• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

 

IMPREZY / kultura i wiedza

Jubileuszowy Festiwal Poloneza

Adres

Warszawa, ul. Słowackiego 19a

Termin

Od 2024-06-15
Do 2024-06-23

Zobacz na mapie

PATRONAT WOLNASOBOTA.PL

X Jubileuszowy Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

Od 10 lat Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA oraz Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA organizują Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce. Tegoroczny, dziesiąty, a więc jubileuszowy, który odbędzie się od 15 do 23 czerwca, będzie mieć szczególną, uroczystą oprawę – nie tylko ze względu na X rocznicę. Kilka miesięcy temu, dokładnie 5 grudnia 2023 r., POLONEZ, ten nasz najstarszy taniec narodowy, został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. 

Od prawie 40 lat promujemy POLONEZA na wszystkich imprezach, w których bierzemy udział w kraju i za granicą.  Dwa lata temu, podczas VIII Międzynarodowego FESTIWALU POLONEZA w Polsce,  w 2022 roku, zorganizowaliśmy w Warszawie, w Muzeum Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) konferencję prasową na temat Poloneza i debatę pt. Tożsamość narodowa siłą pokoleń”. Wzięło w niej udział wielu dziennikarzy i gości oraz przedstawicieli Ambasad kilku krajów.

  W tegoroczną organizację włączyło się także Stowarzyszenie Autorów Polskich, które m.in. ogłosiło międzynarodowy Turniej Jednego Wiersza pod hasłem POLONEZ. Chodziło o napisanie wiersza, traktującego w dowolnej formie o tym tańcu. Ważną, wyjątkową nagrodą dla autorów z podium będzie osobista prezentacja na gali X Festiwalu. Spośród wielu zgłoszonych prac jury wybrało 2 najlepsze i zostaną one po raz pierwszy zaprezentowane przez autorów podczas Festiwalu.

    Naszymi partnerami są: Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,   Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Przemysłu Spożywczego  i Hotel Pałac Mała Wieś **** .

       Podczas trwania FESTIWALU  POLONEZA odbędzie się również Festiwal Polskiej Szarlotki, w którym wezmą udział ciastkarnie, restauracje, kawiarnie, bary, szkoły gastronomiczne, Koła Gospodyń Wiejskich, inne. Zaprezentują one sztukę spożycia jabłek w postaci przetworzonej czyli szarlotki, pod hasłem: SZARLOTKA POLSKA

Jak od lat, tak i w tym roku wspiera nas Firma Aries Power Equipment Sp. z o.o, - Generalny dystrybutor Honda Power Equipment w Polsce, firma SANTE  i  LEK-AM Sp. z o.o.

PROGRAM:

Koncert inauguracyjny - 16 czerwca (niedziela) o godz.17.00

SDK WSM (Scena Mała Teatru Komedia) ul. Słowackiego 19a, Warszawa. 

Zakończenie i Koncert Finałowy - 23 czerwca (niedziela) o godz. 16.00

ogrody  Pałacu Mała Wieś k. Grójca woj. mazowieckie. 

Patronat medialny objęły: Telewizja ATV,  Stowarzyszenie Polskich Mediów, WIG i portal ”wolnasobota.pl”.  

Festiwal poprowadzą: znakomita prezenterka telewizyjna Zofia Czernicka, Paweł Świętorecki i Mirosław Perzyński. 

    To kilkudniowe festiwalowe  wydarzenie  w różny sposób było, jest i będzie nagłaśniane oraz prezentowane przez media i nie tylko krajowe. M.in. swoją obecność na Festiwalu zapowiedzieli redaktorzy niezwykle prestiżowego, ilustrowanego, Niezależnego Kwartalnika Literacko-Artystycznego POST_SCRIPTUM,  wydawanego w Wielkiej Brytanii, który dociera do wielu krajów (jęz. polski, jęz. angielski). Pilotowali oni proces rejestracji poloneza przy dużym zainteresowaniu środowisk polonijnych i pisali też już wcześniej o naszym Festiwalu. Nie ma wątpliwości, że o X Międzynarodowym FESTIWALU  POLONEZA w Polsce będzie głośno.

Koncert Inauguracyjny (otwarty i bezpłatny dla wszystkich) odbędzie się 16 czerwca br. w SDK WSM (Scena Mała Teatru Komedia) ul. Słowackiego 19a, Warszawa.  Koncert Finałowy odbędzie się  23 czerwca 2024r. w Pałacu Mała Wieś

Hotel Pałac Mała Wieś **** to dyskretny urok luksusu i jakość obsługi, która zachwyca naszych Gości. To kompleks hotelowy położony zaledwie 40 min od Warszawy, łączący piękno XVIII wiecznej architektury z **** luksusem, najnowocześniejszymi rozwiązaniami eventowymi oraz 30ha terenów zielonych.

Zbudowany w 1786 r. dla przyjaciela i doradcy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Bazylego Walickiego

Serce naszego obiektu to przepięknie odrestaurowane wnętrza Pałacu, które można zwiedzać i w których można także nocować – to tu właśnie znajduje się słynny Apartament Książęcy z imponującym pokojem kąpielowym, należącym kiedyś do Niny Andrycz.

 

 

Tegoroczny Jubileuszowy koncert postanowiliśmy połączyć z promocją polskiej żywności, z której słynie  Polska przez wieki, pod hasłem: Własna żywność i kultura stanowią o przetrwaniu narodu.

Równolegle wraz z FESTIWALEM POLONEZA trwający FESTIWAL POLSKIEJ SZARLOTKI to niezwykłe wydarzenie promujące Polskę jako potentata zdrowej żywności w przeszłych wiekach i czołowy kraj z ogromną kulturą  gdzie możemy świętować wpisanie POLSKIEGO POLONEZA na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Świata. To ogromna przestrzeń patriotyzmu poprzez pokazanie innych możliwości, poza Polonezem, dla zespołów i wykonawców indywidualnych których zaprosimy do udziału w Festiwalu, a także Regionu Grójeckiego,  w którym to będzie miało miejsce. O Festiwalu Polskiej Szarlotki można przeczytać więcej w kolejnym artykule.

Na jednej scenie pragniemy zaprezentować zarówno amatorskie (i nie tylko) zespoły muzyczne oraz artystów z polski i zagranicy, którzy występując w jednej z trzech kategorii: instrumentalnej, tanecznej oraz wokalnej, zaprezentują poloneza z tych właśnie  perspektyw.

Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy też niezwykłych wykonawców, którzy podkreślają swoją narodową tożsamość poprzez taniec, komponowanie i wykonywanie muzyki, śpiew, a nawet tworzenie poezji. Na kolejnych stronach naszego pisma można zapoznać się z tegorocznymi uczestnikami Festiwalu: zespołami i indywidualnymi wykonawcami.

Dzięki sponsorom i wolontariuszom wydawany jest kolejny numer naszego czasopisma i ogólnie możliwa jest organizacja tego wydarzenia.

 

Organizowany przez nas Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce jest trwałym świadectwem bogatej historii Polski, jej mocnych europejskich korzeni i przykładem bogatego dziedzictwa europejskiego. Polonez - jako jeden z najważniejszych narodowych tańców, miał ogromny udział w budowaniu wizerunku Polski w świecie. To właśnie Polonezem rozpoczynały się wszystkie najważniejsze spotkania i wydarzenia, które w minionych wiekach odbywały się na największych europejskich dworach. 

 

 Dziś, ku mojej ogromnej radości, mamy renesans POLONEZA. To już nie tylko obowiązek na studniówkach ale i co raz częściej wiele  uroczystości w szkołach czy w różnych organizacjach, a nawet jubileusze czy inne uroczystości firmowe, zaczynają się lub kończą pokazem lub ogólnym polonezem. Nie bez znaczenia miał tu wpływ nasz FESTIWAL POLONEZA i ogromnej rzeszy rekonstruktorów, członków Bractwa Kurkowego, które włączyło się w promocję poloneza zapraszając m.in. nasz Zespół na wiele uroczystości. 

 

Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który jest partnerem tegorocznego Festiwalu powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku. Tu właśnie 36 lat temu na bazie członków Klubu Miłośników Tańca FAN-TAN prowadzonego przez Marię Czerwińską, powstał pierwszy w Polsce Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA.

Po latach stagnacji dzięki inicjatywie P Prezes WSM P Barbary Różewskiej SDK od 2 lat ponownie prężnie się rozwija. Nowy Dyrektor P. Paweł Świętorecki organizuje wiele wydarzeń artystycznych, podjął współpracę z Teatrem Komedia i Biblioteką Publiczną Dzielnicy Żoliborz, co przekłada się na wspólne działania i współorganizację różnych wydarzeń.

Nazwa „polonez” jest spolszczeniem francuskiego słowa polonaise. Powstała na początku XVIII wieku w Niemczech na oznaczenie tańca polskiego, który został przeszczepiony z Polski do Saksonii i uzyskał tam swoistą formę poloneza niemieckiego. Francuska postać nazwy wzięła się oczywiście z panującej w wyższych sferach mody na francuszczyznę we wszystkich przejawach życia. W Polsce zaś w tym samym czasie, nazwa polonaise była obca, a sam taniec określano i notowano po prostu jako „taniec polski”. Dopiero później – jak należy przypuszczać dzięki stałym kontaktom między Saksonią a Polską – ten używany w Niemczech francuski termin został eksportowany do Polski, gdzie powoli wyparł dawne nazwy obce, takie jak chorea polonica, polonaise, jak również określenia wywodzące się bezpośrednio z praktyki ludowej: „chodzony”, „chmielowy”, „świeczkowy”.

Od 1830 roku powszechnie używa się obecnej nazwy – POLONEZ. 

 

 

Ciekawostki

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Godność i szacunek w trudnych chwilach

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Specjalny wysłannik donosi...

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Druk 3D z nylonem

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Kamizelka wraca na salony

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

Niebo nad Polską pełne samolotów

Książki szkolne dla najmłodszych

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Naprawa iphone

Ta która przeżyła...

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

5 pomysłów na zabawę z psem

Usługi Tworzenia Stron Internetowych

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Imprezy integracyjne i pikniki firmowe

Kursy maturalne w Warszawie

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Wesele i Kawalerski w Górach

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w Jeleniej Górze

Zalety i wady pisuarów bezwodnych

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

To nie musi kosztować...

Zamki i pałace na Morawach

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Muzyka, której szukasz

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Dlaczego Twoja strona nie pozycjonuje się w Google?

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Czy warto zlecić remont firmie?

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

Paranoja

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

Zakupy z personal shopperem

5 pomysłów na prezent ślubny

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Biuro rachunkowe czy księgowość przez internet?

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Jak pozyskać nowych klientów w branży fitness?

Twoje dziecko ma ataki histerii? Sprawdź jak mu pomóc radzić sobie z emocjami

Wdrażanie HACCP Warszawa

Idealne kosze prezentowe na Święta

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

Jak przygotować teczkę rysunkową?

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Jak sprawdzić, czy korzystamy z usług legalnego bukmachera?

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Luksusowe wille w Konstancinie

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

Atrakcje dla dzieci w Holiday Golden Resort

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

Rola gier w rozwoju dzieci

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

Zamawianie online

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Najlepsze centra ogrodnicze w Krakowie

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

Zatańcz ze mną!

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Problemy ze snem?

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Jakie są korzyści treningu karate dla dzieci?

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

Komfort i elegancja w centrum Krakowa

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Modny dodatek nie tylko na Halloween

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Atrakcje w Jantarze

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Jak mieszka się na Mokotowie?

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

Medical App Development

Co ile ćwiczyć brzuch?

Tak to miało być...

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Jubileuszowy Festiwal Poloneza

PATRONAT WOLNASOBOTA.PL

X Jubileuszowy Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

Od 10 lat Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA oraz Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA organizują Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce. Tegoroczny, dziesiąty, a więc jubileuszowy, który odbędzie się od 15 do 23 czerwca, będzie mieć szczególną, uroczystą oprawę – nie tylko ze względu na X rocznicę. Kilka miesięcy temu, dokładnie 5 grudnia 2023 r., POLONEZ, ten nasz najstarszy taniec narodowy, został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. 

Od prawie 40 lat promujemy POLONEZA na wszystkich imprezach, w których bierzemy udział w kraju i za granicą.  Dwa lata temu, podczas VIII Międzynarodowego FESTIWALU POLONEZA w Polsce,  w 2022 roku, zorganizowaliśmy w Warszawie, w Muzeum Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) konferencję prasową na temat Poloneza i debatę pt. Tożsamość narodowa siłą pokoleń”. Wzięło w niej udział wielu dziennikarzy i gości oraz przedstawicieli Ambasad kilku krajów.

  W tegoroczną organizację włączyło się także Stowarzyszenie Autorów Polskich, które m.in. ogłosiło międzynarodowy Turniej Jednego Wiersza pod hasłem POLONEZ. Chodziło o napisanie wiersza, traktującego w dowolnej formie o tym tańcu. Ważną, wyjątkową nagrodą dla autorów z podium będzie osobista prezentacja na gali X Festiwalu. Spośród wielu zgłoszonych prac jury wybrało 2 najlepsze i zostaną one po raz pierwszy zaprezentowane przez autorów podczas Festiwalu.

    Naszymi partnerami są: Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,   Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Przemysłu Spożywczego  i Hotel Pałac Mała Wieś **** .

       Podczas trwania FESTIWALU  POLONEZA odbędzie się również Festiwal Polskiej Szarlotki, w którym wezmą udział ciastkarnie, restauracje, kawiarnie, bary, szkoły gastronomiczne, Koła Gospodyń Wiejskich, inne. Zaprezentują one sztukę spożycia jabłek w postaci przetworzonej czyli szarlotki, pod hasłem: SZARLOTKA POLSKA

Jak od lat, tak i w tym roku wspiera nas Firma Aries Power Equipment Sp. z o.o, - Generalny dystrybutor Honda Power Equipment w Polsce, firma SANTE  i  LEK-AM Sp. z o.o.

PROGRAM:

Koncert inauguracyjny - 16 czerwca (niedziela) o godz.17.00

SDK WSM (Scena Mała Teatru Komedia) ul. Słowackiego 19a, Warszawa. 

Zakończenie i Koncert Finałowy - 23 czerwca (niedziela) o godz. 16.00

ogrody  Pałacu Mała Wieś k. Grójca woj. mazowieckie. 

Patronat medialny objęły: Telewizja ATV,  Stowarzyszenie Polskich Mediów, WIG i portal ”wolnasobota.pl”.  

Festiwal poprowadzą: znakomita prezenterka telewizyjna Zofia Czernicka, Paweł Świętorecki i Mirosław Perzyński. 

    To kilkudniowe festiwalowe  wydarzenie  w różny sposób było, jest i będzie nagłaśniane oraz prezentowane przez media i nie tylko krajowe. M.in. swoją obecność na Festiwalu zapowiedzieli redaktorzy niezwykle prestiżowego, ilustrowanego, Niezależnego Kwartalnika Literacko-Artystycznego POST_SCRIPTUM,  wydawanego w Wielkiej Brytanii, który dociera do wielu krajów (jęz. polski, jęz. angielski). Pilotowali oni proces rejestracji poloneza przy dużym zainteresowaniu środowisk polonijnych i pisali też już wcześniej o naszym Festiwalu. Nie ma wątpliwości, że o X Międzynarodowym FESTIWALU  POLONEZA w Polsce będzie głośno.

Koncert Inauguracyjny (otwarty i bezpłatny dla wszystkich) odbędzie się 16 czerwca br. w SDK WSM (Scena Mała Teatru Komedia) ul. Słowackiego 19a, Warszawa.  Koncert Finałowy odbędzie się  23 czerwca 2024r. w Pałacu Mała Wieś

Hotel Pałac Mała Wieś **** to dyskretny urok luksusu i jakość obsługi, która zachwyca naszych Gości. To kompleks hotelowy położony zaledwie 40 min od Warszawy, łączący piękno XVIII wiecznej architektury z **** luksusem, najnowocześniejszymi rozwiązaniami eventowymi oraz 30ha terenów zielonych.

Zbudowany w 1786 r. dla przyjaciela i doradcy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Bazylego Walickiego

Serce naszego obiektu to przepięknie odrestaurowane wnętrza Pałacu, które można zwiedzać i w których można także nocować – to tu właśnie znajduje się słynny Apartament Książęcy z imponującym pokojem kąpielowym, należącym kiedyś do Niny Andrycz.

 

 

Tegoroczny Jubileuszowy koncert postanowiliśmy połączyć z promocją polskiej żywności, z której słynie  Polska przez wieki, pod hasłem: Własna żywność i kultura stanowią o przetrwaniu narodu.

Równolegle wraz z FESTIWALEM POLONEZA trwający FESTIWAL POLSKIEJ SZARLOTKI to niezwykłe wydarzenie promujące Polskę jako potentata zdrowej żywności w przeszłych wiekach i czołowy kraj z ogromną kulturą  gdzie możemy świętować wpisanie POLSKIEGO POLONEZA na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Świata. To ogromna przestrzeń patriotyzmu poprzez pokazanie innych możliwości, poza Polonezem, dla zespołów i wykonawców indywidualnych których zaprosimy do udziału w Festiwalu, a także Regionu Grójeckiego,  w którym to będzie miało miejsce. O Festiwalu Polskiej Szarlotki można przeczytać więcej w kolejnym artykule.

Na jednej scenie pragniemy zaprezentować zarówno amatorskie (i nie tylko) zespoły muzyczne oraz artystów z polski i zagranicy, którzy występując w jednej z trzech kategorii: instrumentalnej, tanecznej oraz wokalnej, zaprezentują poloneza z tych właśnie  perspektyw.

Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy też niezwykłych wykonawców, którzy podkreślają swoją narodową tożsamość poprzez taniec, komponowanie i wykonywanie muzyki, śpiew, a nawet tworzenie poezji. Na kolejnych stronach naszego pisma można zapoznać się z tegorocznymi uczestnikami Festiwalu: zespołami i indywidualnymi wykonawcami.

Dzięki sponsorom i wolontariuszom wydawany jest kolejny numer naszego czasopisma i ogólnie możliwa jest organizacja tego wydarzenia.

 

Organizowany przez nas Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce jest trwałym świadectwem bogatej historii Polski, jej mocnych europejskich korzeni i przykładem bogatego dziedzictwa europejskiego. Polonez - jako jeden z najważniejszych narodowych tańców, miał ogromny udział w budowaniu wizerunku Polski w świecie. To właśnie Polonezem rozpoczynały się wszystkie najważniejsze spotkania i wydarzenia, które w minionych wiekach odbywały się na największych europejskich dworach. 

 

 Dziś, ku mojej ogromnej radości, mamy renesans POLONEZA. To już nie tylko obowiązek na studniówkach ale i co raz częściej wiele  uroczystości w szkołach czy w różnych organizacjach, a nawet jubileusze czy inne uroczystości firmowe, zaczynają się lub kończą pokazem lub ogólnym polonezem. Nie bez znaczenia miał tu wpływ nasz FESTIWAL POLONEZA i ogromnej rzeszy rekonstruktorów, członków Bractwa Kurkowego, które włączyło się w promocję poloneza zapraszając m.in. nasz Zespół na wiele uroczystości. 

 

Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który jest partnerem tegorocznego Festiwalu powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku. Tu właśnie 36 lat temu na bazie członków Klubu Miłośników Tańca FAN-TAN prowadzonego przez Marię Czerwińską, powstał pierwszy w Polsce Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA.

Po latach stagnacji dzięki inicjatywie P Prezes WSM P Barbary Różewskiej SDK od 2 lat ponownie prężnie się rozwija. Nowy Dyrektor P. Paweł Świętorecki organizuje wiele wydarzeń artystycznych, podjął współpracę z Teatrem Komedia i Biblioteką Publiczną Dzielnicy Żoliborz, co przekłada się na wspólne działania i współorganizację różnych wydarzeń.

Nazwa „polonez” jest spolszczeniem francuskiego słowa polonaise. Powstała na początku XVIII wieku w Niemczech na oznaczenie tańca polskiego, który został przeszczepiony z Polski do Saksonii i uzyskał tam swoistą formę poloneza niemieckiego. Francuska postać nazwy wzięła się oczywiście z panującej w wyższych sferach mody na francuszczyznę we wszystkich przejawach życia. W Polsce zaś w tym samym czasie, nazwa polonaise była obca, a sam taniec określano i notowano po prostu jako „taniec polski”. Dopiero później – jak należy przypuszczać dzięki stałym kontaktom między Saksonią a Polską – ten używany w Niemczech francuski termin został eksportowany do Polski, gdzie powoli wyparł dawne nazwy obce, takie jak chorea polonica, polonaise, jak również określenia wywodzące się bezpośrednio z praktyki ludowej: „chodzony”, „chmielowy”, „świeczkowy”.

Od 1830 roku powszechnie używa się obecnej nazwy – POLONEZ. 

 

 

Adres

Warszawa, ul. Słowackiego 19a

Termin

Od 2024-06-15 , Do 2024-06-23

Zobacz na mapie

Reklama

Ciekawostki