• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

SELECT * FROM `kategoria` WHERE `rodzic` = ;
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MariaDB server version for the right syntax to use near '' at line 1
IMPREZY / sport i rekreacja

Festiwal Poloneza

Adres

Warszawa

Termin

Od 2019-06-15
Do 2019-06-16

PATRONAT WOLNASOBOTA.PL

V Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce 15 i 16 czerwca 2019 r. 

  Prawie 200 artystów z różnych krajów, stroje historyczne, ludowe, narodowe i współczesne, barwny korowód tancerzy, muzyków i wokalistów na Placu Zamkowym w Warszawie, oto jak świętujemy nasz pierwszy mały jubileusz V Międzynarodowego FESTIWALU POLONEZA w Polsce.

     Przez te 5 lat zmieniło się wiele. Ze skromnego pomysłu pokazania polskiego tańca narodowego mieszkańcom naszej dzielnicy, by podkreślić zaangażowanie Zespołu w promocję kultury Polskiej, stał się Festiwal znany w wielu krajach Europy, a także i w  świecie. Przez pierwsze 3 lata Festiwal był konkursem ale w ubiegłym roku 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski zmieniliśmy jego formułę. Ze względu na ogromną różnorodność wykonawców, zarówno profesjonalistów jak i amatorów, zrezygnowaliśmy z oceny jury w dniu Festiwalu na rzecz otwartej prezentacji zespołów i solistów, kwalifikowanych na podstawie dosłanych wcześniej prezentacji swojego dorobku. Na naszym FESTIWALU POLONEZA gościliśmy tancerzy, muzyków i wokalistów nie tylko z różnych miast Polski ale i z Litwy, Białorusi, Hiszpanii, Meksyku czy z dalekiej Argentyny. A w tym roku dołączą do nas tancerze z Wietnamu. Wszystkich nas łączyło i łączy  jedno: wielki szacunek dla naszego kraju i muzyki polskiego tańca narodowego, piękno poloneza…

    Tegoroczny Festiwal tradycyjnie organizowany przez Fundację Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA i działający w jej ramach Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA odbywa się w 200-lecie urodzin Moniuszki. Twórcy polskiej opery narodowej i twórcy przepięknych polonezów wplecionych w słynne opery  jak „Halka” czy „Straszny Dwór”. Odbędzie się on w dniach 15 i 16 czerwca 2019 r. w Warszawie.

   Tegorocznymi Partnerami naszych działań są: Centralna Biblioteka Rolnicza, Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy,  Bielański Ośrodek Kultury i Firma Fortepiano.

Tradycyjnie sponsorem naszych działań jest Aries Power Equipment dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce  i Firma SANTE, a o bezpieczny i w pełni profesjonalny transport fortepianu zadbała Firma „BRODA Grzegorz Szczepański Transport Fortepianów”

Projekt został dofinansowany w ramach ogólnopolskiego konkursu „Lokalni Herosi. 100 projektów na 100-lecie Niepodległości” organizowanego przy współpracy ze Grupą Eurocash. Podczas ubiegłorocznego głosowania na zgłoszonych ponad 400 projektów w całej Polsce, FESTIWAL POLONEZA zdobył prawie 27 tysięcy głosów, dzięki czemu otrzymaliśmy dofinansowanie do jego realizacji.  

Honorowy patronat nad Festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasador Białorusi. Ambasador Meksyku i Ambasador  Wietnamu

Patronat medialny nad imprezą objęły: PR Radio dla Ciebie, Stowarzyszenie Polskich Mediów, portal „wolnasobota.pl”, Warszawska Izba Gospodarcza,  redakcja miesięcznika TTG Wiadomości Gospodarcze i Światowy Kongres Polaków. 

     Rozpoczniemy nasze święto Polonezem A-Dur Fryderyka Chopina, który zaśpiewa wraz z Zespołem, znakomita śpiewaczka operetkowa Anna Maria Adamiak na scenie plenerowej pikniku „Witaj Lato na Bielanach” w dniu 15 czerwca. Na zakończenie naszego występu, dla uczczenia 200-lecia urodzin wybitnego kompozytora Opery Narodowej, widzowie będą mogli zobaczyć Poloneza z „Halki” Moniuszki.

      Kolejny dzień Festiwalu - 16 czerwca br., rozpocznie się paradą i krótkim koncertem uczestniczących w Festiwalu zespołów pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym, po której wszyscy wykonawcy udadzą się do Centralnej Biblioteki Rolniczej gdzie w pięknym zabytkowym obiekcie odbędzie się niedzielna prezentacja uczestników Festiwalu, na którą serdecznie zapraszamy. Tradycyjnie, na wszystkie te imprezy wstęp wolny.

 A wieczorem … planujemy świętowanie naszego małego jubileuszu i tego dnia przypadających urodzin pary tancerzy naszego Zespołu: Marii i Pawła. Będzie to też znakomita okazja do spotkania podsumowującego nasz Festiwal. Poczęstunek, występy zaproszonych gości  i wymiana wrażeń zakończą  ten  bogaty, pełen  wrażeń  czas   spotkania  z polonezem. 

Fascynacja rytmem poloneza 

Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce to jedyny taki Festiwal w Europie, a może i nawet na świecie. Na jednej scenie spotykają się zarówno amatorzy jak i zawodowcy. Obok  znanych laureatów konkursów Chopinowskich jak np. Piotr Latoszyński, grają zafascynowane muzyką dzieci, a nawet osoby niepełnosprawne. Obok artystów profesjonalnych jak niezwykle utalentowana śpiewaczka operowa i operetkowa Anna Maria Adamiak, występują amatorskie chóry polonijne, chóry seniorów i soliści amatorzy.  Tanecznym krokiem poloneza prezentują się zarówno młodzi uczniowie, dorośli, zawodowcy po szkole baletowej jak i seniorzy, którzy pamiętają jeszcze czasy okupacji. Najmłodszy uczestnik Festiwalu miał 9  lat, a najstarszy występujący muzyk niedługo będzie miał 90 wiosen. Wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat i ogromną różnorodność interpretacji.

Dwudniowa formuła Festiwalu pozwala też na prezentację zespołów w nietypowych miejscach jak np. ogrody nad wodą, dworzec kolejowy, nowoczesny pociąg czy galeria handlowa. Wszędzie spotykaliśmy się z niezwykle ciepłymi reakcjami widzów. To pokazało, że taniec, muzyka i śpiew mogą zaistnieć w  każdej niemalże przestrzeni. W dzisiejszym „zabieganym” świecie istnieje bowiem potrzeba wytchnienia, relaksu i zadumy, którą daje muzyka wzbogacona pięknym śpiewem i ozdobiona tańcem.

 

Królewskie tradycje

   V Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA, to coś znacznie więcej, niż zwykły przegląd tańca czy muzyki. To zderzenie kultur, emocji, a także powrót do wielkich polskich tradycji, w której muzyka i taniec zakorzenione są od wieków. Znakomicie wpisuje się  w tegoroczne obchody 200-lecia urodzin Moniuszki, twórcy Polskiej Opery Narodowej i kompozytora przepięknych polonezów miedzy innymi w „Halce”, „Strasznym Dworze” czy w „Hrabinie”.  Jest trwałym świadectwem naszej bogatej historii, jej mocnych europejskich korzeni i przykładem bogatego dziedzictwa kulturowego.

   Polonezy, znane nam obecnie głównie z bali maturalnych czy sylwestrowych należą do najstarszych polskich tańców narodowych. Były tańczone nie tylko na dworach magnackich ale i  w szlacheckich dworkach, i chłopskich zagrodach. Polonez stał się  synonimem polskości. Na dworze królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego. Tańczono go na dworach francuskim, niemieckim, węgierskim czy nawet rosyjskim. Jego niezwykłość doceniono także daleko poza granicami Polski.  Znalazł swoje miejsce w wybitnych dziełach scenicznych i był inspiracją dla twórczości wybitnych kompozytorów jak Fryderyk Chopin, Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Michaił Glinka, Piotr Czajkowski, Nikołaj Rimski-Korsakow i inni. Tworzyli je także kompozytorzy w odległych od Polski krajach jak np. znakomity Meksykański kompozytor Ricardo Castro.

   Polonez jako jeden z najważniejszych narodowych tańców  ma ogromny udział w budowaniu wizerunku Polski w świecie. To właśnie Polonezem rozpoczynały się wszystkie najważniejsze spotkania i wydarzenia, które w przeszłości odbywały się na największych europejskich dworach.  Pokazując dziś jak się tańczy, gra i śpiewa poloneza, chcemy dziś dać świadectwo nieprzemijających wartości, jakimi są dzieła muzyczne, a jednocześnie podkreślić jedność kulturową z przeszłością naszego kraju.  Celem organizacji Festiwalu jest pokazanie ponadczasowego piękna tego tańca i muzyki. Organizując Festiwal chcemy promować wiedzę o polskiej kulturze, naszej tożsamości i dziedzictwie kulturowym.  

 

  • Wpływ polskiej kultury na Europę

   Festiwal to nie tylko święto polskości. To także święto radości i solidarności narodu polskiego.
To istotny głos w umacnianiu historii i kultury polskiej. To wreszcie pretekst do refleksji nad rolą historii i kultury polskiej w kształtowaniu wiedzy o Polsce na całym świecie. Taniec, muzyka i śpiew pomagają zrozumieć potrzeby coraz mocniejszego uruchamiania pokładów obywatelskiej aktywności Polaków w ramach wielkiej Kultury europejskiego społeczeństwa.

 

  Jak już wspomniałam na wstępie Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce jest prezentacją działalności niezwykle zróżnicowanego środowiska artystów zarówno amatorów jak i zawodowych muzyków, tancerzy i wokalistów, którzy łączą doświadczenia i tworzą wyjątkowe widowiska artystyczne poprzez mnogość międzynarodowych potencjałów. Festiwal wyróżnia się formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Zainspirowany Festiwalem Poloneza na Białorusi, organizowanym z inicjatywy  Leonardy Rewkowskiej,  stał się on również okazją do stałych wizyt zespołów polonijnych w Polsce, a także inspiracją muzyków tu studiujących, do poznawania tego obszaru naszej kultury. Niezwykłego bogactwa Polonezów tworzonych przez artystów z całego  świata.

A więc:  „poloneza czas zacząć”.  Zapraszamy.

 

„Poloneza czas zacząć. - Podkomorzy rusza

I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,

I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,

I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.

Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi;

Dano hasło, zaczęto taniec - on prowadzi.

(…)

I szły pary po parach hucznie i wesoło,

Rozkręcało się, znowu skręcało się koło,

Jak wąż olbrzymi, w tysiąc łamiący się zwojów;

Mieni się cętkowata, różna barwa strojów

Damskich, pańskich, żołnierskich, jak łuska błyszcząca,

Wyzłocona promieńmi zachodniego słońca

I odbita o ciemne murawy węzgłowia.

Wre taniec, brzmi muzyka, oklaski i zdrowia!”

A.    Mickiewicz, „Pan Tadeusz” 

 

Maria Czerwińska

Kawaler Orderu Uśmiechu

 

********************************

The fifth International Polonaise Festival in Poland  -  15-16 June 2019

 

 

            Almost 200 artists from various countries; historical, folk, national and contemporary  costumes; colourful procession of dancers, musicians and vocalists on Castle Square in Warsaw. This is our way of celebrating our first little anniversary, which is the fifth International Polonaise Festival in Poland.

            During these five years a lot has changed. From modest idea to show Polish national dance to the local community of our district, the festival has become a well-known event  not only in many European countries, but also around the world. All of this to highlight the efforts of the Ensemble to promote Polish culture. In the first three years the festival had the form of a competition but in the year of the Centenary of the Independence we changed it. Because of the great variety of artists taking part in the event both professional and amateur, we resigned from the judges’ assessment during the day of festival . Now it i san open presentation of the ensembles and solists chosen based on their previous achievements. On our festival we hosted dancers, musicians, and vocalists not only from many different Polish cities but also from Lithuania, Belarus, Spain, Mexico or remote Argentina. This year join us the group from Vietnam. We are all gathered here to express respect to our country and Polish national dance music. This is the beauty of the Polonaise.

            This year’s edition of the festival, traditionally organised by the Foundation of People and Animals  CZE-NE-KA and the The Ensemble of Historical Dance “CHOREA ANTIQUA” CHOREA ANTIQUA – a section of it, takes place in the year of 200th anniversary of Stanislav Moniuszko birth. He was the author of the National Opera and many amazing polonaises used in famous operas such as Halka and The Haunted Manor (,,Straszny Dwór”). The festival starts on 15th and lasts until the 16th June in Warsaw.

Our partners this year are: The Central Library of Agricultural, the Bielany District of Warsaw, Bielany Cultural Center and company Fortepiano.

    Traditionally the sponsors of our actions are Aries Power Equipment – distributor of Honda machines and equipment in Poland and SANTE. The safe and fully professional transport of the piano was provided by „BRODA Grzegorz Szczepański Transport Fortepianów”.

    This project was subsidised from the Polish competition LOCAL HEROES. 100 PROJECTS FOR THE CENTENARY OF INDEPENDENCE („Lokalni Herosi. 100 projektów na 100-lecie Niepodległości”) organised with the EUROCASH Group. During the last year’s voting, out of more than 400 projects from the whole Poland, Polonaise festival won almost 27 000 votes, which brought us the sponsorship to realise it.

The honorable patronage of the festival is held by Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland (MKiDN) , Ambasador of Belarus, Mexico and Vietnam.

Media patronage over the event is held by: PR Radio for You (PR Radio dla Ciebie), Polish Media Association (Stowarzyszenie Polskich Mediów), internet portal ,,wolnasobota.pl”, Warsaw Chamber of Commerce (Warszawska Izba Gospodarcza), editorial of the monthly TTG Wiadomości Gospodarcze and World Polish Congress.

Our celebration will be commenced with the A-dur Frideric Chopin Polonaise, which will be sung with the band by exquisite Polish operetta artist Anna Maria Adamiak on the open-air stage during the picnic ,, Hello summer in Bielany” („Witaj Lato na Bielanach”) on 15th June. At the end of our performance to commemorate the 200th birth anniversary of the outstanding composer of the National Opera the audience may see the Polonaise from Halka by Moniuszko.

      The next day of the festival – 16th June – will start with a parade and a short concert of the participants of the event next to the Zygmunt’s Column at Castle Square. After that all the artists will go to the The Central Library of  Agricultural, where in the beatiful antique place, there will be the Sunday presentation of the participants of the festival, on which all are cordially invited. All the events are free of charge.

 

            In the evening ... we are going to celebrate our little anniversary. On this day we will celebrate the birthday of one of the pairs from our Ensemble : Maria and Paweł. It will be an amazing opportunity for a meeting summarising our festival. Refreshments, the performances of the invited guests and exchange of opinions will finish this full of emotions encounter with polonaise.

 

 

Fascination with the rhythm of polonaise

 

International Polonaise Festival in Poland is unique event in Europe and probably in the world. Both amateurs and professional dancers perform together on the same stage. Together with famous laureates of the Chopin Competition like Piotr Latoszyński children fascinated with music and disabled people play around. Next to professional and extremely talented opera singer Anna Maria Adamiak perform amateurs Polish choirs from abroad, seniors choirs and soloist amateurs. Young students, adults, graduates of ballet school, seniors who remembers the time of German occupation present themselves in the rhythm of Polonaise. The youngest participant of the festival was 9 years old, the oldest musician will be soon 90 years old. All this creates unique atmosphere and allows for diverse interpretations.

Having the festival in town for two days allows for organizing dances in non-standard places like  by the pond in the garden, at the train station, in the modern train or in a shopping mall. We received a warm and extremely friendly reaction from the audience regardless the settings. It was a proof that dance, music and singing can exist in any space. There is a need for respite, relax and pensiveness in today’s hectic world.

 

The royal traditions

 

5th International Polonaise Festival is much more than just a review of dance ensembles. It is a clash of cultures and emotions. It is a return to a great Polish tradition, where music and dance are rooted for centuries. It composes beautifully with the 200th birthday of Moniuszko, the creator of Polish National Opera and author of beautiful polonaises in the following operas: ‘Halka’, ‘Straszny Dwór’ or “Hrabina’. It is a bear witness of our rich history, its European roots, and is a part of the European heritage.

 

Polonaise, danced nowadays mainly at the school prom or New Year’s Eve ball, is one of our oldest national dances. Polonaise was danced not only at the nobles’ courts but also at the nobility manors and peasant houses. Polonaise is a synonym of Polish character and nature. At the royal court  it was a part of the court etiquette. It was danced at French, German, Hungarian and even Russian court. The dance is appreciated far beyond the boarders of Poland. Polonaise is present in many outstanding compositions and has inspired famous composers like Fryderyk Chopin, Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Michaił Glinka, Piotr Czajkowski, Nikołaj Rimski-Korsakow and others. Also composers in distance countries like amazing Ricardo Castro from Mexico is composing polonaises.

 

Polonaise as one of the most important national dance, it plays vital role in building an image of Poland worldwide. In the past, all important meetings and events at European courts were starting with Polonaise. By dancing, playing and singing Polonaise today, we would like to preserve the values of music and simultaneously mark the cultural unity of past and presence of our country. The aim of the festival is to present the timeless beauty of this dance and the music. We want to promote knowledge of Polish culture, our identity and cultural heritage.

 

  • Influence of Polish culture in Europe

 

   The festival is not only a celebration of the Polish character. Additionally it is a celebration of joy and solidarity of Polish nation. It is a contribution to discussion about a role of Polish history and culture in building the knowledge about Poland. Dance, music and singing help to understand the need of encouraging stronger civic activities of Poles among the great Culture of European society.

 

As I have mentioned in the beginning, International Polonaise Festival in Poland is a presentation of extremely diverse artistic environment created by amateurs, professional musicians, dancers and singers who exchange experiences and create artistic performances by mixing the international potentials. The unique form of the festival allows all dance enables to perform during one concert. Our festival was inspired by a similar one conducted in Belarus, which was started by Leonarda Rewkowska. The festival is an opportunity for Polish dance enables from abroad to visit Poland and for students of music in Poland to broaden knowledge of this aspect of our culture – remarkable richness of Polonaises created by artists from all over the world.

 

Maria Czerwińska

Translated by Adam Zyskowski  and Karolina Jazic

 

Ciekawostki

Co wędkarz powinien kupić pod koniec zimy?

Przestrzeń eventowa dla organizacji zajęć

Boliwia wycieczki do Ameryki Południowej

Najbardziej przydatne akcesoria wędkarskie

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Zakład o największy hit lata?

Gdzie wymienić stare wycofane banknoty?

Jak pożyczyć pieniądze przez internet?

Jak zorganizować niezapomniany wieczór kawalerski lub panieński?

Ceny mieszkań w Warszawie.

10 pomysłów na wyjazd weekendowy w 2020

Kod promocyjny

5 powodów dla których warto skorzystać z firmy przeprowadzkowej w Warszawie

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Szukasz telefonu - postaw na Samsung Galaxy!

Najszybszy Internet – jaki wybrać?

Własna bluza z nadrukiem?

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Imprezy muzyczne, których nie można przegapić – sprawdź co będzie się działo we Wrocławiu w najbliższych miesiącach

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Sprzęt i akcesoria niezbędne do wędkowania

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Joga sposobem na siebie

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Najpiękniejsze kina świata

Bonusy bukmacherskie na początek 2020 roku

Jak obniżyć składkę OC o ponad 50%?

Jak zostać konserwatorem dzieł sztuki?

Bukmacher to nie tylko piłka nożna

Kosz okolicznościowy – udany prezent świąteczny dla firm

Emocje coraz bliżej

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

To nie musi kosztować...

Specjalny wysłannik donosi...

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Wskazówki dla typujących skoki narciarskie u bukmachera

Profesjonalne spodnie do ćwiczeń

Łazienkowska galeria sław

Co, oprócz wynajmu samochodu, oferują wypożyczalnie aut w Warszawie?

Wakacje w Warszawie. Poznaj atrakcje dla całej rodziny

Niebo nad Polską pełne samolotów

Obstawianie zakładów na żywo

Zatańcz ze mną!

Kurs języka angielskiego dla seniorów – zalety

Jak otworzyć drzwi bez kluczyka – metoda na zatrzaśnięte drzwi

Praca na Jobsora

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Tak to miało być...

Wczasy w raju – najpiękniejsze plaże w Tajlandii

Wieczór kawalerski Warszawa

Zabawa w plenerze – jak przygotować letnie przyjecie

Nie wolno lekceważyć wieczoru panieńskiego

Repertuar Warszawskich teatrów w styczniu

Ogłoszenia usługi

Medical App Development

Prezent dla niej - jaki wybrać, aby był zaskakujący i oryginalny?

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Weekend na Malcie

Illegal Noise – specjalny projekt dla miłośników hip-hopu

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Najlepsze marki wędkarskie w niskich cenach

Totolotek – renomowane zakłady bukmacherskie z tradycją

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Metody usuwania zmarszczek

Jak skutecznie uczyć się słownictwa w języku angielskim?

Kurs języka polskiego: grupowy, indywidualny, a może specjalistyczny?

Zabawy i łamigłówki. W jakim wieku dać dziecku krzyżówkę?

Fame MMA 4. Co czeka nas w Częstochowie?

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Festiwal Poloneza

PATRONAT WOLNASOBOTA.PL

V Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce 15 i 16 czerwca 2019 r. 

  Prawie 200 artystów z różnych krajów, stroje historyczne, ludowe, narodowe i współczesne, barwny korowód tancerzy, muzyków i wokalistów na Placu Zamkowym w Warszawie, oto jak świętujemy nasz pierwszy mały jubileusz V Międzynarodowego FESTIWALU POLONEZA w Polsce.

     Przez te 5 lat zmieniło się wiele. Ze skromnego pomysłu pokazania polskiego tańca narodowego mieszkańcom naszej dzielnicy, by podkreślić zaangażowanie Zespołu w promocję kultury Polskiej, stał się Festiwal znany w wielu krajach Europy, a także i w  świecie. Przez pierwsze 3 lata Festiwal był konkursem ale w ubiegłym roku 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski zmieniliśmy jego formułę. Ze względu na ogromną różnorodność wykonawców, zarówno profesjonalistów jak i amatorów, zrezygnowaliśmy z oceny jury w dniu Festiwalu na rzecz otwartej prezentacji zespołów i solistów, kwalifikowanych na podstawie dosłanych wcześniej prezentacji swojego dorobku. Na naszym FESTIWALU POLONEZA gościliśmy tancerzy, muzyków i wokalistów nie tylko z różnych miast Polski ale i z Litwy, Białorusi, Hiszpanii, Meksyku czy z dalekiej Argentyny. A w tym roku dołączą do nas tancerze z Wietnamu. Wszystkich nas łączyło i łączy  jedno: wielki szacunek dla naszego kraju i muzyki polskiego tańca narodowego, piękno poloneza…

    Tegoroczny Festiwal tradycyjnie organizowany przez Fundację Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA i działający w jej ramach Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA odbywa się w 200-lecie urodzin Moniuszki. Twórcy polskiej opery narodowej i twórcy przepięknych polonezów wplecionych w słynne opery  jak „Halka” czy „Straszny Dwór”. Odbędzie się on w dniach 15 i 16 czerwca 2019 r. w Warszawie.

   Tegorocznymi Partnerami naszych działań są: Centralna Biblioteka Rolnicza, Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy,  Bielański Ośrodek Kultury i Firma Fortepiano.

Tradycyjnie sponsorem naszych działań jest Aries Power Equipment dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce  i Firma SANTE, a o bezpieczny i w pełni profesjonalny transport fortepianu zadbała Firma „BRODA Grzegorz Szczepański Transport Fortepianów”

Projekt został dofinansowany w ramach ogólnopolskiego konkursu „Lokalni Herosi. 100 projektów na 100-lecie Niepodległości” organizowanego przy współpracy ze Grupą Eurocash. Podczas ubiegłorocznego głosowania na zgłoszonych ponad 400 projektów w całej Polsce, FESTIWAL POLONEZA zdobył prawie 27 tysięcy głosów, dzięki czemu otrzymaliśmy dofinansowanie do jego realizacji.  

Honorowy patronat nad Festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasador Białorusi. Ambasador Meksyku i Ambasador  Wietnamu

Patronat medialny nad imprezą objęły: PR Radio dla Ciebie, Stowarzyszenie Polskich Mediów, portal „wolnasobota.pl”, Warszawska Izba Gospodarcza,  redakcja miesięcznika TTG Wiadomości Gospodarcze i Światowy Kongres Polaków. 

     Rozpoczniemy nasze święto Polonezem A-Dur Fryderyka Chopina, który zaśpiewa wraz z Zespołem, znakomita śpiewaczka operetkowa Anna Maria Adamiak na scenie plenerowej pikniku „Witaj Lato na Bielanach” w dniu 15 czerwca. Na zakończenie naszego występu, dla uczczenia 200-lecia urodzin wybitnego kompozytora Opery Narodowej, widzowie będą mogli zobaczyć Poloneza z „Halki” Moniuszki.

      Kolejny dzień Festiwalu - 16 czerwca br., rozpocznie się paradą i krótkim koncertem uczestniczących w Festiwalu zespołów pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym, po której wszyscy wykonawcy udadzą się do Centralnej Biblioteki Rolniczej gdzie w pięknym zabytkowym obiekcie odbędzie się niedzielna prezentacja uczestników Festiwalu, na którą serdecznie zapraszamy. Tradycyjnie, na wszystkie te imprezy wstęp wolny.

 A wieczorem … planujemy świętowanie naszego małego jubileuszu i tego dnia przypadających urodzin pary tancerzy naszego Zespołu: Marii i Pawła. Będzie to też znakomita okazja do spotkania podsumowującego nasz Festiwal. Poczęstunek, występy zaproszonych gości  i wymiana wrażeń zakończą  ten  bogaty, pełen  wrażeń  czas   spotkania  z polonezem. 

Fascynacja rytmem poloneza 

Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce to jedyny taki Festiwal w Europie, a może i nawet na świecie. Na jednej scenie spotykają się zarówno amatorzy jak i zawodowcy. Obok  znanych laureatów konkursów Chopinowskich jak np. Piotr Latoszyński, grają zafascynowane muzyką dzieci, a nawet osoby niepełnosprawne. Obok artystów profesjonalnych jak niezwykle utalentowana śpiewaczka operowa i operetkowa Anna Maria Adamiak, występują amatorskie chóry polonijne, chóry seniorów i soliści amatorzy.  Tanecznym krokiem poloneza prezentują się zarówno młodzi uczniowie, dorośli, zawodowcy po szkole baletowej jak i seniorzy, którzy pamiętają jeszcze czasy okupacji. Najmłodszy uczestnik Festiwalu miał 9  lat, a najstarszy występujący muzyk niedługo będzie miał 90 wiosen. Wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat i ogromną różnorodność interpretacji.

Dwudniowa formuła Festiwalu pozwala też na prezentację zespołów w nietypowych miejscach jak np. ogrody nad wodą, dworzec kolejowy, nowoczesny pociąg czy galeria handlowa. Wszędzie spotykaliśmy się z niezwykle ciepłymi reakcjami widzów. To pokazało, że taniec, muzyka i śpiew mogą zaistnieć w  każdej niemalże przestrzeni. W dzisiejszym „zabieganym” świecie istnieje bowiem potrzeba wytchnienia, relaksu i zadumy, którą daje muzyka wzbogacona pięknym śpiewem i ozdobiona tańcem.

 

Królewskie tradycje

   V Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA, to coś znacznie więcej, niż zwykły przegląd tańca czy muzyki. To zderzenie kultur, emocji, a także powrót do wielkich polskich tradycji, w której muzyka i taniec zakorzenione są od wieków. Znakomicie wpisuje się  w tegoroczne obchody 200-lecia urodzin Moniuszki, twórcy Polskiej Opery Narodowej i kompozytora przepięknych polonezów miedzy innymi w „Halce”, „Strasznym Dworze” czy w „Hrabinie”.  Jest trwałym świadectwem naszej bogatej historii, jej mocnych europejskich korzeni i przykładem bogatego dziedzictwa kulturowego.

   Polonezy, znane nam obecnie głównie z bali maturalnych czy sylwestrowych należą do najstarszych polskich tańców narodowych. Były tańczone nie tylko na dworach magnackich ale i  w szlacheckich dworkach, i chłopskich zagrodach. Polonez stał się  synonimem polskości. Na dworze królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego. Tańczono go na dworach francuskim, niemieckim, węgierskim czy nawet rosyjskim. Jego niezwykłość doceniono także daleko poza granicami Polski.  Znalazł swoje miejsce w wybitnych dziełach scenicznych i był inspiracją dla twórczości wybitnych kompozytorów jak Fryderyk Chopin, Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Michaił Glinka, Piotr Czajkowski, Nikołaj Rimski-Korsakow i inni. Tworzyli je także kompozytorzy w odległych od Polski krajach jak np. znakomity Meksykański kompozytor Ricardo Castro.

   Polonez jako jeden z najważniejszych narodowych tańców  ma ogromny udział w budowaniu wizerunku Polski w świecie. To właśnie Polonezem rozpoczynały się wszystkie najważniejsze spotkania i wydarzenia, które w przeszłości odbywały się na największych europejskich dworach.  Pokazując dziś jak się tańczy, gra i śpiewa poloneza, chcemy dziś dać świadectwo nieprzemijających wartości, jakimi są dzieła muzyczne, a jednocześnie podkreślić jedność kulturową z przeszłością naszego kraju.  Celem organizacji Festiwalu jest pokazanie ponadczasowego piękna tego tańca i muzyki. Organizując Festiwal chcemy promować wiedzę o polskiej kulturze, naszej tożsamości i dziedzictwie kulturowym.  

 

  • Wpływ polskiej kultury na Europę

   Festiwal to nie tylko święto polskości. To także święto radości i solidarności narodu polskiego.
To istotny głos w umacnianiu historii i kultury polskiej. To wreszcie pretekst do refleksji nad rolą historii i kultury polskiej w kształtowaniu wiedzy o Polsce na całym świecie. Taniec, muzyka i śpiew pomagają zrozumieć potrzeby coraz mocniejszego uruchamiania pokładów obywatelskiej aktywności Polaków w ramach wielkiej Kultury europejskiego społeczeństwa.

 

  Jak już wspomniałam na wstępie Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce jest prezentacją działalności niezwykle zróżnicowanego środowiska artystów zarówno amatorów jak i zawodowych muzyków, tancerzy i wokalistów, którzy łączą doświadczenia i tworzą wyjątkowe widowiska artystyczne poprzez mnogość międzynarodowych potencjałów. Festiwal wyróżnia się formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Zainspirowany Festiwalem Poloneza na Białorusi, organizowanym z inicjatywy  Leonardy Rewkowskiej,  stał się on również okazją do stałych wizyt zespołów polonijnych w Polsce, a także inspiracją muzyków tu studiujących, do poznawania tego obszaru naszej kultury. Niezwykłego bogactwa Polonezów tworzonych przez artystów z całego  świata.

A więc:  „poloneza czas zacząć”.  Zapraszamy.

 

„Poloneza czas zacząć. - Podkomorzy rusza

I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,

I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,

I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.

Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi;

Dano hasło, zaczęto taniec - on prowadzi.

(…)

I szły pary po parach hucznie i wesoło,

Rozkręcało się, znowu skręcało się koło,

Jak wąż olbrzymi, w tysiąc łamiący się zwojów;

Mieni się cętkowata, różna barwa strojów

Damskich, pańskich, żołnierskich, jak łuska błyszcząca,

Wyzłocona promieńmi zachodniego słońca

I odbita o ciemne murawy węzgłowia.

Wre taniec, brzmi muzyka, oklaski i zdrowia!”

A.    Mickiewicz, „Pan Tadeusz” 

 

Maria Czerwińska

Kawaler Orderu Uśmiechu

 

********************************

The fifth International Polonaise Festival in Poland  -  15-16 June 2019

 

 

            Almost 200 artists from various countries; historical, folk, national and contemporary  costumes; colourful procession of dancers, musicians and vocalists on Castle Square in Warsaw. This is our way of celebrating our first little anniversary, which is the fifth International Polonaise Festival in Poland.

            During these five years a lot has changed. From modest idea to show Polish national dance to the local community of our district, the festival has become a well-known event  not only in many European countries, but also around the world. All of this to highlight the efforts of the Ensemble to promote Polish culture. In the first three years the festival had the form of a competition but in the year of the Centenary of the Independence we changed it. Because of the great variety of artists taking part in the event both professional and amateur, we resigned from the judges’ assessment during the day of festival . Now it i san open presentation of the ensembles and solists chosen based on their previous achievements. On our festival we hosted dancers, musicians, and vocalists not only from many different Polish cities but also from Lithuania, Belarus, Spain, Mexico or remote Argentina. This year join us the group from Vietnam. We are all gathered here to express respect to our country and Polish national dance music. This is the beauty of the Polonaise.

            This year’s edition of the festival, traditionally organised by the Foundation of People and Animals  CZE-NE-KA and the The Ensemble of Historical Dance “CHOREA ANTIQUA” CHOREA ANTIQUA – a section of it, takes place in the year of 200th anniversary of Stanislav Moniuszko birth. He was the author of the National Opera and many amazing polonaises used in famous operas such as Halka and The Haunted Manor (,,Straszny Dwór”). The festival starts on 15th and lasts until the 16th June in Warsaw.

Our partners this year are: The Central Library of Agricultural, the Bielany District of Warsaw, Bielany Cultural Center and company Fortepiano.

    Traditionally the sponsors of our actions are Aries Power Equipment – distributor of Honda machines and equipment in Poland and SANTE. The safe and fully professional transport of the piano was provided by „BRODA Grzegorz Szczepański Transport Fortepianów”.

    This project was subsidised from the Polish competition LOCAL HEROES. 100 PROJECTS FOR THE CENTENARY OF INDEPENDENCE („Lokalni Herosi. 100 projektów na 100-lecie Niepodległości”) organised with the EUROCASH Group. During the last year’s voting, out of more than 400 projects from the whole Poland, Polonaise festival won almost 27 000 votes, which brought us the sponsorship to realise it.

The honorable patronage of the festival is held by Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland (MKiDN) , Ambasador of Belarus, Mexico and Vietnam.

Media patronage over the event is held by: PR Radio for You (PR Radio dla Ciebie), Polish Media Association (Stowarzyszenie Polskich Mediów), internet portal ,,wolnasobota.pl”, Warsaw Chamber of Commerce (Warszawska Izba Gospodarcza), editorial of the monthly TTG Wiadomości Gospodarcze and World Polish Congress.

Our celebration will be commenced with the A-dur Frideric Chopin Polonaise, which will be sung with the band by exquisite Polish operetta artist Anna Maria Adamiak on the open-air stage during the picnic ,, Hello summer in Bielany” („Witaj Lato na Bielanach”) on 15th June. At the end of our performance to commemorate the 200th birth anniversary of the outstanding composer of the National Opera the audience may see the Polonaise from Halka by Moniuszko.

      The next day of the festival – 16th June – will start with a parade and a short concert of the participants of the event next to the Zygmunt’s Column at Castle Square. After that all the artists will go to the The Central Library of  Agricultural, where in the beatiful antique place, there will be the Sunday presentation of the participants of the festival, on which all are cordially invited. All the events are free of charge.

 

            In the evening ... we are going to celebrate our little anniversary. On this day we will celebrate the birthday of one of the pairs from our Ensemble : Maria and Paweł. It will be an amazing opportunity for a meeting summarising our festival. Refreshments, the performances of the invited guests and exchange of opinions will finish this full of emotions encounter with polonaise.

 

 

Fascination with the rhythm of polonaise

 

International Polonaise Festival in Poland is unique event in Europe and probably in the world. Both amateurs and professional dancers perform together on the same stage. Together with famous laureates of the Chopin Competition like Piotr Latoszyński children fascinated with music and disabled people play around. Next to professional and extremely talented opera singer Anna Maria Adamiak perform amateurs Polish choirs from abroad, seniors choirs and soloist amateurs. Young students, adults, graduates of ballet school, seniors who remembers the time of German occupation present themselves in the rhythm of Polonaise. The youngest participant of the festival was 9 years old, the oldest musician will be soon 90 years old. All this creates unique atmosphere and allows for diverse interpretations.

Having the festival in town for two days allows for organizing dances in non-standard places like  by the pond in the garden, at the train station, in the modern train or in a shopping mall. We received a warm and extremely friendly reaction from the audience regardless the settings. It was a proof that dance, music and singing can exist in any space. There is a need for respite, relax and pensiveness in today’s hectic world.

 

The royal traditions

 

5th International Polonaise Festival is much more than just a review of dance ensembles. It is a clash of cultures and emotions. It is a return to a great Polish tradition, where music and dance are rooted for centuries. It composes beautifully with the 200th birthday of Moniuszko, the creator of Polish National Opera and author of beautiful polonaises in the following operas: ‘Halka’, ‘Straszny Dwór’ or “Hrabina’. It is a bear witness of our rich history, its European roots, and is a part of the European heritage.

 

Polonaise, danced nowadays mainly at the school prom or New Year’s Eve ball, is one of our oldest national dances. Polonaise was danced not only at the nobles’ courts but also at the nobility manors and peasant houses. Polonaise is a synonym of Polish character and nature. At the royal court  it was a part of the court etiquette. It was danced at French, German, Hungarian and even Russian court. The dance is appreciated far beyond the boarders of Poland. Polonaise is present in many outstanding compositions and has inspired famous composers like Fryderyk Chopin, Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Michaił Glinka, Piotr Czajkowski, Nikołaj Rimski-Korsakow and others. Also composers in distance countries like amazing Ricardo Castro from Mexico is composing polonaises.

 

Polonaise as one of the most important national dance, it plays vital role in building an image of Poland worldwide. In the past, all important meetings and events at European courts were starting with Polonaise. By dancing, playing and singing Polonaise today, we would like to preserve the values of music and simultaneously mark the cultural unity of past and presence of our country. The aim of the festival is to present the timeless beauty of this dance and the music. We want to promote knowledge of Polish culture, our identity and cultural heritage.

 

  • Influence of Polish culture in Europe

 

   The festival is not only a celebration of the Polish character. Additionally it is a celebration of joy and solidarity of Polish nation. It is a contribution to discussion about a role of Polish history and culture in building the knowledge about Poland. Dance, music and singing help to understand the need of encouraging stronger civic activities of Poles among the great Culture of European society.

 

As I have mentioned in the beginning, International Polonaise Festival in Poland is a presentation of extremely diverse artistic environment created by amateurs, professional musicians, dancers and singers who exchange experiences and create artistic performances by mixing the international potentials. The unique form of the festival allows all dance enables to perform during one concert. Our festival was inspired by a similar one conducted in Belarus, which was started by Leonarda Rewkowska. The festival is an opportunity for Polish dance enables from abroad to visit Poland and for students of music in Poland to broaden knowledge of this aspect of our culture – remarkable richness of Polonaises created by artists from all over the world.

 

Maria Czerwińska

Translated by Adam Zyskowski  and Karolina Jazic

 

Adres

Warszawa

Termin

Od 2019-06-15 , Do 2019-06-16

Reklama

Ciekawostki