• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

 

Zamki i pałace na Morawach

Zamki i pałace na Morawach

Bajkowy krajobraz roztacza się nad przepięknymi pałacami na Morawach.Majestatyczne zamki otoczone są ogromnymi ogrodami. Zadbane ogrody pokryte są dywanem z kwiatów, a pofalowane złote pola zamieniające się w zielone bujne lasy. Romantyczny krajobraz zdobią stawy, których lśniąca powierzchnia jest usiana liliami wodnymi. A na tym idyllicznym pięknie tu i ówdzie rozproszone są perełki architektoniczne. Wycieczka na Morawy to uczta dla zmysłów. 

Lednice-Valtice

Zespół Lednice-Valtytsky to arcydzieło architektury parkowej w stylu angielskich parków krajobrazowych, zajmujące powierzchnię prawie 283 km². To największy park w Europie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park powstał pomiędzy dwiema rezydencjami panów z rodu Liechtensteinów – zamkiem Lednice i zamkiem Valtice. Aleja Lipowa, która łączy w linii prostej oba zamki, ma długość 7 km. Oprócz dwóch zamków park kompleksu Lednicko-Valtickiego ozdobiony jest zabytkami architektury - pawilonami, świątyniami, sztucznymi jaskiniami. 10 hektarów zajmuje ogród francuski w stylu barokowym, resztę zaś zajmuje park angielski, płynnie przechodzący w swobodne krajobrazy. Wszystkie atrakcje połączone są ścieżkami, których długość wynosi około 90 km. Po parku najlepiej poruszać się rowerem.  Zwłaszcza po dotarciu do Valtic i degustacji lokalnego wina w końcu to jedno z centrum czeskiego winiarstwa.

Zamek Lednice

Pierwsza wzmianka o Lednicach pochodzi z 1222 roku. Oczywiście właśnie wtedy pojawiła się tu gotycka twierdza z dworem, którą w 1249 roku król czeski Wacław I pożyczył austriackiemu szlachcicowi Zygfrydowi Sierocie. Pod koniec XIII wieku książęta Liechtensteinu, którzy stopniowo zdobywali posiadłości ziemskie po obu stronach granicy morawsko-austriackiej, stali się właścicielami zamku Lednice, a także pobliskiego Mikulova. Członkowie tej dynastii z reguły pełnili służbę wojskową, aw epoce renesansu zaczęli zajmować się rolnictwem. Od drugiej połowy XV w. członkowie dynastii zajmowali wysokie stanowiska w administracji ziemstwa. Ostateczne ugruntowanie statusu tego rodu na Morawach nastąpiło pod koniec XVI wieku za sprawą dochodowych małżeństw z przedstawicielami bajecznie bogatego starego morawskiego rodu Czarnogórskich z Boskovic. Przedstawiciele Liechtensteinu nie zajmowali się zbytnio kwestiami religijnymi. Gdy tylko pojawiła się konieczność polityczna, przeszli z protestanckich luteranów na wiarę katolicką, przygotowując w ten sposób dobry grunt pod dalszą działalność polityczną.

Po klęsce powstania państwowego w 1620 r. Liechtensteinowie zaczęli aktywnie wykupywać majątek skonfiskowany niektórym członkom ruchu oporu. Wkrótce Liechtensteinowie stali się najbogatszą rodziną na Morawach, zastępując w tym statusie rodzinę Żerotyńskich. Ogromne zasoby ziemi przyniosły im niezły zysk i pozwoliły na rozpoczęcie doskonałej budowy w Lednicach. W XVI wieku średniowieczna twierdza została zburzona i zastąpiona zamkiem w stylu renesansowym. Pod koniec XVII wieku budowla ta również uległa zniszczeniu. Na jego miejscu zbudowano rezydencję w stylu barokowym z rozległym ogrodem i monumentalną areną. W drugiej połowie XVIII wieku zamek ponownie przebudowano, a w 1815 roku rozebrano jego skrzydła przednie, wchodzące w skład zamku barokowego. Obecny wygląd zamek uzyskał w latach 1846-1858, kiedy to książę Liechtensteinu Alois II uznał, że Pałac Wiedeński nie nadaje się do organizowania letnich uroczystości i nakazał przekształcenie Lednic w reprezentacyjną rezydencję w stylu gotyku angielskiego.

Uroczyste sale pierwszego piętra, ozdobione rzeźbionymi sufitami, drewnianymi dekoracjami ściennymi i eleganckimi meblami, służyły do wielkich spotkań europejskiej szlachty. Na drugim piętrze zamku znajdowały się prywatne rezydencje Liechtensteinów. Na trzecim piętrze znajdowały się pokoje dzieci i ich guwernantek, a obecnie znajduje się tu także muzeum lalek Milana Knižaka. 

Zamek Valtice

Pierwsza wzmianka o czeskim średniowiecznym zamku Valtice na Morawach pochodzi z 1193 roku, kiedy biskup Pasawy wymienił zamki z Wichardem z Seefeld. A już w roku 1200, jak podają kroniki, na średniowiecznym zamku Valtice odbył się reprezentacyjny turniej rycerski. W ciągu następnych niepełnych dwóch stuleci Valtice kilkakrotnie zmieniały właścicieli, aż w 1387 roku kupił je Jan I Liechtenstein, który później przeniósł tu swoją główną rezydencję. Dalsza historia średniowiecznego miasta Valtice jest nierozerwalnie związana z tą książęcą rodziną. Liechtensteinowie wielokrotnie przebudowywali zamek Valtice, a od końca XVII wieku przeprowadzali na szeroką skalę przebudowę tego średniowiecznego zamku w stylu barokowym, którą kierował włoski architekt Domenico Martinelli. Od tego czasu wyrafinowany barokowy wygląd i bujne wnętrza czeskiego zamku Valtice dotarły do nas niemal w niezmienionej formie.

Wśród licznych dekoracji architektonicznych kompleksu Lednicko-Wałtyckiego do najciekawszych należą:

Minaret lub wieża turecka, Dom Myśliwski Janów Grad, Zamek graniczny, Świątynia Apolla;, Kolumnada z trzema łaskami, Kaplica św. Huberta, Kolumnada Rendezvous, czyli Świątynia Diany, Kolumnada lub Łuk Triumfalny.

Minaret, czyli wieża turecka, został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku i jest jedyną tego typu budowlą w Europie i pretenduje do miana najwyższego minaretu na kontynencie. Wieżę wzniesiono z bloków kamiennych o masie ponad 100 kg. Ze względu na podmokłe gleby, fundamenty minaretu musiały zostać wzmocnione za pomocą 500 drewnianych pali, każdy o długości ponad 17 metrów. W dolnej części Minaretu znajduje się 8 pomieszczeń ozdobionych wspaniałymi orientalnymi ornamentami. Minaret służył przede wszystkim jako wieża widokowa, z której można było zobaczyć cały obszar Lednicko-Valticki. Na drugim piętrze Lichtensteinowie umieścili swoje egzotyczne zbiory. Na szczyt wieży zwiedzający wspinają się po spiralnych schodach składających się z 302 stopni, które opierają się na własnym ciężarze.Dom Myśliwski Janów Grad został zbudowany z myślą o walnym zgromadzeniu panowania przed polowaniem i powszechnym pijaństwie panowania po polowaniu. Zamek w Janowie powstał na początku XIX wieku w stylu romantycznym zniszczonego zamku gotyckiego.

Niegdyś wybudowano zamek graniczny jako letni pensjonat dla panów, którzy latem przyjeżdżali do Lichtensteinów. Nazywa się ją granicznym, ponieważ granica między Morawami a Dolną Austrią przebiegała niegdyś przez środek budynku. Na fasadzie budynku nadal widnieje napis w języku niemieckim „Między Austrią a Morawami”. Kiedy w 1918 roku miejsce to stało się częścią Czechosłowacji, taka zabawa przestała mieć znaczenie. Dziś w murach pałacu mieści się luksusowy hotel i restauracja. Warto wykorzystać chwilę wolnego czasu i wybrać się w podróż do tych urokliwych miejsc, Wycieczka na Morawy to doskonała okazja aby w zaciszu przyrody podziwiać piękno architektury i jej harmonię z naturą. 

Ciekawostki

Zamki i pałace na Morawach

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

Jak mieszka się na Mokotowie?

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

Luksusowe wille w Konstancinie

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Paranoja

To nie musi kosztować...

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Naprawa iphone

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

5 pomysłów na zabawę z psem

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Twoje dziecko ma ataki histerii? Sprawdź jak mu pomóc radzić sobie z emocjami

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Kursy maturalne w Warszawie

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Wdrażanie HACCP Warszawa

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Kamizelka wraca na salony

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Co ile ćwiczyć brzuch?

Czy warto zlecić remont firmie?

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Druk 3D z nylonem

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Niebo nad Polską pełne samolotów

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Godność i szacunek w trudnych chwilach

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Ta która przeżyła...

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Rola gier w rozwoju dzieci

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Atrakcje w Jantarze

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Tak to miało być...

Zatańcz ze mną!

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

Idealne kosze prezentowe na Święta

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Medical App Development

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Specjalny wysłannik donosi...

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Usługi Tworzenia Stron Internetowych

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

5 pomysłów na prezent ślubny

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

Zamawianie online

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Zakupy z personal shopperem

Muzyka, której szukasz

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Jakie są korzyści treningu karate dla dzieci?

Problemy ze snem?

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Zamki i pałace na Morawach

Zamki i pałace na Morawach

Bajkowy krajobraz roztacza się nad przepięknymi pałacami na Morawach.Majestatyczne zamki otoczone są ogromnymi ogrodami. Zadbane ogrody pokryte są dywanem z kwiatów, a pofalowane złote pola zamieniające się w zielone bujne lasy. Romantyczny krajobraz zdobią stawy, których lśniąca powierzchnia jest usiana liliami wodnymi. A na tym idyllicznym pięknie tu i ówdzie rozproszone są perełki architektoniczne. Wycieczka na Morawy to uczta dla zmysłów. 

Lednice-Valtice

Zespół Lednice-Valtytsky to arcydzieło architektury parkowej w stylu angielskich parków krajobrazowych, zajmujące powierzchnię prawie 283 km². To największy park w Europie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park powstał pomiędzy dwiema rezydencjami panów z rodu Liechtensteinów – zamkiem Lednice i zamkiem Valtice. Aleja Lipowa, która łączy w linii prostej oba zamki, ma długość 7 km. Oprócz dwóch zamków park kompleksu Lednicko-Valtickiego ozdobiony jest zabytkami architektury - pawilonami, świątyniami, sztucznymi jaskiniami. 10 hektarów zajmuje ogród francuski w stylu barokowym, resztę zaś zajmuje park angielski, płynnie przechodzący w swobodne krajobrazy. Wszystkie atrakcje połączone są ścieżkami, których długość wynosi około 90 km. Po parku najlepiej poruszać się rowerem.  Zwłaszcza po dotarciu do Valtic i degustacji lokalnego wina w końcu to jedno z centrum czeskiego winiarstwa.

Zamek Lednice

Pierwsza wzmianka o Lednicach pochodzi z 1222 roku. Oczywiście właśnie wtedy pojawiła się tu gotycka twierdza z dworem, którą w 1249 roku król czeski Wacław I pożyczył austriackiemu szlachcicowi Zygfrydowi Sierocie. Pod koniec XIII wieku książęta Liechtensteinu, którzy stopniowo zdobywali posiadłości ziemskie po obu stronach granicy morawsko-austriackiej, stali się właścicielami zamku Lednice, a także pobliskiego Mikulova. Członkowie tej dynastii z reguły pełnili służbę wojskową, aw epoce renesansu zaczęli zajmować się rolnictwem. Od drugiej połowy XV w. członkowie dynastii zajmowali wysokie stanowiska w administracji ziemstwa. Ostateczne ugruntowanie statusu tego rodu na Morawach nastąpiło pod koniec XVI wieku za sprawą dochodowych małżeństw z przedstawicielami bajecznie bogatego starego morawskiego rodu Czarnogórskich z Boskovic. Przedstawiciele Liechtensteinu nie zajmowali się zbytnio kwestiami religijnymi. Gdy tylko pojawiła się konieczność polityczna, przeszli z protestanckich luteranów na wiarę katolicką, przygotowując w ten sposób dobry grunt pod dalszą działalność polityczną.

Po klęsce powstania państwowego w 1620 r. Liechtensteinowie zaczęli aktywnie wykupywać majątek skonfiskowany niektórym członkom ruchu oporu. Wkrótce Liechtensteinowie stali się najbogatszą rodziną na Morawach, zastępując w tym statusie rodzinę Żerotyńskich. Ogromne zasoby ziemi przyniosły im niezły zysk i pozwoliły na rozpoczęcie doskonałej budowy w Lednicach. W XVI wieku średniowieczna twierdza została zburzona i zastąpiona zamkiem w stylu renesansowym. Pod koniec XVII wieku budowla ta również uległa zniszczeniu. Na jego miejscu zbudowano rezydencję w stylu barokowym z rozległym ogrodem i monumentalną areną. W drugiej połowie XVIII wieku zamek ponownie przebudowano, a w 1815 roku rozebrano jego skrzydła przednie, wchodzące w skład zamku barokowego. Obecny wygląd zamek uzyskał w latach 1846-1858, kiedy to książę Liechtensteinu Alois II uznał, że Pałac Wiedeński nie nadaje się do organizowania letnich uroczystości i nakazał przekształcenie Lednic w reprezentacyjną rezydencję w stylu gotyku angielskiego.

Uroczyste sale pierwszego piętra, ozdobione rzeźbionymi sufitami, drewnianymi dekoracjami ściennymi i eleganckimi meblami, służyły do wielkich spotkań europejskiej szlachty. Na drugim piętrze zamku znajdowały się prywatne rezydencje Liechtensteinów. Na trzecim piętrze znajdowały się pokoje dzieci i ich guwernantek, a obecnie znajduje się tu także muzeum lalek Milana Knižaka. 

Zamek Valtice

Pierwsza wzmianka o czeskim średniowiecznym zamku Valtice na Morawach pochodzi z 1193 roku, kiedy biskup Pasawy wymienił zamki z Wichardem z Seefeld. A już w roku 1200, jak podają kroniki, na średniowiecznym zamku Valtice odbył się reprezentacyjny turniej rycerski. W ciągu następnych niepełnych dwóch stuleci Valtice kilkakrotnie zmieniały właścicieli, aż w 1387 roku kupił je Jan I Liechtenstein, który później przeniósł tu swoją główną rezydencję. Dalsza historia średniowiecznego miasta Valtice jest nierozerwalnie związana z tą książęcą rodziną. Liechtensteinowie wielokrotnie przebudowywali zamek Valtice, a od końca XVII wieku przeprowadzali na szeroką skalę przebudowę tego średniowiecznego zamku w stylu barokowym, którą kierował włoski architekt Domenico Martinelli. Od tego czasu wyrafinowany barokowy wygląd i bujne wnętrza czeskiego zamku Valtice dotarły do nas niemal w niezmienionej formie.

Wśród licznych dekoracji architektonicznych kompleksu Lednicko-Wałtyckiego do najciekawszych należą:

Minaret lub wieża turecka, Dom Myśliwski Janów Grad, Zamek graniczny, Świątynia Apolla;, Kolumnada z trzema łaskami, Kaplica św. Huberta, Kolumnada Rendezvous, czyli Świątynia Diany, Kolumnada lub Łuk Triumfalny.

Minaret, czyli wieża turecka, został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku i jest jedyną tego typu budowlą w Europie i pretenduje do miana najwyższego minaretu na kontynencie. Wieżę wzniesiono z bloków kamiennych o masie ponad 100 kg. Ze względu na podmokłe gleby, fundamenty minaretu musiały zostać wzmocnione za pomocą 500 drewnianych pali, każdy o długości ponad 17 metrów. W dolnej części Minaretu znajduje się 8 pomieszczeń ozdobionych wspaniałymi orientalnymi ornamentami. Minaret służył przede wszystkim jako wieża widokowa, z której można było zobaczyć cały obszar Lednicko-Valticki. Na drugim piętrze Lichtensteinowie umieścili swoje egzotyczne zbiory. Na szczyt wieży zwiedzający wspinają się po spiralnych schodach składających się z 302 stopni, które opierają się na własnym ciężarze.Dom Myśliwski Janów Grad został zbudowany z myślą o walnym zgromadzeniu panowania przed polowaniem i powszechnym pijaństwie panowania po polowaniu. Zamek w Janowie powstał na początku XIX wieku w stylu romantycznym zniszczonego zamku gotyckiego.

Niegdyś wybudowano zamek graniczny jako letni pensjonat dla panów, którzy latem przyjeżdżali do Lichtensteinów. Nazywa się ją granicznym, ponieważ granica między Morawami a Dolną Austrią przebiegała niegdyś przez środek budynku. Na fasadzie budynku nadal widnieje napis w języku niemieckim „Między Austrią a Morawami”. Kiedy w 1918 roku miejsce to stało się częścią Czechosłowacji, taka zabawa przestała mieć znaczenie. Dziś w murach pałacu mieści się luksusowy hotel i restauracja. Warto wykorzystać chwilę wolnego czasu i wybrać się w podróż do tych urokliwych miejsc, Wycieczka na Morawy to doskonała okazja aby w zaciszu przyrody podziwiać piękno architektury i jej harmonię z naturą. 

Reklama

Ciekawostki