortepianowe d-moll op. 49 nr 1
César Franck Sonata A-dur

Wykonawcy

Kaja Danczowska skrzypce
Bartosz Koziak wiolonczela
Justyna Danczowska fortepian

Agata Kwiecińska prowadzenie

-------------------------------------------

Więcej informacji na stronie Organizatora Orkiestry Sinfonia Varsovia  tutaj

Ciekawostki

Otwórz firmę, pozyskując pieniądze z dotacji

Dom aukcyjny – idealne miejsce na zakupy dzieł sztuki

Aqua aerobik – korzyści z ćwiczeń w wodzie!

Nie dajmy się jesiennej chandrze

Jak właściciel rozlicza wyjazd służbowy

Hobby za kredyt, czyli skąd wziąć pieniądze na drogie pasje dziecka

Kogis zaprasza dzieci na obozy i kolonie

Korzyści ze światłowodu w firmie

Nowoczesna rozrywka dla dzieci

Profesjonalne pokazy fajerwerków na każdą uroczystość

Saona, czyli raj w raju

Bilet tramwajowy i autobusowy przez telefon – gdzie i jak go kupić?

Komfort termiczny na poddaszu

Jak z głową zaplanować koszt wyjazdu

Strzelectwo - to dyscyplina dla każdego

Sezon grillowy czas zacząć!

Kurs języka angielskiego dla seniorów – zalety

Co kupić dziecku na urodziny?

Jak pożyczyć pieniądze przez internet?

To nie musi kosztować...

Sala prawdziwego kinomaniaka – jak ma wyglądać?

Jak być na bieżąco z muzycznymi trendami?

Wybór wózka spacerowego dla niemowlaka

Reforma edukacji

Wakacje w Warszawie. Poznaj atrakcje dla całej rodziny

Od czego zależy cena polisy na życie?

Nie ma to jak zabawa!

Jaki rower wybrać?

Nawłoć - wyjątkowa roślina miododajna

Łazienka na topie

Z jakich źródeł pozyskać pożyczki dla przedsiębiorców?

Jak obniżyć składkę OC o ponad 50%?

Stoch nadal dominuje

Jak zorganizować niezapomniany wieczór kawalerski lub panieński?

Czytać, czy nie czytać, oto jest pytanie?

Dlaczego warto organizować imprezy firmowe?

Nie wolno lekceważyć wieczoru panieńskiego

Jak zorganizować event w tanecznym stylu?

Tak to miało być...

Najpiękniejsze kina świata

Legalni bukmacherzy w Polsce

Wesele jesienią? Czemu nie!

Graj legalnie!

Przeczytaj - Zanim pojedziesz na urlop.

Poradnik rodzica kolonijnego Maluszka

Wybór butów ślubnych – najczęściej zadawane pytania

Gdzie wymienić stare wycofane banknoty?

Weekend na Malcie

Jak zostać konserwatorem dzieł sztuki?

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Letnie Koncerty na Grochowskiej

12.05 – 26.08.2018

Orkiestra Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa

12.05.2018 g. 16:00

Program

Fryderyk Chopin Scherzo b-moll op. 31
Karol Szymanowski Mazurki op. 50 nr 1, 2
Fryderyk Chopin Introdukcja i Polonez C-dur op. 3
Franz Schubert Sonata Arpeggione D 821

Wykonawcy

Tomasz Strahl wiolonczela
Janusz Olejniczak fortepian
Agata Kwiecińska prowadzenie

13.05.2018 g. 16:00

Program

Karol Szymanowski Pieśń Roksany na skrzypce i fortepian*
Manuel de Falla Suite Populaire Espagnole*
Maurice Ravel Sonatine**
Claude Debussy Rapsodia na saksofon altowy i fortepian
Siergiej Prokofiew Suita z baletu Romeo i Julia op. 75* ***

*transkrypcja / aranżacja MagDuś Duo

**aranżacja David Walte

***aranżacja Lydia Baich, Matthias Fletzberger 

Wykonawcy

MagDuś Duo
Bartłomiej Duś saksofon
Magdalena Duś fortepian
Mariusz Gradowski prowadzenie 

19.05.2018 g. 16.00

Program

Johann Sebastian Bach Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit BWV 106*
Franz Schubert Fantazja f-moll na cztery ręce op. 103
Siergiej Rachmaninow 6 Morceaux op. 11 (Barkarola, Scherzo, Temat rosyjski, Walc)
Camille Saint-Saëns Danse Macabre
Maurice Ravel Rapsodia hiszpańska

Wykonawcy

Wakarecy Piano Duo
Aleksandra Soboń-Wakarecy fortepian
Paweł Wakarecy fortepian
Jakub Strużyński prowadzenie

*aranżacja György Kurtág

20.05.2018 g.16.00

Program

Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy c-moll op. 18 nr 4
Béla Bartók Kwartet smyczkowy nr 3
Karol Szymanowski Kwartet smyczkowy op. 56 nr 2

Wykonawcy

New Music Quartet
Katarzyna Gluza skrzypce
Paulina Marcisz skrzypce
Karolina Orsik-Sauter altówka
Dominika Szczypka wiolonczela

Piotr Burakiewicz prowadzenie

26.05.2018 g. 16.00

Dzień Matki

Program

Georg Friedrich Haendel Volate, amori aria Ginevry z opery „Ariodante”                           
Henry Purcell If music be the food of love
Johann Sebastian Bach Sarabande, Gigue z II Partity d-moll BWV 1004
Johann Sebastian Bach Wenn die Frühlings lüfte streichen aria z kantaty „Weichet nur, betrübte Schatten” BWV 202
Wolfgang Amadeus Mozart Ridente la calma KV 152
Niccolò Paganini Cantabile op. 17
Gaetano Donizetti Cavatina Ah, rammenta o bella Irene 
Pablo de Sarasate Introdukcja i Tarantella op. 43
Kyryło Stecenko Stałam i słuchałam wiosny  Kyryło Stecenko Romans
Henryk Wieniawski Dudziarz op. 19 nr 2
Karol Szymanowski  Mazurek op. 50 nr 1 
Francis Poulenc Violon z cyklu „Fiançailles pour rire"
Camille Saint-Saëns Les violons dans les soir

Wykonawcy

Olga Pasiecznik sopran
Nazar Plyska skrzypce
Kyeong-Yeon Seo fortepian
Agata Kwiecińska prowadzenie

27.05.2018 g. 16:00

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura do opery „Wesele Figara” KV 492
Astor Piazzolla Cztery pory roku
Giovanni Sollima Violoncello Vibrez

Wykonawcy

Uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia
Marcel Markowski wiolonczela / prowadzenie
Piotr Mazurek wiolonczela / prowadzenie
Alicja Kozak wiolonczela
Zofia Ziemkiewicz wiolonczela
Weronika Skrodzka wiolonczela
Agata Bąk wiolonczela
Adam Mazurek wiolonczela
Małgorzata Oller wiolonczela

Piotr Wojciechowski prowadzenie

02.06.2018 g. 16:00

Dzień Dziecka

Program

Koncert fabularny „Gdzie jest Reksio"

Wykonawcy

Etnos Ensemble
Bartosz Pacan klarnet
Konrad Merta akordeon
Piotr Gach wiolonczela
Łukasz Mazanek kontrabas
Marek Żyła lalkarz (Teatr Lalek Marka Żyły)

03.06.2018 g. 16:00

Program

Stanisław Moniuszko „Śpiewnik domowy” (Kwiatek, Pieśń Nioły, Niepewność, Sen, Motyl, Serce moje, Dlaczego, Ja ciebie kocham, Pieśń wieczorna, Grajek, Prząśniczka, Dziad i baba, Piosnka obłąkanej Ofelii)

Ignacy Jan Paderewski Dwanaście pieśni op. 22

Wykonawcy

Karolina Makuła mezzosopran*
Daniel Rudowski fortepian*
Piotr Burakiewicz prowadzenie

*laureaci Nagrody Głównej na Konkursie Kameralistyki Wokalnej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego  w Bydgoszczy

09.06.2018 g. 16:00

Program

Juliusz Zarębski Kwintet fortepianowy g-moll op. 34
Robert Schumann Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44

Wykonawcy

Kwintet fortepianowy UMFC
Mateusz Konopelski skrzypce*
Jan Pietkiewicz skrzypce*
Dominika Majerska altówka*
Alicja Kozak wiolonczela*
Igor Kret fortepian*

Mariusz Gradowski prowadzenie

*wyróżniający się studenci klasy kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

10.06.2018 g. 16:00

Program

Witold Lutosławski Grave. Metamorfozy
Arvo Pärt Fratres
Krzysztof Penderecki Divertimento
Siergiej Prokofiew Sonata C-dur op. 119

Wykonawcy

Maria Leszczyńska wiolonczela*
Agnieszka Kozło fortepian

Piotr Burakiewicz prowadzenie

*stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia

17.06.2018 g. 16:00

Program

Georg Friedrich Haendel  Scherzano sul tuo volto duet Almireny i Rinalda z opery „Rinaldo” HWV 7
Antonio Vivaldi Care selve, amici prati aria z kantaty „Care selve, amici prati” RV 671
Georg Friedrich Haendel Stà nell’Ircana pietrosa tana aria Ruggiero z opery „Alcina“ HWV 34
Georg Friedrich Haendel Piangero la sorte mia aria Kleopatry z opery „Juliusz Cezar” HWV 17
Georg Friedrich Haendel Di speranza un bel raggio...Venti, turbini recytatyw i aria Rinalda z opery „Rinaldo”  HWV 7
Georg Friedrich Haendel Caro! / Cara! tu mi accendi nel mio cor duet Clotilde i Adolfo z opery „Faramondo” HWV 39
Georg Friedrich Haendel O Lord, whose mercies numberless aria Dawida z oratorium „Saul” HWV 53
Antonio Vivaldi Sonata a-moll na wiolonczelę i klawesyn nr 3 RV 43
Antonio Caldara Maddalena, nel cielo fissa lo sguardo...Spera, consolati recytatyw i aria Amor Celeste z oratorium „Magdalena u stóp Chrystusa”
Claudio Monteverdi  Amor lament Nimfy z „Madrigali guerrieri ed amorosi” SV 163
Joseph-Nicolas-Pancrace Royer Marsz Scytów ze zbioru „Première livre de pièces pour clavecin”
Jean-Philippe Rameau Tristes apprêts, pâles flambeaux aria Telairy z opery „Kastor i Polluks” RCT 32
Antonio Vivaldi Armatae face et anguibus aria Vagausa z oratorium „Judyta triumfująca” RV 644
Claudio Monteverdi Pur ti miro duet Poppei i Nerona z opery „Koronacja Poppei” SV 308
Georg Friedrich Haendel Consolati o bella tercet Angeliki, Medoro, Dorindy z opery „Orlando” HWV 31

Wykonawcy

Uczestnicy Akademii Operowej

Monika Buczkowska sopran
Marcjanna Myrlak mezzosopran
Rafał Tomkiewicz kontratenor
Maciej Łukaszuk wiolonczela barokowa
Krzysztof Garstka klawesyn

Agata Kwiecińska prowadzenie

24.06.2018 g. 16:00

Program

Kevin McKee Escape
Kevin McKee Vuelta del Fuego
Leonard Bernstein West Side Story
Paul Nagle Jive for Five
Eric Ewazen Fanfare
Adam Wesołowski Gliss Dance

Wykonawcy

Polish Brass Quintet
Jakub Waszczeniuk trąbka
Ostap Popovych trąbka
Henryk Kowalewicz waltornia
Tomasz Hajda puzon
Krzysztof Mucha tuba

Agata Kwiecińska prowadzenie

30.06.2018 g. 16:00

Z pieśnią przez wieki

Program

Anonim  Bogurodzica (sł. autor nieznany)
Anonim  Gaude Mater Polonia (sł. Wincenty z Kielczy)
Anonim Chwała Tobie Gospodzinie
Mikołaj Gomółka  Psalmy Nieście chwałę mocarze, Kleszczmy rękoma, Radujcie sie (sł. Jan Kochanowski)
Wacław z Szamotuł Alleluja, chwalcie Pana (sł. Polskie Mikołaj Rej); Już sie zmierzka (sł. Andrzej Trzecieski)
Anonim XVI w. Duma
mel. trad. Laura i Filon (sł. Franciszek Karpiński)
Fryderyk Chopin Śliczny chłopiec (sł. Józef Bohdan Zaleski)
Fryderyk Chopin Życzenie (sł. Stefan Witwicki)
Stanisław Moniuszko Prząśniczka (sł. Jan Czeczot)
Michał Świerzyński Góralu, czy ci nie żal (sł. Michał Bałucki)
mel. trad. Przybyli ułani (sł. Feliks Gwiżdż)
M. D. Tomnikowski  Marsz Pierwszej Brygady (sł. autor nieznany)
Michał Zieliński Serce w plecaku (sł. Michał Zieliński)
Marian Matuszkiewicz  Deszcz, jesienny deszcz (sł. Marian Matuszkiewicz)
Henryk Wars Jak za dawnych lat (sł. Jerzy Jurandot)
Henryk Wars Pierwszy znak (sł. Julian Tuwim)
Henryk Wars Ach, śpij kochanie (sł. Ludwik Starski)
Andrzej Zieliński Bas, Prześliczna wiolonczelistka (sł. Wojciech Młynarski)
Jerzy Wasowski W czasie deszczu dzieci się nudzą, Piosenka jest dobra na wszystko (sł. Jeremi Przybora)
Juliusz Loranc Kwiat jednej nocy (sł. Jonasz Kofta)                                                          

Wykonawcy

Il Canto
Wanda Laddy sopran
Marta Lawrence alt
Sławomir Łobaczewski tenor
Piotr Pieron bas

Mariusz Gradowski prowadzenie

01.07.2018 g. 16:00

Program

Gioacchino Rossini Uwertura do opery „Sroka złodziejka”
Fryderyk Chopin Mazurek op. 24 nr 2*
Fryderyk Chopin Mazurek op. 17 nr 4*
Fryderyk Chopin Walc op. 64 nr 2*
Manuel de Falla Taniec hiszpański nr 1 z opery „Krótkie życie” (”La vida breve”)
Manuel de Falla Pantomima, Taniec ognia z baletu „Czarodziejska miłość” (”El amor brujo”)
George Gershwin Błękitna rapsodia*

*aranżacja Kupiński Guitar Duo

Wykonawcy

Kupiński Guitar Duo
Ewa Jabłczyńska gitara
Dariusz Kupiński gitara

Mariusz Gradowski prowadzenie

07.07.2018 g. 16:00

Program

Hans Fryba Suita w dawnym stylu (Preludium, Gavotte)
Franz Schubert Sonata Arpeggione D 821*
Stefan Bolesław Poradowski Romans
Stefan Bolesław Poradowski Kaprys nr 1
Knut Guettler Wariacje Greensleeves
Frank Proto Carmen Fantasy*

*transkrypcja Damian Sobkowiak

Wykonawcy

Damian Sobkowiak kontrabas*
Grażyna Czerwińska fortepian

Ewa Chamczyk prowadzenie

*laureat I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego

08.07.2018 g. 16:00

Program

 

Ignacy Jan Paderewski Melodia*
Fryderyk Chopin Nokturn Es-dur op. 9 nr 2**
Fryderyk Chopin Mazurek a-moll op. 67 nr 4***
Aleksander Zarzycki Romans op. 16
Aleksander Zarzycki Mazurek G-dur op. 26
Karol Szymanowski Źródło Aretuzy z cyklu „Mity”
Henryk Wieniawski Polonez D-dur op. 4
Pablo Sarasate Melodie cygańskie

transkrypcja

* Stanisław Barcewicz
** Karol Lipiński
*** Fritz Kreisler

Wykonawcy

Krzysztof Jakowicz skrzypce / prowadzenie
Robert Morawski fortepian

Krzysztof Jakowicz zagra na skrzypcach wykonanych przez Feliksa Konstantego Pruszaka, Jana Karonia, Talimira Żarskiego, Jana Pawlikowskiego, Marka Olma

14.07.2018 g. 16:00

Program

Bach Stories Preludia chorałowe Johanna Sebastiana Bacha oraz improwizacje na ich temat
Nowa Podróż Zimowa improwizowane ballady pieśniowe w stylach kompozytorów epoki romantyzmu
Chopin. Nokturny. Improwizacje autorskie, improwizowane wersje utworów Fryderyka Chopina

Wykonawcy

Marcin Zdunik wiolonczela / prowadzenie
Aleksander Dębicz fortepian / prowadzenie

15.07.2018 g. 16:00

Program

Ludwig van Beethoven Sonata E-dur op. 14 nr 1
Claude Debussy Preludia (Dziewczynka o włosach jak len, Przerwana serenada, Taniec Puka
Juliusz Zarębski Grande Polonaise Fis-dur op. 6
Johannes Brahms Wariacje i fuga na temat Haendla op. 24

Wykonawcy

Piotr Sałajczyk fortepian
Mariusz Gradowski prowadzenie

21.07.2018 g. 16:00

Program

Johann Sebastian Bach Sonata D-dur na violę da gamba i klawesyn BWV 1028
Alfred Schnittke Suita w dawnym stylu
Johann Sebastian Bach Sonata g-moll na violę da gamba i klawesyn BWV 1029
Sofia Gubaidulina In Croce
Krzysztof Penderecki Chaconne (wersja na wiolonczelę i akordeon)

Wykonawcy

Alexander Gebert wiolonczela
Maciej Frąckiewicz akordeon

Piotr Wojciechowski prowadzenie

22.07.2018 g. 16:00

Program

Ludwig van Beethoven Sonata g-moll op. 49 nr 1 (Andante)
Johann Sebastian Bach Suita lutniowa g-moll BWV 996 (Preludium)
Maki Ishii Thirteen drums
Bruce Hamilton Interzones
Javier Alvarez Temascal
Jeff Queen Tribute

Wykonawcy

Grzegorz Chwaliński instrumenty perkusyjne*
Piotr Wojciechowski prowadzenie

*stypendysta Fundacji Sinfonia Varsovia

28.07.2018 g. 16:00

Program

Ludwig van Beethoven Sonata D-dur na skrzypce i fortepian op. 12 nr 1 (Tema con variazioni. Andante con moto)
Karol Szymanowski Driady i Pan z cyklu „Mity” op. 30
Eugène Ysaÿe Sonata d-moll na skrzypce solo op. 27 nr 3 Ballade (à George Enescu)
Richard Strauss Sonata skrzypcowa Es-dur op. 18
Manuel de Falla Taniec hiszpański

Wykonawcy

Emilia Jarocka skrzypce*
Grzegorz Skrobiński fortepian

Ewa Chamczyk prowadzenie

*stypendystka Fundacji Sinfonia Varsovia

29.07.2018 g. 16:00

Program

Aleksander Brych Troć na saksofon altowy i harfę
Alphonse Hasselmans La Source na harfę solo
Anna Maria Huszcza SaHarBAD na saksofon altowy i harfę
Paul Patterson Spiders na harfę solo (The Red-backed Spider)
Barry Cockcroft Kuku na saksofon sopranowy solo
Paul Patterson Spiders na harfę solo (Tarantula)
Maciej Małecki Scherzo na saksofon altowy i harfę*
Barry Cockcroft Rock me na saksofon altowy solo
Andy Scott Sonata na saksofon altowy i harfę

*prawykonanie

Wykonawcy

Duet Harsax
Daniel Kobielski saksofon
Juliusz Wesołowski harfa

Piotr Wojciechowski prowadzenie

04.08.2018 g. 16:00

Program

Erich Wolfgang Korngold Cztery utwory z muzyki do komedii „Wiele hałasu o nic” op. 11
Mieczysław Wajnberg Sonatina D-dur skrzypce i fortepian op. 46

Alfred Schnittke Suita w dawnym stylu
Philip Glass Sonata na skrzypce i fortepian

Wykonawcy

Marcin Markowicz skrzypce
Grzegorz Skrobiński fortepian

Jakub Strużyński prowadzenie

05.08.2018 g.16:00

Program

Robert Schumann Märchenbilder op. 113
Leszek Wisłocki Introdukcja i rondo góralskie
Max Bruch Kol Nidrei op. 47
Béla Bartók Koncert altówkowy

Wykonawcy

Agnieszka Podłucka altówka*
Dominika Majerska altówka *
Michał Kot altówka*
Krzysztof Stanienda fortepian
Agnieszka Skorupa  fortepian

Jakub Strużyński prowadzenie

*laureaci I Międzyuczelnianego Konkursu Altówkowego - Gdańsk 2017

11.08.2018 g. 16:00

Program

Tadeusz Szeligowski Kwintet na instrumenty dęte
György Ligeti Six Bagatelles
Jean Françaix Quintetto per fiati nr 2

Wykonawcy

Hybrid Quintett
Karina Kamizela flet*
Marta Piznal obój*
Piotr Thieu-Quang klarnet*
Adam Ostrowski fagot*
Dariusz Thieu-Quang waltornia*

Jakub Strużyński prowadzenie

*wyróżniający się studenci klasy kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

12.08.2018 g. 16:00

Program

Henryk Wieniawski Legenda op. 17
Antonín Dvořák Taniec słowiański e-moll op. 46 nr 2
Fryderyk Chopin Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth.
Carl Maria von Weber Trio g-moll op. 63 (Scherzo)
Manuel de Falla Suite populaire espagnole (El pano moruno, Nana, Polo)
Ignacy Jan Paderewski 3 Tańce góralskie z Album tatrzańskie op. 12
Jacques Ibert Deux Interludes
Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu
Krzysztof Komeda Kołysanka z filmu „Dziecko Rosemary”
Astor Piazzolla Historia Tanga (Bordel 1900)
Andrzej Kurylewicz temat z filmu „Polskie drogi”
Chick Corea Spain

Wykonawcy

Bydgostia Accordion Trio
Agnieszka Karwowska flet
Michał Litwa wiolonczela
Maciej Drapiński akordeon

Jakub Strużyński prowadzenie

18.08.2018 g. 16:00

Program

Edvard Grieg Suita z czasów Holberga op. 40*
Samuel Barber Adagio op. 11**
George Gershwin Błękitna rapsodia**
Dariusz Przybylski Morpheus
Timothy Blinko Sculptures

aranżacja

* Maarten Jense
**Johan van der Linden

Wykonawcy

Morpheus Saxophone Quartet
Wojciech Psiuk saksofon sopranowy
Paulina Młynarska saksofon altowy
Szymon Nidzworski saksofon tenorowy
Grzegorz Bil saksofon barytonowy

Piotr Wojciechowski prowadzenie

19.08.2018 g. 16:00

Program

Saverio Mercadante La Poesia
Joseph Jongen Deux pièces op. 89
Piotr Moss Offenbachiana II*
Aleksander Tansman Deux mouvements
Michael O’Brien Tres danzas populares argentinas

*prawykonanie; utwór dedykowany Polish Cello Quartet

Wykonawcy

Polish Cello Quartet
Tomasza Daroch wiolonczela
Wojciech Fudala wiolonczela
Krzysztofa Karpeta wiolonczela
Adam Krzeszowiec wiolonczela

Piotr Wojciechowski prowadzenie

25.08.2018 g. 16:00

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Soave sia il vento tercet z opery „Cosi fan tutte”
Wolfgang Amadeus Mozart Là ci darem la mano duet z opery „Don Giovanni”
Gioacchino Rossini Oh! Patria... Di tanti palpiti recytatyw i aria Tankreda z opery „Tankred”
Gioacchino Rossini Largo al factotum aria Figara z opery „Cyrulik sewilski”
Piotr Czajkowski Ach Tania, Tania... Ja ne spasobna aria Olgi z opery „Eugeniusz Oniegin”
Stanisław Moniuszko Nakaż, niech ożywcze słonko aria Stanisława z opery „Verbum nobile”
Felix Mendelssohn-Bartholdy Nachtlied op. 71 nr 6
Léo Delibes Les filles de cadix
Jules Massenet Va! Laisse couler mes larmes aria Charlotty z opery „Werther”
Alberto Ginastera Tańce argentyńskie op. 2 (Danza de la moza donosa)
Giacomo Puccini Quando m'en vo aria Musetty z opery „Cyganeria”
Erich Wolfgang Korngold  Mein Sehnen, mein Wähnen aria Fritza z opery „Die Tote Stadt”
Johann Strauss Taki pan jak pan aria Adeli z operetki „Zemsta nietoperza”
Franz Lehár Kto me usta całuje ten śni aria Giuditty z komedii muzycznej „Giuditta”
Ferenc Liszt 12 Etudes d'exécution transcendante nr 12 Chaisse-neige
Jacques Offenbach Barkarola z opery „Opowieści Hoffmana”
Franz Lehár Usta milczą dusza śpiewa duet z operetki „Wesoła wdówka”

Wykonawcy 

Uczestnicy Akademii Operowej:
Magdalena Stefaniak sopran
Agnieszka Grochala sopran
Rafał Polek baryton
Joanna Laszczkowska fortepian
Radosław Zaworski fortepian

Piotr Burakiewicz  prowadzenie

26.08.2018 g. 16:00

Program

Felix Mendelssohn-Bartholdy Trio fortepianowe d-moll op. 49 nr 1
César Franck Sonata A-dur

Wykonawcy

Kaja Danczowska skrzypce
Bartosz Koziak wiolonczela
Justyna Danczowska fortepian

Agata Kwiecińska prowadzenie

-------------------------------------------

Więcej informacji na stronie Organizatora Orkiestry Sinfonia Varsovia  tutaj

Adres

Warszawa, ul. Grochowska 272

Termin

Od 2018-08-25 16:00:00, Do 2018-08-26

Zobacz na mapie

Reklama

Ciekawostki