• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

 

IMPREZY / wystawy i targi

Fotograf Warszawy

Adres

00-324 Warszawa, ul. Karowa 20

Termin

Od 2024-03-08
Do 2024-09-08

Organizator

Dom Spotkań z Historią

00-324 Warszawa, ul. Karowa 20

E-mail:
dsh@dsh.waw.pl

WWW:
www.dsh.waw.pl

Zobacz na mapie

Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca blisko 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60. Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom. Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i 28 okładek Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy.

Prezentowane na ekspozycji fotografie pochodzą głównie z lat 1950–1960. Wyboru zdjęć z bogatego archiwum autora dokonali kuratorzy, Katarzyna Madoń-Mitzner i Krzysztof Wójcik.

Katarzyna Mitzner podkreśla: ”Zbyszko Siemaszko uważał się za dokumentalistę, ale konsekwentnie kreował subiektywną, artystyczną wizję stolicy. Jego fotografie niosą pewien przekaz propagandowy, a jednocześnie ich autor unikał pokazywania wizualnych znaków PRL-owskiej propagandy. Tworzył uniwersalne, „czyste” obrazy miasta, z naszej perspektywy uderzająco czyste, także dlatego, że ówczesnej Warszawy nie zaśmiecały reklamy. Łączył przedwojenny warsztat i estetykę fotografii architektury (tu jego mistrzami byli Czesław Olszewski oraz Edmund Kupiecki) ze swoją wizją miasta jako żywego organizmu, wykorzystując motyw ruchu miejskiego i przechodniów do zdynamizowania fotografowanych przestrzeni. Jednocześnie jako niestrudzony fotoreporter „Stolicy” codziennie wychodził w teren, łapał na gorąco scenki uliczne i osiedlowe, dokumentował oficjalne wydarzenia, zaglądał do wnętrz, nie bał się pokazywania powojennych kontrastów, fotografował ludzi. Patrząc na jego dorobek, czuje się, że ta praca była także przygodą, a imponującemu warsztatowi towarzyszyły emocje.”

Zdjęcia Zbyszka Siemaszki należały do najczęściej publikowanych w tygodniku „Stolica”; ma na koncie imponującą liczbę zdjęć okładkowych w „Stolicy” (222 okładki!). Fotograf współtworzył także redakcję ilustrowanego magazynu „Perspektywy”, w której w latach 80. Pracował z Krzysztofem Wójcikiem: „Zbyszko Siemaszko miał szczęście do Warszawy, a Warszawa do niego. Fotografował ją pięknie, komponując kadry, używał aparatów wielkoformatowych i statywów. A Warszawa, zmieniając się, wciąż dostarczała mu nowych tematów i wyzwań.”

To już drugie spotkanie z twórczością Zbyszka Siemaszki w Domu spotkań z Historią. W 2016 roku zaprosiliśmy do obejrzenia wystawy plenerowej zdjęć Siemaszki, zatytułowanej „Sen o Mieście”. Wydaliśmy także towarzyszący wystawie album, prezentujący artystyczne fotografie architektury i przestrzeni miejskiej Zbyszka Siemaszki.

Po ośmiu latach wystawą „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” wracamy do twórczości tego niezwykłego artysty. Nowej ekspozycji prac Siemaszki w Domu Spotkań z Historią towarzyszy premiera wydanego przez DSH albumu zatytułowanego „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” ze wstępami kuratorów wystawy, Katarzyny Madoń-Mitzner i Krzysztofa Wójcika oraz autorskimi opracowaniami opisów zdjęć, varsavianisty Jerzego S. Majewskiego.

ALBUMY DSH Z FOTOGRAFIAMI ZBYSZKA SIEMASZKI

Album „Sen o Mieście” dostępny jest stacjonarnie w Warszawie w Księgarni XX wieku Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) oraz online na stronie księgarni: ksiegarani.dsh.waw.pl. Premiera najnowszej publikacji DSH „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” zaplanowana jest na 6 marca 2024 r. Książka będzie do kupienia w Księgarni DSH.

ZBYSZKO SIEMASZKO urodził się w 30 sierpnia 1925 roku w Wilnie. Jego ojcem był znany fotograf Leonard Siemaszko, który wraz z żoną Tatianą prowadził atelier fotograficzne, a później także sklep z aparatami. Leonard pracował również jako fotoreporter, m.in. dla „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, oraz portretował Józefa Piłsudskiego. Zbyszko i dwaj jego starsi bracia – Leonard i Henryk – od dziecka przyuczali się do zawodu.

W czasie II wojny Siemaszko, jako 19-latek, wstąpił do 3. Wileńskiej Brygady AK (pseudonim „Swojak”). Dokumentował życie partyzantów – wykonał wówczas kilkaset zdjęć. Ciężko ranny w czasie jednej z akcji, trafił do niemieckiej niewoli, skąd został odbity. W 1945 roku wraz z rodziną opuścił Kresy. W Katowicach Siemaszkowie znów prowadzili zakład fotograficzny. Zbyszko zrobił tam maturę i podjął pracę fotoreportera w tygodniku „Odra”. W 1948 roku przenieśli się do Warszawy. Rodzice otworzyli przy placu Narutowicza kolejny zakład fotograficzny. Zbyszko studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, ale wkrótce zatrudnił się w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym, gdzie prowadził pracownię dokumentacji fotograficznej. Odtąd całe swoje życie związał z Warszawą i z fotografowaniem. Jego mentorem był wybitny fotograf architektury Edmund Kupiecki. To on wprowadził go w 1951 roku do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1951–1963 Siemaszko systematycznie dokumentował odbudowę miasta dla Państwowego Przedsiębiorstwa Konserwacji Architektury Monumentalnej. W 1953 roku dołączył do zespołu tygodnika „Stolica”; jego zdjęcia należały do najczęściej publikowanych – był autorem okładek do 222 numerów. Wydał też m.in. dwa autorskie albumy o Warszawie (1964 i 1968). Od 1969 do 1990 roku pracował jako fotoreporter tygodnika „Perspektywy” i realizował swoje projekty autorskie. Jeździł po Polsce i latał nad Polską. Zrobił m.in. tysiące zdjęć lotniczych miast i miasteczek na zlecenie Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

Zmarł w 2015 roku.

Zawsze fotografował w terenie, nie interesowała go praca w atelier. Zakład „Fotografia Siemaszkowie” przejął po Leonardzie jego wnuk Maciej, a obecnie prowadzą go prawnuk, Filip Siemaszko z żoną Anną. Kolekcja w sumie kilkunastu tysięcy zdigitalizowanych fotografii Zbyszka Siemaszki znajduje się w Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz w Polskiej Agencji Fotografów FORUM. Wciąż opracowywane i udostępniane są nowe jego zdjęcia.

Wystawa czynna od 8 marca do 8 września 2024 roku.

Zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach 10:00–20:00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 12:00–20:00.

Wstęp wolny!

Ciekawostki

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

Niebo nad Polską pełne samolotów

Medical App Development

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Naprawa iphone

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Kamizelka wraca na salony

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

Zamki i pałace na Morawach

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Usługi Tworzenia Stron Internetowych

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Druk 3D z nylonem

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Godność i szacunek w trudnych chwilach

Zamawianie online

Idealne kosze prezentowe na Święta

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Atrakcje w Jantarze

Paranoja

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Luksusowe wille w Konstancinie

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Czy warto zlecić remont firmie?

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Zatańcz ze mną!

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Kursy maturalne w Warszawie

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Muzyka, której szukasz

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Problemy ze snem?

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Specjalny wysłannik donosi...

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Jak mieszka się na Mokotowie?

Zakupy z personal shopperem

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Twoje dziecko ma ataki histerii? Sprawdź jak mu pomóc radzić sobie z emocjami

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Jakie są korzyści treningu karate dla dzieci?

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

5 pomysłów na prezent ślubny

To nie musi kosztować...

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

Tak to miało być...

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

5 pomysłów na zabawę z psem

Co ile ćwiczyć brzuch?

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Ta która przeżyła...

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Wdrażanie HACCP Warszawa

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Rola gier w rozwoju dzieci

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Fotograf Warszawy

Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca blisko 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60. Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom. Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i 28 okładek Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy.

Prezentowane na ekspozycji fotografie pochodzą głównie z lat 1950–1960. Wyboru zdjęć z bogatego archiwum autora dokonali kuratorzy, Katarzyna Madoń-Mitzner i Krzysztof Wójcik.

Katarzyna Mitzner podkreśla: ”Zbyszko Siemaszko uważał się za dokumentalistę, ale konsekwentnie kreował subiektywną, artystyczną wizję stolicy. Jego fotografie niosą pewien przekaz propagandowy, a jednocześnie ich autor unikał pokazywania wizualnych znaków PRL-owskiej propagandy. Tworzył uniwersalne, „czyste” obrazy miasta, z naszej perspektywy uderzająco czyste, także dlatego, że ówczesnej Warszawy nie zaśmiecały reklamy. Łączył przedwojenny warsztat i estetykę fotografii architektury (tu jego mistrzami byli Czesław Olszewski oraz Edmund Kupiecki) ze swoją wizją miasta jako żywego organizmu, wykorzystując motyw ruchu miejskiego i przechodniów do zdynamizowania fotografowanych przestrzeni. Jednocześnie jako niestrudzony fotoreporter „Stolicy” codziennie wychodził w teren, łapał na gorąco scenki uliczne i osiedlowe, dokumentował oficjalne wydarzenia, zaglądał do wnętrz, nie bał się pokazywania powojennych kontrastów, fotografował ludzi. Patrząc na jego dorobek, czuje się, że ta praca była także przygodą, a imponującemu warsztatowi towarzyszyły emocje.”

Zdjęcia Zbyszka Siemaszki należały do najczęściej publikowanych w tygodniku „Stolica”; ma na koncie imponującą liczbę zdjęć okładkowych w „Stolicy” (222 okładki!). Fotograf współtworzył także redakcję ilustrowanego magazynu „Perspektywy”, w której w latach 80. Pracował z Krzysztofem Wójcikiem: „Zbyszko Siemaszko miał szczęście do Warszawy, a Warszawa do niego. Fotografował ją pięknie, komponując kadry, używał aparatów wielkoformatowych i statywów. A Warszawa, zmieniając się, wciąż dostarczała mu nowych tematów i wyzwań.”

To już drugie spotkanie z twórczością Zbyszka Siemaszki w Domu spotkań z Historią. W 2016 roku zaprosiliśmy do obejrzenia wystawy plenerowej zdjęć Siemaszki, zatytułowanej „Sen o Mieście”. Wydaliśmy także towarzyszący wystawie album, prezentujący artystyczne fotografie architektury i przestrzeni miejskiej Zbyszka Siemaszki.

Po ośmiu latach wystawą „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” wracamy do twórczości tego niezwykłego artysty. Nowej ekspozycji prac Siemaszki w Domu Spotkań z Historią towarzyszy premiera wydanego przez DSH albumu zatytułowanego „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” ze wstępami kuratorów wystawy, Katarzyny Madoń-Mitzner i Krzysztofa Wójcika oraz autorskimi opracowaniami opisów zdjęć, varsavianisty Jerzego S. Majewskiego.

ALBUMY DSH Z FOTOGRAFIAMI ZBYSZKA SIEMASZKI

Album „Sen o Mieście” dostępny jest stacjonarnie w Warszawie w Księgarni XX wieku Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) oraz online na stronie księgarni: ksiegarani.dsh.waw.pl. Premiera najnowszej publikacji DSH „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” zaplanowana jest na 6 marca 2024 r. Książka będzie do kupienia w Księgarni DSH.

ZBYSZKO SIEMASZKO urodził się w 30 sierpnia 1925 roku w Wilnie. Jego ojcem był znany fotograf Leonard Siemaszko, który wraz z żoną Tatianą prowadził atelier fotograficzne, a później także sklep z aparatami. Leonard pracował również jako fotoreporter, m.in. dla „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, oraz portretował Józefa Piłsudskiego. Zbyszko i dwaj jego starsi bracia – Leonard i Henryk – od dziecka przyuczali się do zawodu.

W czasie II wojny Siemaszko, jako 19-latek, wstąpił do 3. Wileńskiej Brygady AK (pseudonim „Swojak”). Dokumentował życie partyzantów – wykonał wówczas kilkaset zdjęć. Ciężko ranny w czasie jednej z akcji, trafił do niemieckiej niewoli, skąd został odbity. W 1945 roku wraz z rodziną opuścił Kresy. W Katowicach Siemaszkowie znów prowadzili zakład fotograficzny. Zbyszko zrobił tam maturę i podjął pracę fotoreportera w tygodniku „Odra”. W 1948 roku przenieśli się do Warszawy. Rodzice otworzyli przy placu Narutowicza kolejny zakład fotograficzny. Zbyszko studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, ale wkrótce zatrudnił się w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym, gdzie prowadził pracownię dokumentacji fotograficznej. Odtąd całe swoje życie związał z Warszawą i z fotografowaniem. Jego mentorem był wybitny fotograf architektury Edmund Kupiecki. To on wprowadził go w 1951 roku do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1951–1963 Siemaszko systematycznie dokumentował odbudowę miasta dla Państwowego Przedsiębiorstwa Konserwacji Architektury Monumentalnej. W 1953 roku dołączył do zespołu tygodnika „Stolica”; jego zdjęcia należały do najczęściej publikowanych – był autorem okładek do 222 numerów. Wydał też m.in. dwa autorskie albumy o Warszawie (1964 i 1968). Od 1969 do 1990 roku pracował jako fotoreporter tygodnika „Perspektywy” i realizował swoje projekty autorskie. Jeździł po Polsce i latał nad Polską. Zrobił m.in. tysiące zdjęć lotniczych miast i miasteczek na zlecenie Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

Zmarł w 2015 roku.

Zawsze fotografował w terenie, nie interesowała go praca w atelier. Zakład „Fotografia Siemaszkowie” przejął po Leonardzie jego wnuk Maciej, a obecnie prowadzą go prawnuk, Filip Siemaszko z żoną Anną. Kolekcja w sumie kilkunastu tysięcy zdigitalizowanych fotografii Zbyszka Siemaszki znajduje się w Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz w Polskiej Agencji Fotografów FORUM. Wciąż opracowywane i udostępniane są nowe jego zdjęcia.

Wystawa czynna od 8 marca do 8 września 2024 roku.

Zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach 10:00–20:00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 12:00–20:00.

Wstęp wolny!

Adres

00-324 Warszawa, ul. Karowa 20

Termin

Od 2024-03-08 , Do 2024-09-08

Organizator

Dom Spotkań z Historią

00-324 Warszawa, ul. Karowa 20

E-mail:
dsh@dsh.waw.pl

WWW:
www.dsh.waw.pl

Zobacz na mapie

Reklama

Ciekawostki