• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666
IMPREZY / wystawy i targi

Fotograf Warszawy

Adres

00-324 Warszawa, ul. Karowa 20

Termin

Od 2024-03-08
Do 2024-09-08

Organizator

Dom Spotkań z Historią

00-324 Warszawa, ul. Karowa 20

E-mail:
dsh@dsh.waw.pl

WWW:
www.dsh.waw.pl

Zobacz na mapie

Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca blisko 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60. Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom. Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i 28 okładek Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy.

Prezentowane na ekspozycji fotografie pochodzą głównie z lat 1950–1960. Wyboru zdjęć z bogatego archiwum autora dokonali kuratorzy, Katarzyna Madoń-Mitzner i Krzysztof Wójcik.

Katarzyna Mitzner podkreśla: ”Zbyszko Siemaszko uważał się za dokumentalistę, ale konsekwentnie kreował subiektywną, artystyczną wizję stolicy. Jego fotografie niosą pewien przekaz propagandowy, a jednocześnie ich autor unikał pokazywania wizualnych znaków PRL-owskiej propagandy. Tworzył uniwersalne, „czyste” obrazy miasta, z naszej perspektywy uderzająco czyste, także dlatego, że ówczesnej Warszawy nie zaśmiecały reklamy. Łączył przedwojenny warsztat i estetykę fotografii architektury (tu jego mistrzami byli Czesław Olszewski oraz Edmund Kupiecki) ze swoją wizją miasta jako żywego organizmu, wykorzystując motyw ruchu miejskiego i przechodniów do zdynamizowania fotografowanych przestrzeni. Jednocześnie jako niestrudzony fotoreporter „Stolicy” codziennie wychodził w teren, łapał na gorąco scenki uliczne i osiedlowe, dokumentował oficjalne wydarzenia, zaglądał do wnętrz, nie bał się pokazywania powojennych kontrastów, fotografował ludzi. Patrząc na jego dorobek, czuje się, że ta praca była także przygodą, a imponującemu warsztatowi towarzyszyły emocje.”

Zdjęcia Zbyszka Siemaszki należały do najczęściej publikowanych w tygodniku „Stolica”; ma na koncie imponującą liczbę zdjęć okładkowych w „Stolicy” (222 okładki!). Fotograf współtworzył także redakcję ilustrowanego magazynu „Perspektywy”, w której w latach 80. Pracował z Krzysztofem Wójcikiem: „Zbyszko Siemaszko miał szczęście do Warszawy, a Warszawa do niego. Fotografował ją pięknie, komponując kadry, używał aparatów wielkoformatowych i statywów. A Warszawa, zmieniając się, wciąż dostarczała mu nowych tematów i wyzwań.”

To już drugie spotkanie z twórczością Zbyszka Siemaszki w Domu spotkań z Historią. W 2016 roku zaprosiliśmy do obejrzenia wystawy plenerowej zdjęć Siemaszki, zatytułowanej „Sen o Mieście”. Wydaliśmy także towarzyszący wystawie album, prezentujący artystyczne fotografie architektury i przestrzeni miejskiej Zbyszka Siemaszki.

Po ośmiu latach wystawą „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” wracamy do twórczości tego niezwykłego artysty. Nowej ekspozycji prac Siemaszki w Domu Spotkań z Historią towarzyszy premiera wydanego przez DSH albumu zatytułowanego „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” ze wstępami kuratorów wystawy, Katarzyny Madoń-Mitzner i Krzysztofa Wójcika oraz autorskimi opracowaniami opisów zdjęć, varsavianisty Jerzego S. Majewskiego.

ALBUMY DSH Z FOTOGRAFIAMI ZBYSZKA SIEMASZKI

Album „Sen o Mieście” dostępny jest stacjonarnie w Warszawie w Księgarni XX wieku Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) oraz online na stronie księgarni: ksiegarani.dsh.waw.pl. Premiera najnowszej publikacji DSH „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” zaplanowana jest na 6 marca 2024 r. Książka będzie do kupienia w Księgarni DSH.

ZBYSZKO SIEMASZKO urodził się w 30 sierpnia 1925 roku w Wilnie. Jego ojcem był znany fotograf Leonard Siemaszko, który wraz z żoną Tatianą prowadził atelier fotograficzne, a później także sklep z aparatami. Leonard pracował również jako fotoreporter, m.in. dla „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, oraz portretował Józefa Piłsudskiego. Zbyszko i dwaj jego starsi bracia – Leonard i Henryk – od dziecka przyuczali się do zawodu.

W czasie II wojny Siemaszko, jako 19-latek, wstąpił do 3. Wileńskiej Brygady AK (pseudonim „Swojak”). Dokumentował życie partyzantów – wykonał wówczas kilkaset zdjęć. Ciężko ranny w czasie jednej z akcji, trafił do niemieckiej niewoli, skąd został odbity. W 1945 roku wraz z rodziną opuścił Kresy. W Katowicach Siemaszkowie znów prowadzili zakład fotograficzny. Zbyszko zrobił tam maturę i podjął pracę fotoreportera w tygodniku „Odra”. W 1948 roku przenieśli się do Warszawy. Rodzice otworzyli przy placu Narutowicza kolejny zakład fotograficzny. Zbyszko studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, ale wkrótce zatrudnił się w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym, gdzie prowadził pracownię dokumentacji fotograficznej. Odtąd całe swoje życie związał z Warszawą i z fotografowaniem. Jego mentorem był wybitny fotograf architektury Edmund Kupiecki. To on wprowadził go w 1951 roku do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1951–1963 Siemaszko systematycznie dokumentował odbudowę miasta dla Państwowego Przedsiębiorstwa Konserwacji Architektury Monumentalnej. W 1953 roku dołączył do zespołu tygodnika „Stolica”; jego zdjęcia należały do najczęściej publikowanych – był autorem okładek do 222 numerów. Wydał też m.in. dwa autorskie albumy o Warszawie (1964 i 1968). Od 1969 do 1990 roku pracował jako fotoreporter tygodnika „Perspektywy” i realizował swoje projekty autorskie. Jeździł po Polsce i latał nad Polską. Zrobił m.in. tysiące zdjęć lotniczych miast i miasteczek na zlecenie Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

Zmarł w 2015 roku.

Zawsze fotografował w terenie, nie interesowała go praca w atelier. Zakład „Fotografia Siemaszkowie” przejął po Leonardzie jego wnuk Maciej, a obecnie prowadzą go prawnuk, Filip Siemaszko z żoną Anną. Kolekcja w sumie kilkunastu tysięcy zdigitalizowanych fotografii Zbyszka Siemaszki znajduje się w Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz w Polskiej Agencji Fotografów FORUM. Wciąż opracowywane i udostępniane są nowe jego zdjęcia.

Wystawa czynna od 8 marca do 8 września 2024 roku.

Zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach 10:00–20:00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 12:00–20:00.

Wstęp wolny!

Ciekawostki

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Co ile ćwiczyć brzuch?

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

5 pomysłów na prezent ślubny

Książki szkolne dla najmłodszych

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

Niezawodna ochrona przed wodą

Jakie są korzyści treningu karate dla dzieci?

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Luksusowe wille w Konstancinie

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Naprawa iphone

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Muzyka, której szukasz

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Jak mieszka się na Mokotowie?

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Rola gier w rozwoju dzieci

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Kursy maturalne w Warszawie

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Komfort i elegancja w centrum Krakowa

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Specjalny wysłannik donosi...

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Buty do tańca towarzyskiego

Imprezy integracyjne i pikniki firmowe

Jak działa SMS API

Modny dodatek nie tylko na Halloween

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

5 kolekcji dywanów do salonu

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Zamki i pałace na Morawach

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

Atrakcje w Jantarze

Jak sprawdzić, czy korzystamy z usług legalnego bukmachera?

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Podstawy pozycjonowania stron WWW

Tak to miało być...

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Zalety i wady pisuarów bezwodnych

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Zatańcz ze mną!

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Czy warto zlecić remont firmie?

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Usługi Tworzenia Stron Internetowych

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Skup książek Warszawa

Z terenówką w nieznane - od plaży po przełęcz

To nie musi kosztować...

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Jak działa SMS API? Automatyzacja i skuteczność w komunikacji

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Atrakcje dla dzieci w Holiday Golden Resort

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Jak pozyskać nowych klientów w branży fitness?

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Kurs fotografii online z certyfikatem – czy warto czy może jednak stacjonarnie?

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Biuro rachunkowe czy księgowość przez internet?

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Wesele i Kawalerski w Górach

Idealne kosze prezentowe na Święta

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Niebo nad Polską pełne samolotów

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Problemy ze snem?

Twoje dziecko ma ataki histerii? Sprawdź jak mu pomóc radzić sobie z emocjami

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Wdrażanie HACCP Warszawa

Dlaczego Twoja strona nie pozycjonuje się w Google?

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Godność i szacunek w trudnych chwilach

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Medical App Development

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Gdzie zjeść najlepszą pizzę w Łodzi?

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Ta która przeżyła...

Zamawianie online

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Kamizelka wraca na salony

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

5 pomysłów na zabawę z psem

Druk 3D z nylonem

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Paranoja

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Zakupy z personal shopperem

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w Jeleniej Górze

Najlepsze centra ogrodnicze w Krakowie

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Mały biznes, duży zasięg

Gdzie pływać na desce SUP na Podlasiu?

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Fotograf Warszawy

Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca blisko 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60. Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom. Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i 28 okładek Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy.

Prezentowane na ekspozycji fotografie pochodzą głównie z lat 1950–1960. Wyboru zdjęć z bogatego archiwum autora dokonali kuratorzy, Katarzyna Madoń-Mitzner i Krzysztof Wójcik.

Katarzyna Mitzner podkreśla: ”Zbyszko Siemaszko uważał się za dokumentalistę, ale konsekwentnie kreował subiektywną, artystyczną wizję stolicy. Jego fotografie niosą pewien przekaz propagandowy, a jednocześnie ich autor unikał pokazywania wizualnych znaków PRL-owskiej propagandy. Tworzył uniwersalne, „czyste” obrazy miasta, z naszej perspektywy uderzająco czyste, także dlatego, że ówczesnej Warszawy nie zaśmiecały reklamy. Łączył przedwojenny warsztat i estetykę fotografii architektury (tu jego mistrzami byli Czesław Olszewski oraz Edmund Kupiecki) ze swoją wizją miasta jako żywego organizmu, wykorzystując motyw ruchu miejskiego i przechodniów do zdynamizowania fotografowanych przestrzeni. Jednocześnie jako niestrudzony fotoreporter „Stolicy” codziennie wychodził w teren, łapał na gorąco scenki uliczne i osiedlowe, dokumentował oficjalne wydarzenia, zaglądał do wnętrz, nie bał się pokazywania powojennych kontrastów, fotografował ludzi. Patrząc na jego dorobek, czuje się, że ta praca była także przygodą, a imponującemu warsztatowi towarzyszyły emocje.”

Zdjęcia Zbyszka Siemaszki należały do najczęściej publikowanych w tygodniku „Stolica”; ma na koncie imponującą liczbę zdjęć okładkowych w „Stolicy” (222 okładki!). Fotograf współtworzył także redakcję ilustrowanego magazynu „Perspektywy”, w której w latach 80. Pracował z Krzysztofem Wójcikiem: „Zbyszko Siemaszko miał szczęście do Warszawy, a Warszawa do niego. Fotografował ją pięknie, komponując kadry, używał aparatów wielkoformatowych i statywów. A Warszawa, zmieniając się, wciąż dostarczała mu nowych tematów i wyzwań.”

To już drugie spotkanie z twórczością Zbyszka Siemaszki w Domu spotkań z Historią. W 2016 roku zaprosiliśmy do obejrzenia wystawy plenerowej zdjęć Siemaszki, zatytułowanej „Sen o Mieście”. Wydaliśmy także towarzyszący wystawie album, prezentujący artystyczne fotografie architektury i przestrzeni miejskiej Zbyszka Siemaszki.

Po ośmiu latach wystawą „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” wracamy do twórczości tego niezwykłego artysty. Nowej ekspozycji prac Siemaszki w Domu Spotkań z Historią towarzyszy premiera wydanego przez DSH albumu zatytułowanego „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” ze wstępami kuratorów wystawy, Katarzyny Madoń-Mitzner i Krzysztofa Wójcika oraz autorskimi opracowaniami opisów zdjęć, varsavianisty Jerzego S. Majewskiego.

ALBUMY DSH Z FOTOGRAFIAMI ZBYSZKA SIEMASZKI

Album „Sen o Mieście” dostępny jest stacjonarnie w Warszawie w Księgarni XX wieku Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) oraz online na stronie księgarni: ksiegarani.dsh.waw.pl. Premiera najnowszej publikacji DSH „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” zaplanowana jest na 6 marca 2024 r. Książka będzie do kupienia w Księgarni DSH.

ZBYSZKO SIEMASZKO urodził się w 30 sierpnia 1925 roku w Wilnie. Jego ojcem był znany fotograf Leonard Siemaszko, który wraz z żoną Tatianą prowadził atelier fotograficzne, a później także sklep z aparatami. Leonard pracował również jako fotoreporter, m.in. dla „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, oraz portretował Józefa Piłsudskiego. Zbyszko i dwaj jego starsi bracia – Leonard i Henryk – od dziecka przyuczali się do zawodu.

W czasie II wojny Siemaszko, jako 19-latek, wstąpił do 3. Wileńskiej Brygady AK (pseudonim „Swojak”). Dokumentował życie partyzantów – wykonał wówczas kilkaset zdjęć. Ciężko ranny w czasie jednej z akcji, trafił do niemieckiej niewoli, skąd został odbity. W 1945 roku wraz z rodziną opuścił Kresy. W Katowicach Siemaszkowie znów prowadzili zakład fotograficzny. Zbyszko zrobił tam maturę i podjął pracę fotoreportera w tygodniku „Odra”. W 1948 roku przenieśli się do Warszawy. Rodzice otworzyli przy placu Narutowicza kolejny zakład fotograficzny. Zbyszko studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, ale wkrótce zatrudnił się w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym, gdzie prowadził pracownię dokumentacji fotograficznej. Odtąd całe swoje życie związał z Warszawą i z fotografowaniem. Jego mentorem był wybitny fotograf architektury Edmund Kupiecki. To on wprowadził go w 1951 roku do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1951–1963 Siemaszko systematycznie dokumentował odbudowę miasta dla Państwowego Przedsiębiorstwa Konserwacji Architektury Monumentalnej. W 1953 roku dołączył do zespołu tygodnika „Stolica”; jego zdjęcia należały do najczęściej publikowanych – był autorem okładek do 222 numerów. Wydał też m.in. dwa autorskie albumy o Warszawie (1964 i 1968). Od 1969 do 1990 roku pracował jako fotoreporter tygodnika „Perspektywy” i realizował swoje projekty autorskie. Jeździł po Polsce i latał nad Polską. Zrobił m.in. tysiące zdjęć lotniczych miast i miasteczek na zlecenie Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

Zmarł w 2015 roku.

Zawsze fotografował w terenie, nie interesowała go praca w atelier. Zakład „Fotografia Siemaszkowie” przejął po Leonardzie jego wnuk Maciej, a obecnie prowadzą go prawnuk, Filip Siemaszko z żoną Anną. Kolekcja w sumie kilkunastu tysięcy zdigitalizowanych fotografii Zbyszka Siemaszki znajduje się w Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz w Polskiej Agencji Fotografów FORUM. Wciąż opracowywane i udostępniane są nowe jego zdjęcia.

Wystawa czynna od 8 marca do 8 września 2024 roku.

Zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach 10:00–20:00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 12:00–20:00.

Wstęp wolny!

Adres

00-324 Warszawa, ul. Karowa 20

Termin

Od 2024-03-08 , Do 2024-09-08

Organizator

Dom Spotkań z Historią

00-324 Warszawa, ul. Karowa 20

E-mail:
dsh@dsh.waw.pl

WWW:
www.dsh.waw.pl

Zobacz na mapie

Reklama

Ciekawostki