• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

IMPREZY / dzieciaki

15 lat Tarabuka

Adres

Warszawa, Pl. Defilad 1

Termin

Od 2020-06-01
Do 2020-06-30

Organizator

Tarabuk

Warszawa, ul. Jazdów 2

Telefon:
500 167 368

E-mail:
tarabuk@tarabuk.pl

WWW:
www.tarabuk.pl

Zobacz na mapie
WOLNASOBOTA.PL OD SAMEGO POCZĄTKU INFORMUJE O INICJATYWACH TARABUKA 
Do redakacji przyszedł mail...:
 
Szanowni Państwo,
Niebawem minie 15 lat działania naszej firmy rodzinnej, księgarni-kawiarni Tarabuk. Będziemy wdzięczni za poinformowanie o tym Państwa odbiorców. Zwłaszcza że w tych ciężkich czasach zagrożenia pandemią to zawsze jakiś promyk nadziei.
* 15 lat Tarabuka
* wirtualne obchody tej rocznicy potrwają miesiąc
* konkursy z nagrodami książkowymi
* do końca czerwca okolicznościowe bony książkowe tańsze nawet o 40 zł.
* rekomendacje od osób znanych i cenionych Blikle, Fikus, Sobolewska
 
Księgarnia-kawiarnia Tarabuk kończy 15 lat.
Założona w 2005 roku na warszawskim Powiślu przez rodzinę Bułatów stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych księgarni w Warszawie. Zmuszona dwa razy zmieniać swoją lokalizację, działa teraz w dwóch miejscach: na Nowym Świecie 63 i w Pałacu Kultury przy Teatrze Lalka. Do obu wejście znajduje się od ulicy Świętokrzyskiej.
Wyróżnia się ciepłą atmosferą wnętrza i życzliwością obsługi. Nietypowo dobrana oferta nie pomija tematów trudnych – o starości, niepełnosprawności. Można tam znaleźć tytuły sprzed lat, także wydawnictw niszowych. Za zakupy w książkowe księgarz częstuje kawą na trzy sposoby:  na miejscu, na wynos lub w innym terminie.
Okręty flagowe Tarabuka: „Tarabajanie” (wielokrotnie wyróżnione umieszczeniem w Fotoletterze wolnejsoboty.pl) – opowiadanie bajek etnicznych, letnie i zimowe literackie półkolonie dla dzieci, spotkania z poezją „Przecież wiersz”.
W ostatni majowy weekend rozpoczynają się wirtualne obchody tej rocznicy, które potrwają przez cały czerwiec! Wspomnienia, plebiscyt publiczności na najlepszą dziesiątkę spośród hitów Tarabuka, konkursy z nagrodami książkowymi ufundowanymi przez zaprzyjaźnionych wydawców, m.in. Czarne, PIW, Zakamarki, Bajka, Czarna Owca.
 
Do końca czerwca można zakupić okolicznościowe bony książkowe o 10, 20 lub 40 zł taniej.
 
Tarabuka polecają:
Tarabuk nie jest ani zwykłą księgarnią, ani nawet księgarnią niezwykłą. Jest czymś znacznie więcej. Jak grecki mouseíon,
„świątynia muz”, stanowi miejsce, gdzie przychodzimy pożywić nasz umysł, naszą człowieczą potrzebę bliskości oraz fizis. Nie ma tam gajów oliwnych, ale są domowe wypieki i pachnąca kawa. Są goście, których można posłuchać „w cieniu książek”, z którymi można porozmawiać i pospierać się. No i wreszcie są gospodarze, którzy dbają o to wszystko i o nas zarazem. Tarabukowi życzmy sto lat w warszawskim pejzażu kultury wysokiej, społecznej i życzliwej dla każdego człowieka. A potem kolejnych. Na zawsze. 
prof. Andrzej Jacek Blikle
 
Wuj Tarabuk, bohater Leśmiana, pogubił litery i nie mógł skończyć poematu. Księgarnia Tarabuk to miejsce wędrowne, raz tu, raz tam, ale wszystkie litery są tu zawsze gdzie trzeba.
prof. Anna Nasiłowska, Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
 
Pomyśleć, że już blisko Tarabukowi do dojrzałości. A ja pamiętam Go z Powiśla, dziecko małe z ciastkami i pyszną kawą. I księgarza, który i porozmawiał i doradził, zgodził się lub nie z opinią czytelnika.  I spotkania w sali, której użyczył z etykietą Kawiarnia Filozofów. Byli tam prelegentami filozofowie, etycy, a nawet fizyk „od” cząstek elementarnych.
prof. Magda Fikus, biochemiczka, popularyzatorka nauki
 
Bardzo się cieszę, że Tarabuk trwa tyle lat . To wielka sztuka w czasach, kiedy kluboksięgarnie znikają bezpowrotnie.  Tymczasem Tarabuk znikał, żeby pojawić się w innym miejscu. Bardzo lubiłam bywać  na Browarnej – ile świetnych spotkań literackich, ile dobrej kawy, ciast i wina tam wypiłam – nie zliczę. Życzę Tarabukowi (i sobie), żeby to miejsce trwało, rozwijało się i świętowało kolejne rocznice, i aby listy Diabła Morskiego omijały go z daleka.
Justyna Sobolewska, krytyczka literacka
 
Roberto Calasso, wybitny esseista i wydawca włoski (Adelphi), wyznawał teorię, że wydawnictwo (takie przynajmniej, które on sam tworzył i któremu dyrektorował przez dekady) jest tak naprawdę jedną wielka księgą, która tworzą wszystkie wydane tam tytuły.
Wchodząc setki razy do Tarabuka, czy na Powiślu, czy w innych odsłonach peregrynacyjnych, nie miałem poczucia, ze wchodzę do miejsca sprzedaży książek, towarzyszyło mi najgłębsze przekonanie, że zanurzam się w karty księgi nienapisanej, bo nie do napisania, sprzecznej ze sobą, nieuzgadnialnej, gdzie wymieszane jest wysokie z nieakceptowalnym, arcydzieła z grafomanią, filozofia najwyższej próby z dociekaniami denialistów wszelkiej maści. Ale też czułem, że ta księga ma inny charakter, to ie karta po karcie, strona za stroną, arkusz po arkuszu – jedyna zasadą porządkująca tą podróż był chaos i jej jedynym strażnikiem, niezmordowanie zdystansowany i ironiczny, unoszący się cokolwiek nad powierzchnią ziemi, oddany poszukiwaniem tego w środku jest i czego nigdy nie będzie – księgarz bezgraniczny – Jakub Bułat. W tych odmętach znajdowałem spokój, w tym chaosie – ład, w tym nieogarnięciu – bunt, w tym rozwibrowaniu- zasadę. Tarabuk jako instytucja był nie do wymyślenia, a jednak powstał. Jest wygnańcem z tego świata. I dlatego jestem w nim nieodmiennie zakochany.
Romek Kurkiewicz, publicysta
 
Kiedy myślę o Tarabuku, to myślę o początku świata, który wyłania się z chaosu za sprawą mitycznej postaci. Tak właśnie czułem się, gdy pierwszy raz przekroczyłem próg księgarni. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że trafiłem do książkowej entropii. Zza sterty woluminów wyłonił się osobnik w okularach. Zaproponował pomoc, a potem oprowadził mnie po swoim uniwersum. Nie było to zwykłe oprowadzanie. Była to raczej podróż we wszechświecie, który na pozór wydawał się znany, ale co rusz zaskakiwał nieodkrytym tytułem i nieznanym nazwiskiem autora. Płynąłem wraz z właścicielem, słuchając jego filozoficzno-moralizatorskich wywodów, prób opisania tego mikroświata i świata makro, który istniał gdzieś za szybą. Gubiłem się, czasem nie nadążałem, kiwałem głową nie rozumiejąc, ale od razu czułem, że w ten chaos jest tylko pozorny, że kryje się za nim zamysł i myśl przewodnia. Do dziś, choć od tamtego czasu, minęło już wiele lat zastanawiam się nad nią i coraz bardziej myślę, że chodzi o zaproszenie – do lektury, do rozmowy, do świadomego życia, po prostu do myślenia i odczuwania.
PS. To wszystko działo się przy ulicy Browarnej. Potem tak samo było na Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Pewne rzeczy się nie zmieniają i w tym tkwi ich siła. Taki jest właśnie Tarabuk.
Piotr Milewski, pisarz
 
Tarabuk to ludzie: mądrzy, ciekawi, zaczytani, rozmarzeni, wielbiący dobrą kawę, zdrową zupę i najlepszą literaturę. Tarabuk to ciasto snikers. Tarabuk to szafa, przez którą wchodzi się do Narnii. Tarabuk to miejsce, z którego wraca się z głową pełną myśli, sercem pełnym spokoju i torbą pełną książek.
Justyna Czechowska, tłumaczka literatury
 
Tarabuk był dla mnie odkryciem w 2012 roku. Niewiele było jeszcze wtedy miejsc w Warszawie, w których, tak jak na Browarnej 6, czuć było otwarcie na wymianę myśli, a nie na prostą sprzedaż kawy czy książek. Przyznam, że na spotkaniach w Tarabuku miałem czasem problemy ze skupieniem się, bo oczy biegały mi po półkach z książkami. A ich wybór był doprawdy wyjątkowy! Od teologii po obsceniczne czy dziwaczne tytuły, ale zawsze za tym krył się osobisty wybór Jakuba. Każda książka była warta wzięcia w rękę, przeczytania i rozmowy. Na atmosferę fermentu wpływał również skład klienteli i zapraszanych gości. Opieka Jakuba i członków jego rodziny zawsze była wyjątkowa i osobista, a mango lassi zawsze kusiło.
Tomasz Budziak, Wiceprezes Inicjatywa Firm Rodzinnych
 

Ciekawostki

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Zamki i pałace na Morawach

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Muzyka, której szukasz

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Medical App Development

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Wdrażanie HACCP Warszawa

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

Jak mieszka się na Mokotowie?

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Co ile ćwiczyć brzuch?

Rola gier w rozwoju dzieci

Atrakcje w Jantarze

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Ta która przeżyła...

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

5 pomysłów na prezent ślubny

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Godność i szacunek w trudnych chwilach

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Problemy ze snem?

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Paranoja

Czy warto zlecić remont firmie?

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Naprawa iphone

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Zakupy z personal shopperem

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

5 pomysłów na zabawę z psem

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Kursy maturalne w Warszawie

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Tak to miało być...

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Druk 3D z nylonem

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Zamawianie online

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

To nie musi kosztować...

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Specjalny wysłannik donosi...

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Zatańcz ze mną!

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Luksusowe wille w Konstancinie

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Niebo nad Polską pełne samolotów

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Kamizelka wraca na salony

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

15 lat Tarabuka

WOLNASOBOTA.PL OD SAMEGO POCZĄTKU INFORMUJE O INICJATYWACH TARABUKA 
Do redakacji przyszedł mail...:
 
Szanowni Państwo,
Niebawem minie 15 lat działania naszej firmy rodzinnej, księgarni-kawiarni Tarabuk. Będziemy wdzięczni za poinformowanie o tym Państwa odbiorców. Zwłaszcza że w tych ciężkich czasach zagrożenia pandemią to zawsze jakiś promyk nadziei.
* 15 lat Tarabuka
* wirtualne obchody tej rocznicy potrwają miesiąc
* konkursy z nagrodami książkowymi
* do końca czerwca okolicznościowe bony książkowe tańsze nawet o 40 zł.
* rekomendacje od osób znanych i cenionych Blikle, Fikus, Sobolewska
 
Księgarnia-kawiarnia Tarabuk kończy 15 lat.
Założona w 2005 roku na warszawskim Powiślu przez rodzinę Bułatów stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych księgarni w Warszawie. Zmuszona dwa razy zmieniać swoją lokalizację, działa teraz w dwóch miejscach: na Nowym Świecie 63 i w Pałacu Kultury przy Teatrze Lalka. Do obu wejście znajduje się od ulicy Świętokrzyskiej.
Wyróżnia się ciepłą atmosferą wnętrza i życzliwością obsługi. Nietypowo dobrana oferta nie pomija tematów trudnych – o starości, niepełnosprawności. Można tam znaleźć tytuły sprzed lat, także wydawnictw niszowych. Za zakupy w książkowe księgarz częstuje kawą na trzy sposoby:  na miejscu, na wynos lub w innym terminie.
Okręty flagowe Tarabuka: „Tarabajanie” (wielokrotnie wyróżnione umieszczeniem w Fotoletterze wolnejsoboty.pl) – opowiadanie bajek etnicznych, letnie i zimowe literackie półkolonie dla dzieci, spotkania z poezją „Przecież wiersz”.
W ostatni majowy weekend rozpoczynają się wirtualne obchody tej rocznicy, które potrwają przez cały czerwiec! Wspomnienia, plebiscyt publiczności na najlepszą dziesiątkę spośród hitów Tarabuka, konkursy z nagrodami książkowymi ufundowanymi przez zaprzyjaźnionych wydawców, m.in. Czarne, PIW, Zakamarki, Bajka, Czarna Owca.
 
Do końca czerwca można zakupić okolicznościowe bony książkowe o 10, 20 lub 40 zł taniej.
 
Tarabuka polecają:
Tarabuk nie jest ani zwykłą księgarnią, ani nawet księgarnią niezwykłą. Jest czymś znacznie więcej. Jak grecki mouseíon,
„świątynia muz”, stanowi miejsce, gdzie przychodzimy pożywić nasz umysł, naszą człowieczą potrzebę bliskości oraz fizis. Nie ma tam gajów oliwnych, ale są domowe wypieki i pachnąca kawa. Są goście, których można posłuchać „w cieniu książek”, z którymi można porozmawiać i pospierać się. No i wreszcie są gospodarze, którzy dbają o to wszystko i o nas zarazem. Tarabukowi życzmy sto lat w warszawskim pejzażu kultury wysokiej, społecznej i życzliwej dla każdego człowieka. A potem kolejnych. Na zawsze. 
prof. Andrzej Jacek Blikle
 
Wuj Tarabuk, bohater Leśmiana, pogubił litery i nie mógł skończyć poematu. Księgarnia Tarabuk to miejsce wędrowne, raz tu, raz tam, ale wszystkie litery są tu zawsze gdzie trzeba.
prof. Anna Nasiłowska, Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
 
Pomyśleć, że już blisko Tarabukowi do dojrzałości. A ja pamiętam Go z Powiśla, dziecko małe z ciastkami i pyszną kawą. I księgarza, który i porozmawiał i doradził, zgodził się lub nie z opinią czytelnika.  I spotkania w sali, której użyczył z etykietą Kawiarnia Filozofów. Byli tam prelegentami filozofowie, etycy, a nawet fizyk „od” cząstek elementarnych.
prof. Magda Fikus, biochemiczka, popularyzatorka nauki
 
Bardzo się cieszę, że Tarabuk trwa tyle lat . To wielka sztuka w czasach, kiedy kluboksięgarnie znikają bezpowrotnie.  Tymczasem Tarabuk znikał, żeby pojawić się w innym miejscu. Bardzo lubiłam bywać  na Browarnej – ile świetnych spotkań literackich, ile dobrej kawy, ciast i wina tam wypiłam – nie zliczę. Życzę Tarabukowi (i sobie), żeby to miejsce trwało, rozwijało się i świętowało kolejne rocznice, i aby listy Diabła Morskiego omijały go z daleka.
Justyna Sobolewska, krytyczka literacka
 
Roberto Calasso, wybitny esseista i wydawca włoski (Adelphi), wyznawał teorię, że wydawnictwo (takie przynajmniej, które on sam tworzył i któremu dyrektorował przez dekady) jest tak naprawdę jedną wielka księgą, która tworzą wszystkie wydane tam tytuły.
Wchodząc setki razy do Tarabuka, czy na Powiślu, czy w innych odsłonach peregrynacyjnych, nie miałem poczucia, ze wchodzę do miejsca sprzedaży książek, towarzyszyło mi najgłębsze przekonanie, że zanurzam się w karty księgi nienapisanej, bo nie do napisania, sprzecznej ze sobą, nieuzgadnialnej, gdzie wymieszane jest wysokie z nieakceptowalnym, arcydzieła z grafomanią, filozofia najwyższej próby z dociekaniami denialistów wszelkiej maści. Ale też czułem, że ta księga ma inny charakter, to ie karta po karcie, strona za stroną, arkusz po arkuszu – jedyna zasadą porządkująca tą podróż był chaos i jej jedynym strażnikiem, niezmordowanie zdystansowany i ironiczny, unoszący się cokolwiek nad powierzchnią ziemi, oddany poszukiwaniem tego w środku jest i czego nigdy nie będzie – księgarz bezgraniczny – Jakub Bułat. W tych odmętach znajdowałem spokój, w tym chaosie – ład, w tym nieogarnięciu – bunt, w tym rozwibrowaniu- zasadę. Tarabuk jako instytucja był nie do wymyślenia, a jednak powstał. Jest wygnańcem z tego świata. I dlatego jestem w nim nieodmiennie zakochany.
Romek Kurkiewicz, publicysta
 
Kiedy myślę o Tarabuku, to myślę o początku świata, który wyłania się z chaosu za sprawą mitycznej postaci. Tak właśnie czułem się, gdy pierwszy raz przekroczyłem próg księgarni. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że trafiłem do książkowej entropii. Zza sterty woluminów wyłonił się osobnik w okularach. Zaproponował pomoc, a potem oprowadził mnie po swoim uniwersum. Nie było to zwykłe oprowadzanie. Była to raczej podróż we wszechświecie, który na pozór wydawał się znany, ale co rusz zaskakiwał nieodkrytym tytułem i nieznanym nazwiskiem autora. Płynąłem wraz z właścicielem, słuchając jego filozoficzno-moralizatorskich wywodów, prób opisania tego mikroświata i świata makro, który istniał gdzieś za szybą. Gubiłem się, czasem nie nadążałem, kiwałem głową nie rozumiejąc, ale od razu czułem, że w ten chaos jest tylko pozorny, że kryje się za nim zamysł i myśl przewodnia. Do dziś, choć od tamtego czasu, minęło już wiele lat zastanawiam się nad nią i coraz bardziej myślę, że chodzi o zaproszenie – do lektury, do rozmowy, do świadomego życia, po prostu do myślenia i odczuwania.
PS. To wszystko działo się przy ulicy Browarnej. Potem tak samo było na Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Pewne rzeczy się nie zmieniają i w tym tkwi ich siła. Taki jest właśnie Tarabuk.
Piotr Milewski, pisarz
 
Tarabuk to ludzie: mądrzy, ciekawi, zaczytani, rozmarzeni, wielbiący dobrą kawę, zdrową zupę i najlepszą literaturę. Tarabuk to ciasto snikers. Tarabuk to szafa, przez którą wchodzi się do Narnii. Tarabuk to miejsce, z którego wraca się z głową pełną myśli, sercem pełnym spokoju i torbą pełną książek.
Justyna Czechowska, tłumaczka literatury
 
Tarabuk był dla mnie odkryciem w 2012 roku. Niewiele było jeszcze wtedy miejsc w Warszawie, w których, tak jak na Browarnej 6, czuć było otwarcie na wymianę myśli, a nie na prostą sprzedaż kawy czy książek. Przyznam, że na spotkaniach w Tarabuku miałem czasem problemy ze skupieniem się, bo oczy biegały mi po półkach z książkami. A ich wybór był doprawdy wyjątkowy! Od teologii po obsceniczne czy dziwaczne tytuły, ale zawsze za tym krył się osobisty wybór Jakuba. Każda książka była warta wzięcia w rękę, przeczytania i rozmowy. Na atmosferę fermentu wpływał również skład klienteli i zapraszanych gości. Opieka Jakuba i członków jego rodziny zawsze była wyjątkowa i osobista, a mango lassi zawsze kusiło.
Tomasz Budziak, Wiceprezes Inicjatywa Firm Rodzinnych
 

Adres

Warszawa, Pl. Defilad 1

Termin

Od 2020-06-01 , Do 2020-06-30

Organizator

Tarabuk

Warszawa, ul. Jazdów 2

Telefon:
500 167 368

E-mail:
tarabuk@tarabuk.pl

WWW:
www.tarabuk.pl

Zobacz na mapie

Reklama

Ciekawostki