Uczestniczki i uczestnicy rodzinnego gotowania podczas warsztatów rekonstrukcyjnych odkryją z nami tajniki sztuki kulinarnej sprzed lat i skosztują własnoręcznie przygotowanych potraw.
Każde ze spotkań jest oddzielnym wydarzeniem. Obecność na pozostałych warsztatach z cyklu nie jest wymagana.
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku powyżej 7 lat
Kiedy: niedziele, godz. 11.00
Gdzie: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
Bilety: normalny – 90 zł, ulgowy – 60 zł; dostępne online i w kasie muzeum
Kuchnia wielu kultur
12 maja 2024 r., godz. 11.00
Polska kuchnia czerpała z wielu kultur. Otwartość religijna, europejskie dynastie na polskim tronie, burzliwa historia, zabory, częste zmiany granic i miejscowe tradycje wpływały na bogactwo i różnorodność polskiej kuchni. Podczas warsztatu omówimy pochodzenie najpopularniejszych polskich dań i ugotujemy posiłek o nieoczywistym rodowodzie.
Sprzedaż biletów rusza 29 kwietnia o godz. 9.00
Sezonowo, lokalnie, oszczędnie, czyli praktyczne zakupy
15 września 2024 r., godz. 11.00
Widok ogólny na stragany na placu zwanym Kercelak
Kiedy jest sezon na królika, a kiedy na raki? Jakie sposoby stosowano, by nie dać się oszukać w sklepie i na targowisku? Czy można było zimą zjeść mizerię, a zupę posypać świeżym koperkiem? Zalety lokalności i sezonowości poznamy na konkretnych przykładach z poradników i książek kucharskich. Ponadto dowiemy się, w jaki sposób konserwowano żywność tanio i beż użycia chemii. Nauczymy się rozpoznawać świeżość produktów i ugotujemy posiłek zgodnie z zasadami sezonowości i lokalności.
Sprzedaż biletów rusza 2 września o godz. 9.00
Przedwojenne kucharki
20 października 2024 r., godz. 11.00
Zmiany społeczne uwolniły kulinarny potencjał kobiet. Jaki wpływ na kuchnię dwudziestolecia miały autorki poczytnych książek kucharskich i poradników? Podczas warsztatu przyjrzymy się przemianom społecznych ról oraz nowej jakości w sztuce kulinarnej. Przyrządzimy również zdrowy i smaczny posiłek według wskazówek Marii Ochorowicz-Monatowej.
Sprzedaż biletów rusza 7 października o godz. 9.00
Paryż Północy, czyli gastronomia warszawska
17 listopada 2024 r., godz. 11.00
Warszawa, Hotel Bristol, restauracja
Czy w przedwojennej Warszawie były kawiarnie sieciowe? Gdzie można było zjeść najlepsze raki, a gdzie potańczyć? Podczas warsztatu dowiemy się, czym różnił się handelek od baru szybkiej obsługi oraz gdzie w Warszawie serwowano curry z baraniny. Poznamy sławne rody cukierników oraz najbardziej wykwintne restauracje. W części kulinarnej przygotujemy popularne dania warszawskiej gastronomii.
Sprzedaż biletów rusza 4 listopada o godz. 9.00
Przeboje międzywojennej kuchni
15 grudnia 2024 r., godz. 11.00
Dlaczego dania wychodzą z mody? Jakie były najpopularniejsze potrawy międzywojennej kuchni? Poznamy wykwintne oblicze wątróbki, sposoby przyrządzania minogów i żółwi oraz dowiemy się, na czym polega zasada „od ryjka do ogona”. W części praktycznej przyrządzimy kultowe potrawy kuchni dwudziestolecia.
Sprzedaż biletów rusza 2 grudnia o godz. 9.00