• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

IMPREZY / online

Ferie w Krakowie

Adres

Warszawa

Termin

Od 2021-01-11
Do 2021-01-17

 

FERIE W MUZEUM
04.01–15.01.2021

Zapraszamy do udziału w zajęciach, które jak co roku przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży na okres ferii zimowych. Choć nie możemy się spotkać osobiście, liczymy na Waszą obecność na spotkaniach w przestrzeni wirtualnej. W programie zajęcia plastyczne, warsztaty, quizy, oprowadzania tematyczne, filmy i prezentacje. Uwaga! Przed niektórymi zajęciami należy się zaopatrzyć w materiały papiernicze (szczegóły poniżej).

Oddziały:

1.      Pałac Krzysztofory

2.      Rynek Podziemny

3.      Muzeum Nowej Huty

4.      Fabryka Emaila Oskara Schindlera

5.      Apteka pod Orłem

6.      Ulica Pomorska

7.      Kamienica Hipolitów

8.      Muzeum Podgórza

9.      Rydlówka

10.  Thesaurus Cracoviensis

11.  Stara Synagoga

 

Zajęcia online

 

Pałac Krzysztofory

Rynek Główny 35
Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi

Warsztaty plastyczne online (ZOOM) dla dzieci w wieku 6–10 lat

Pałac Krzysztofory położony jest między dwoma ważnymi placami: Rynkiem Głównym i placem Szczepańskim. Przez stulecia pełniły one ważne funkcje handlowe. Można było tu spotkać mieszkańców podkrakowskich wsi, którzy przy okazji targów i uroczystości zjeżdżali do Krakowa. Kraków zapełniał się wtedy mieszczanami i kmieciami ubranymi w barwne stroje ozdobione kwiatami, haftami, chwostami, uzupełnione koralami, magierkami i brzękadłami. W trakcie warsztatów poznamy elementy krakowskich strojów ludowych, ich charakterystyczne kolory i zdobiące je wzory. Opowiemy przy okazji o placach krakowskich, na których odbywały się targi. W dalszej części dzieci stworzą zakładkę do książki dekorowaną wzorami zaczerpniętymi z krakowskich strojów ludowych.

Potrzebne materiały: blok techniczny, nożyczki, kredki/farby

11 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 11:30

Rynek Podziemny
Rynek Główny
Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki

Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci w wieku 8–12 lat

Czy w średniowieczu chodzono z nożem po ulicy? Dlaczego pasek był tak ważnym elementem ubioru? Czemu idąc na krakowski Rynek trzeba było bardzo uważać? Zajęcia wprowadzą dzieci w świat średniowiecznej codzienności i mody. Obejrzymy wybrane przedmioty prezentowane na wystawie Rynek Podziemny, a na zakończenie uczestnicy będą mogli wykonać własną sakiewkę.

Potrzebne materiały: kawałek tkaniny zbliżony do kwadratu (ok. 40 x 40 cm), sznurek lub tasiemka, nożyczki i pomoc osoby dorosłej. Opcjonalnie do dekoracji sakiewki: pisaki lub farby do tkanin, igła z kordonkiem/włóczką lub inne materiały do ozdobienia tkaniny.

5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 10:00
13 stycznia 2021 (środa), godz. 11.30

 

Kamienica Hipolitów
pl. Mariacki 3
Od belle epoque do wojennej krynoliny – ikona stylu 100 lat temu

Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci i młodzieży w wieku 12–17 lat

Okres między 1900 a 1920 rokiem to czas rewolucyjnych zmian. Tworzył się wtedy nowy porządek społeczny i obyczajowy. W tym czasie wzrosła również aktywność kobiet w życiu społecznym i zawodowym, co przekładało się na ich udział w działaniach wojennych i w budowaniu nowego ładu w Europie, w tym tworzeniu niepodległej Polski. Symbolem zmian jest także moda, doskonale wyrażająca ewolucje społeczne i obyczajowe. Ozdobna secesyjna suknia czyniąca niekiedy z kobiety lalkę, stała się niepraktyczna dla pracownicy biura, lekarki, prowadzącej automobil, a w końcu zamieniona została na mundur wojskowy lub strój sanitariuszki. Po 1918 roku nie było odwrotu, zmiany postępowały dalej. Nowoczesna kobieta chciała być aktywną, niezależną i zawsze elegancką, a swój styl dopasować do czasów aktualnych.

Czym było „belle epoque”? Czym jest „wojenna krynolina”? Czy ikona stylu może pracować zawodowo? Jak Kraków zmienił się dzięki aktywnym i wykształconym kobietom? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w trakcie warsztatu online organizowanego w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Krakowa.

4 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 10:00
13 stycznia 2021 (środa), godz. 10:00

 

Fabryka Schindlera
ul. Lipowa 4
Papierosiarz z Dworca Głównego

Zajęcia online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 14–18 lat

Tematem zajęć będzie mało znany fragment życia okupacyjnego Krakowa, ukazany przez pryzmat niezwykłych losów dziesięcioletniego Henryka.

Henryk Meller pochodził z zasymilowanej, zamożnej rodziny krakowskich Żydów. Po śmierci rodziców i rodzeństwa, przez trzy lata samotnie ukrywał się po „aryjskiej stronie” Krakowa.
Podczas zajęć uczestnicy obejrzą krótką prezentację i 14-minutowy wywiad filmowy z bohaterem i poznają nie tylko jego strategię przetrwania, ale również efekty, jakie ona przyniosła.  Zastanowimy się też, czy odwaga, uczciwość i empatia mają takie samo znaczenie podczas wojny, jak w czasie pokoju.

7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 11:00
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 11:00

Apteka pod Orłem
pl. Bohaterów Getta 18
Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta

Warsztaty online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 13–18 lat

W marcu 1941 roku niemieckie władze okupacyjne utworzyły na terenie Podgórza „dzielnicę mieszkaniową” dla krakowskich Żydów. Na niewielkiej przestrzeni zamieszkało kilkanaście tysięcy osób. Prześladowania, przymus pracy, skąpe racje żywnościowe to codzienność życia w getcie. Jego powstanie było początkiem końca wielowiekowej historii i kultury Żydów w Krakowie. Wspomnienia ocalałych z Zagłady oraz fotografie z czasu wojny pozwolą na odkrywanie śladów tragicznej przeszłości ludności żydowskiej we współczesnej przestrzeni Podgórza.

 8 stycznia 2021 (piątek), godz. 12:30
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 12:30


Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2
K
amienie rzucone na szaniec

Oprowadzanie tematyczne online (ZOOM) po wystawie Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 przeznaczone dla młodzieży w wieku 12–17 lat

Podczas zajęć przybliżymy uczestnikom tragiczną historię chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego plutonu harcerskiego „Alicja”. Wykorzystamy do tego celu fragmenty wystawy stałej, znajdującej się w  oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Posłużą nam do tego także wnętrza cel aresztu gestapo, gdzie byli oni przetrzymywani. W ten sposób opowiemy o młodości członków plutonu „Alicja”, która przypadła na trudny czas okupacji niemieckiej, oraz o dramatycznych okolicznościach, które tę młodość przerwały.

8 stycznia 2021 (piątek), godz. 11:00
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 11:00

Muzeum Podgórza
ul. Powstańców Wielkopolskich 1
Podgórski quiz historyczny

Zajęcia online (ZOOM), quiz historyczny dla dzieci w wieku 8–12 lat

Jak dobrze znasz Podgórze, kiedyś osobne miasto, a dziś część Krakowa? Czy wiesz, jak nazywał się kiedyś Rynek Podgórski? Kto miał odwagę założyć park na skale i dlaczego na kopcu Kraka nie rośnie już wielki dąb? Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na kilka najistotniejszych pytań i zdradzić garść podgórskich tajemnic.

7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 12:30
14 stycznia 2021 (czwartek), godz. 12:30

 

Muzeum Teatralne – filia Rydlówka
Włodzimierza Tetmajera 28
Jasełka pana Rydla

Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci 6–10 lat i 10–13 lat oraz oprowadzanie online (ZOOM) po wystawie

Jesteście ciekawi, jak Lucjan Rydel wyobrażał sobie czas i miejsce Bożego Narodzenia? Zapraszamy do odwiedzenia barwnej krainy wyobraźni poety, gdzie spotkać można zarówno prostych pasterzy, krakowiaków i górali, jak i wielkich polskich władców, a nawet Pana Twardowskiego. Podczas spotkania pokażemy Wam ciekawe zakamarki domu Lucjana Rydla i zajrzymy do jego pięknie ilustrowanej książki Betlejem Polskie. A na koniec podzielimy się z Wami instrukcją na zrobienie własnej jasełkowej kukiełki.

5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 12:00
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 9:30

Muzeum Nowej Huty
os. Centrum E1
Co łączy igloo i kameleona?

Warsztaty online dla dzieci w wieku 6–9 lat

Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno człowieka, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w swoich skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. O bezpiecznych kryjówkach zwierząt i ludzi porozmawiamy podczas oglądania fragmentu wystawy Stan zagrożenia przy os. Szkolnym 37. Zainspirowani ekspozycją stworzymy fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz.

11 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 10:00

Thesaurus Cracoviensis
ul. Księcia Józefa 337
Sekrety Starej Biblioteki

Zajęcia online (ZOOM) dla dzieci w wieku 7–11 lat

Za górami, za lasami, na krakowskich Bielanach w jednym z oddziałów Muzeum Krakowa nazwanym Thesaurus Cracoviensis znajduje się wiele tajemniczych pokoi, w których są przechowywane zarówno pospolite, jak i niezwykłe artefakty. Jednym z nich jest Stara Biblioteka. Co takiego tam się kryje? Dawne księgi, ale również plakaty, szkice i rysunki, czasopisma i druki ulotne. Czego tam nie ma! W czasie zajęć poznamy sekrety Starej Biblioteki i zajrzymy do jej zakamarków. Dowiemy się, dlaczego szuflady posiadają niewielkie dziurki oraz zobaczymy, w jaki sposób są przechowywane nasze papierowe artefakty. Zapraszamy do wspólnego odkrywania sekretów Starej Biblioteki!

8 stycznia 2021 (piątek), godz. 9:30
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 9:30

Stara Synagoga
ul. Szeroka 24
Chasydzkie wesele

Projekcja filmu online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 13–18 lat

Fragmenty filmu dokumentującego tradycyjny ślub żydowski pomiędzy Bruchie a Mottym. Ślub odbył się w środowisku chasydów bobowskich w Nowym Jorku w 2008 roku. Dokument został podarowany Starej Synagodze przez ojca panny młodej, rabina Dawida Singera.
Pokazowi filmu towarzyszy komentarz pracownika Starej Synagogi, objaśniający tradycje ślubne i weselne ortodoksyjnych Żydów.

5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 13:30
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 13:30

Kalendarium (4 stycznia – 15 stycznia 2021)

4 stycznia (poniedziałek):

·          godz. 10:00 (online), Kamienica Hipolitów: Od „belle epoque” do „wojennej krynoliny” – ikona stylu 100 lat temu

5 stycznia (wtorek):

·         godz. 10:00 (online), Rynek Podziemny: Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki

·         godz. 12:00 (online), Rydlówka: Jasełka pana Rydla

·         godz. 13:30 (online), Stara Synagoga: Chasydzkie wesele

7 stycznia (czwartek):

·         godz. 11:00 (online), Fabryka Schindlera: Papierosiarz z Dworca Głównego

·         godz. 12:30 (online), Muzeum Podgórza: Podgórski quiz historyczny

8 stycznia (piątek):

·         godz. 9:30 (online), Thesaurus Cracoviensis: Sekrety Starej Biblioteki

·         godz. 11:00 (online), Ulica Pomorska: Krakowskie kamienie rzucone na szaniec

·         godz. 12:30 (online), Apteka pod Orłem: Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta

11 stycznia (poniedziałek):

·         godz. 10:00 (online), Muzeum Nowej Huty: Co łączy igloo i kameleona?

·         godz. 11:00 (online), Pałac Krzysztofory: Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi

12 stycznia (wtorek):

·         godz. 9:30 (online), Rydlówka: Jasełka pana Rydla

·         godz. 11:00 (online), Fabryka Schindlera: Papierosiarz z Dworca Głównego

·         godz. 13:30 (online), Stara Synagoga: Chasydzkie wesele

13 stycznia (środa):

·         godz. 10:00 (online), Kamienica Hipolitów: Od „belle epoque” do „wojennej krynoliny” – ikona stylu 100 lat temu

godz. 11:30 (online), Rynek Podziemny: Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki

 

14 stycznia (czwartek)

·         godz. 12:30 (online), Muzeum Podgórza: Podgórski quiz historyczny

15 stycznia (piątek):

·         godz. 9:30 (online), Thesaurus Cracoviensis: Sekrety Starej Biblioteki

·         godz. 11:00 (online), Ulica Pomorska: Krakowskie kamienie rzucone na szaniec

·         godz. 12:30 (online), Apteka pod Orłem: Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta

Udział w zajęciach jest płatny.

Bilety:

Zajęcia edukacyjne online – 3 zł od jednego uczestnika

Bilety można nabyć za pośrednictwem strony www.bilety.muzeumkrakowa.pl. Bilet na wydarzenia online w ramach Ferii w muzeum można kupić najpóźniej godzinę przed danym wydarzeniem. Udział w zajęciach jest limitowany do 30 osób.

 

Zajęcia online w ramach Ferii w muzeum realizowane przez Muzeum odbywają się na platformie do zdalnej komunikacji (ZOOM).

Po skutecznym dokonaniu płatności, Kupujący na wskazany adres mailowy otrzyma bilet na wydarzenie online, zawierający indywidualny kod dostępu umożliwiający uczestnictwo w tym wydarzeniu. W dniu wydarzenia online, 30 minut przed jego rozpoczęciem, Kupujący powinien wprowadzić kod na stronie, do której link znajduje się na bilecie.

W wydarzeniach online w trakcie Ferii mają prawo uczestniczyć wyłącznie osoby, które zakupiły bilet (jeden bilet na jednego uczestnika). Link i kod dostępu do spotkania nie może być przekazywany osobom trzecim.

W związku z brakiem możliwości weryfikacji dokumentów uprawniających do ulgi przysługującej posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem ustala się, że ulga ta nie obowiązuje w stosunku do działań realizowanych przez Muzeum online.

Program drugiego tygodnia ferii

Szczegóły: http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/ferie-w-muzeum-on-line.

Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi
Warsztaty plastyczne online (ZOOM) dla dzieci w wieku 6–10 lat

Ciekawostki

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Czy warto zlecić remont firmie?

Luksusowe wille w Konstancinie

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Kursy maturalne w Warszawie

To nie musi kosztować...

Niebo nad Polską pełne samolotów

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Zakupy z personal shopperem

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Problemy ze snem?

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

5 pomysłów na zabawę z psem

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Wdrażanie HACCP Warszawa

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Kamizelka wraca na salony

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

5 pomysłów na prezent ślubny

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

Ta która przeżyła...

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Co ile ćwiczyć brzuch?

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Medical App Development

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Specjalny wysłannik donosi...

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Muzyka, której szukasz

Godność i szacunek w trudnych chwilach

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Rola gier w rozwoju dzieci

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Paranoja

Zamki i pałace na Morawach

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Zatańcz ze mną!

Jak mieszka się na Mokotowie?

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Zamawianie online

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Naprawa iphone

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Druk 3D z nylonem

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Tak to miało być...

Atrakcje w Jantarze

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Ferie w Krakowie

 

FERIE W MUZEUM
04.01–15.01.2021

Zapraszamy do udziału w zajęciach, które jak co roku przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży na okres ferii zimowych. Choć nie możemy się spotkać osobiście, liczymy na Waszą obecność na spotkaniach w przestrzeni wirtualnej. W programie zajęcia plastyczne, warsztaty, quizy, oprowadzania tematyczne, filmy i prezentacje. Uwaga! Przed niektórymi zajęciami należy się zaopatrzyć w materiały papiernicze (szczegóły poniżej).

Oddziały:

1.      Pałac Krzysztofory

2.      Rynek Podziemny

3.      Muzeum Nowej Huty

4.      Fabryka Emaila Oskara Schindlera

5.      Apteka pod Orłem

6.      Ulica Pomorska

7.      Kamienica Hipolitów

8.      Muzeum Podgórza

9.      Rydlówka

10.  Thesaurus Cracoviensis

11.  Stara Synagoga

 

Zajęcia online

 

Pałac Krzysztofory

Rynek Główny 35
Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi

Warsztaty plastyczne online (ZOOM) dla dzieci w wieku 6–10 lat

Pałac Krzysztofory położony jest między dwoma ważnymi placami: Rynkiem Głównym i placem Szczepańskim. Przez stulecia pełniły one ważne funkcje handlowe. Można było tu spotkać mieszkańców podkrakowskich wsi, którzy przy okazji targów i uroczystości zjeżdżali do Krakowa. Kraków zapełniał się wtedy mieszczanami i kmieciami ubranymi w barwne stroje ozdobione kwiatami, haftami, chwostami, uzupełnione koralami, magierkami i brzękadłami. W trakcie warsztatów poznamy elementy krakowskich strojów ludowych, ich charakterystyczne kolory i zdobiące je wzory. Opowiemy przy okazji o placach krakowskich, na których odbywały się targi. W dalszej części dzieci stworzą zakładkę do książki dekorowaną wzorami zaczerpniętymi z krakowskich strojów ludowych.

Potrzebne materiały: blok techniczny, nożyczki, kredki/farby

11 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 11:30

Rynek Podziemny
Rynek Główny
Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki

Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci w wieku 8–12 lat

Czy w średniowieczu chodzono z nożem po ulicy? Dlaczego pasek był tak ważnym elementem ubioru? Czemu idąc na krakowski Rynek trzeba było bardzo uważać? Zajęcia wprowadzą dzieci w świat średniowiecznej codzienności i mody. Obejrzymy wybrane przedmioty prezentowane na wystawie Rynek Podziemny, a na zakończenie uczestnicy będą mogli wykonać własną sakiewkę.

Potrzebne materiały: kawałek tkaniny zbliżony do kwadratu (ok. 40 x 40 cm), sznurek lub tasiemka, nożyczki i pomoc osoby dorosłej. Opcjonalnie do dekoracji sakiewki: pisaki lub farby do tkanin, igła z kordonkiem/włóczką lub inne materiały do ozdobienia tkaniny.

5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 10:00
13 stycznia 2021 (środa), godz. 11.30

 

Kamienica Hipolitów
pl. Mariacki 3
Od belle epoque do wojennej krynoliny – ikona stylu 100 lat temu

Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci i młodzieży w wieku 12–17 lat

Okres między 1900 a 1920 rokiem to czas rewolucyjnych zmian. Tworzył się wtedy nowy porządek społeczny i obyczajowy. W tym czasie wzrosła również aktywność kobiet w życiu społecznym i zawodowym, co przekładało się na ich udział w działaniach wojennych i w budowaniu nowego ładu w Europie, w tym tworzeniu niepodległej Polski. Symbolem zmian jest także moda, doskonale wyrażająca ewolucje społeczne i obyczajowe. Ozdobna secesyjna suknia czyniąca niekiedy z kobiety lalkę, stała się niepraktyczna dla pracownicy biura, lekarki, prowadzącej automobil, a w końcu zamieniona została na mundur wojskowy lub strój sanitariuszki. Po 1918 roku nie było odwrotu, zmiany postępowały dalej. Nowoczesna kobieta chciała być aktywną, niezależną i zawsze elegancką, a swój styl dopasować do czasów aktualnych.

Czym było „belle epoque”? Czym jest „wojenna krynolina”? Czy ikona stylu może pracować zawodowo? Jak Kraków zmienił się dzięki aktywnym i wykształconym kobietom? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w trakcie warsztatu online organizowanego w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Krakowa.

4 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 10:00
13 stycznia 2021 (środa), godz. 10:00

 

Fabryka Schindlera
ul. Lipowa 4
Papierosiarz z Dworca Głównego

Zajęcia online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 14–18 lat

Tematem zajęć będzie mało znany fragment życia okupacyjnego Krakowa, ukazany przez pryzmat niezwykłych losów dziesięcioletniego Henryka.

Henryk Meller pochodził z zasymilowanej, zamożnej rodziny krakowskich Żydów. Po śmierci rodziców i rodzeństwa, przez trzy lata samotnie ukrywał się po „aryjskiej stronie” Krakowa.
Podczas zajęć uczestnicy obejrzą krótką prezentację i 14-minutowy wywiad filmowy z bohaterem i poznają nie tylko jego strategię przetrwania, ale również efekty, jakie ona przyniosła.  Zastanowimy się też, czy odwaga, uczciwość i empatia mają takie samo znaczenie podczas wojny, jak w czasie pokoju.

7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 11:00
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 11:00

Apteka pod Orłem
pl. Bohaterów Getta 18
Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta

Warsztaty online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 13–18 lat

W marcu 1941 roku niemieckie władze okupacyjne utworzyły na terenie Podgórza „dzielnicę mieszkaniową” dla krakowskich Żydów. Na niewielkiej przestrzeni zamieszkało kilkanaście tysięcy osób. Prześladowania, przymus pracy, skąpe racje żywnościowe to codzienność życia w getcie. Jego powstanie było początkiem końca wielowiekowej historii i kultury Żydów w Krakowie. Wspomnienia ocalałych z Zagłady oraz fotografie z czasu wojny pozwolą na odkrywanie śladów tragicznej przeszłości ludności żydowskiej we współczesnej przestrzeni Podgórza.

 8 stycznia 2021 (piątek), godz. 12:30
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 12:30


Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2
K
amienie rzucone na szaniec

Oprowadzanie tematyczne online (ZOOM) po wystawie Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 przeznaczone dla młodzieży w wieku 12–17 lat

Podczas zajęć przybliżymy uczestnikom tragiczną historię chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego plutonu harcerskiego „Alicja”. Wykorzystamy do tego celu fragmenty wystawy stałej, znajdującej się w  oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Posłużą nam do tego także wnętrza cel aresztu gestapo, gdzie byli oni przetrzymywani. W ten sposób opowiemy o młodości członków plutonu „Alicja”, która przypadła na trudny czas okupacji niemieckiej, oraz o dramatycznych okolicznościach, które tę młodość przerwały.

8 stycznia 2021 (piątek), godz. 11:00
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 11:00

Muzeum Podgórza
ul. Powstańców Wielkopolskich 1
Podgórski quiz historyczny

Zajęcia online (ZOOM), quiz historyczny dla dzieci w wieku 8–12 lat

Jak dobrze znasz Podgórze, kiedyś osobne miasto, a dziś część Krakowa? Czy wiesz, jak nazywał się kiedyś Rynek Podgórski? Kto miał odwagę założyć park na skale i dlaczego na kopcu Kraka nie rośnie już wielki dąb? Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na kilka najistotniejszych pytań i zdradzić garść podgórskich tajemnic.

7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 12:30
14 stycznia 2021 (czwartek), godz. 12:30

 

Muzeum Teatralne – filia Rydlówka
Włodzimierza Tetmajera 28
Jasełka pana Rydla

Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci 6–10 lat i 10–13 lat oraz oprowadzanie online (ZOOM) po wystawie

Jesteście ciekawi, jak Lucjan Rydel wyobrażał sobie czas i miejsce Bożego Narodzenia? Zapraszamy do odwiedzenia barwnej krainy wyobraźni poety, gdzie spotkać można zarówno prostych pasterzy, krakowiaków i górali, jak i wielkich polskich władców, a nawet Pana Twardowskiego. Podczas spotkania pokażemy Wam ciekawe zakamarki domu Lucjana Rydla i zajrzymy do jego pięknie ilustrowanej książki Betlejem Polskie. A na koniec podzielimy się z Wami instrukcją na zrobienie własnej jasełkowej kukiełki.

5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 12:00
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 9:30

Muzeum Nowej Huty
os. Centrum E1
Co łączy igloo i kameleona?

Warsztaty online dla dzieci w wieku 6–9 lat

Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno człowieka, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w swoich skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. O bezpiecznych kryjówkach zwierząt i ludzi porozmawiamy podczas oglądania fragmentu wystawy Stan zagrożenia przy os. Szkolnym 37. Zainspirowani ekspozycją stworzymy fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz.

11 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 10:00

Thesaurus Cracoviensis
ul. Księcia Józefa 337
Sekrety Starej Biblioteki

Zajęcia online (ZOOM) dla dzieci w wieku 7–11 lat

Za górami, za lasami, na krakowskich Bielanach w jednym z oddziałów Muzeum Krakowa nazwanym Thesaurus Cracoviensis znajduje się wiele tajemniczych pokoi, w których są przechowywane zarówno pospolite, jak i niezwykłe artefakty. Jednym z nich jest Stara Biblioteka. Co takiego tam się kryje? Dawne księgi, ale również plakaty, szkice i rysunki, czasopisma i druki ulotne. Czego tam nie ma! W czasie zajęć poznamy sekrety Starej Biblioteki i zajrzymy do jej zakamarków. Dowiemy się, dlaczego szuflady posiadają niewielkie dziurki oraz zobaczymy, w jaki sposób są przechowywane nasze papierowe artefakty. Zapraszamy do wspólnego odkrywania sekretów Starej Biblioteki!

8 stycznia 2021 (piątek), godz. 9:30
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 9:30

Stara Synagoga
ul. Szeroka 24
Chasydzkie wesele

Projekcja filmu online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 13–18 lat

Fragmenty filmu dokumentującego tradycyjny ślub żydowski pomiędzy Bruchie a Mottym. Ślub odbył się w środowisku chasydów bobowskich w Nowym Jorku w 2008 roku. Dokument został podarowany Starej Synagodze przez ojca panny młodej, rabina Dawida Singera.
Pokazowi filmu towarzyszy komentarz pracownika Starej Synagogi, objaśniający tradycje ślubne i weselne ortodoksyjnych Żydów.

5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 13:30
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 13:30

Kalendarium (4 stycznia – 15 stycznia 2021)

4 stycznia (poniedziałek):

·          godz. 10:00 (online), Kamienica Hipolitów: Od „belle epoque” do „wojennej krynoliny” – ikona stylu 100 lat temu

5 stycznia (wtorek):

·         godz. 10:00 (online), Rynek Podziemny: Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki

·         godz. 12:00 (online), Rydlówka: Jasełka pana Rydla

·         godz. 13:30 (online), Stara Synagoga: Chasydzkie wesele

7 stycznia (czwartek):

·         godz. 11:00 (online), Fabryka Schindlera: Papierosiarz z Dworca Głównego

·         godz. 12:30 (online), Muzeum Podgórza: Podgórski quiz historyczny

8 stycznia (piątek):

·         godz. 9:30 (online), Thesaurus Cracoviensis: Sekrety Starej Biblioteki

·         godz. 11:00 (online), Ulica Pomorska: Krakowskie kamienie rzucone na szaniec

·         godz. 12:30 (online), Apteka pod Orłem: Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta

11 stycznia (poniedziałek):

·         godz. 10:00 (online), Muzeum Nowej Huty: Co łączy igloo i kameleona?

·         godz. 11:00 (online), Pałac Krzysztofory: Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi

12 stycznia (wtorek):

·         godz. 9:30 (online), Rydlówka: Jasełka pana Rydla

·         godz. 11:00 (online), Fabryka Schindlera: Papierosiarz z Dworca Głównego

·         godz. 13:30 (online), Stara Synagoga: Chasydzkie wesele

13 stycznia (środa):

·         godz. 10:00 (online), Kamienica Hipolitów: Od „belle epoque” do „wojennej krynoliny” – ikona stylu 100 lat temu

godz. 11:30 (online), Rynek Podziemny: Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki

 

14 stycznia (czwartek)

·         godz. 12:30 (online), Muzeum Podgórza: Podgórski quiz historyczny

15 stycznia (piątek):

·         godz. 9:30 (online), Thesaurus Cracoviensis: Sekrety Starej Biblioteki

·         godz. 11:00 (online), Ulica Pomorska: Krakowskie kamienie rzucone na szaniec

·         godz. 12:30 (online), Apteka pod Orłem: Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta

Udział w zajęciach jest płatny.

Bilety:

Zajęcia edukacyjne online – 3 zł od jednego uczestnika

Bilety można nabyć za pośrednictwem strony www.bilety.muzeumkrakowa.pl. Bilet na wydarzenia online w ramach Ferii w muzeum można kupić najpóźniej godzinę przed danym wydarzeniem. Udział w zajęciach jest limitowany do 30 osób.

 

Zajęcia online w ramach Ferii w muzeum realizowane przez Muzeum odbywają się na platformie do zdalnej komunikacji (ZOOM).

Po skutecznym dokonaniu płatności, Kupujący na wskazany adres mailowy otrzyma bilet na wydarzenie online, zawierający indywidualny kod dostępu umożliwiający uczestnictwo w tym wydarzeniu. W dniu wydarzenia online, 30 minut przed jego rozpoczęciem, Kupujący powinien wprowadzić kod na stronie, do której link znajduje się na bilecie.

W wydarzeniach online w trakcie Ferii mają prawo uczestniczyć wyłącznie osoby, które zakupiły bilet (jeden bilet na jednego uczestnika). Link i kod dostępu do spotkania nie może być przekazywany osobom trzecim.

W związku z brakiem możliwości weryfikacji dokumentów uprawniających do ulgi przysługującej posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem ustala się, że ulga ta nie obowiązuje w stosunku do działań realizowanych przez Muzeum online.

Program drugiego tygodnia ferii

Szczegóły: http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/ferie-w-muzeum-on-line.

Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi
Warsztaty plastyczne online (ZOOM) dla dzieci w wieku 6–10 lat

Adres

Warszawa

Termin

Od 2021-01-11 , Do 2021-01-17

Reklama

Ciekawostki