• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

 

IMPREZY / kultura i wiedza
IMPREZY / Patronaty

Jubileuszowy Festiwal Poloneza

Adres

Warszawa, ul. Słowackiego 19a

Termin

Od 2024-06-15
Do 2024-06-23

Zobacz na mapie

PATRONAT WOLNASOBOTA.PL

X Jubileuszowy Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

Od 10 lat Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA oraz Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA organizują Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce. Tegoroczny, dziesiąty, a więc jubileuszowy, który odbędzie się od 15 do 23 czerwca, będzie mieć szczególną, uroczystą oprawę – nie tylko ze względu na X rocznicę. Kilka miesięcy temu, dokładnie 5 grudnia 2023 r., POLONEZ, ten nasz najstarszy taniec narodowy, został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. 

Od prawie 40 lat promujemy POLONEZA na wszystkich imprezach, w których bierzemy udział w kraju i za granicą.  Dwa lata temu, podczas VIII Międzynarodowego FESTIWALU POLONEZA w Polsce,  w 2022 roku, zorganizowaliśmy w Warszawie, w Muzeum Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) konferencję prasową na temat Poloneza i debatę pt. Tożsamość narodowa siłą pokoleń”. Wzięło w niej udział wielu dziennikarzy i gości oraz przedstawicieli Ambasad kilku krajów.

  W tegoroczną organizację włączyło się także Stowarzyszenie Autorów Polskich, które m.in. ogłosiło międzynarodowy Turniej Jednego Wiersza pod hasłem POLONEZ. Chodziło o napisanie wiersza, traktującego w dowolnej formie o tym tańcu. Ważną, wyjątkową nagrodą dla autorów z podium będzie osobista prezentacja na gali X Festiwalu. Spośród wielu zgłoszonych prac jury wybrało 2 najlepsze i zostaną one po raz pierwszy zaprezentowane przez autorów podczas Festiwalu.

    Naszymi partnerami są: Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,   Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Przemysłu Spożywczego  i Hotel Pałac Mała Wieś **** .

       Podczas trwania FESTIWALU  POLONEZA odbędzie się również Festiwal Polskiej Szarlotki, w którym wezmą udział ciastkarnie, restauracje, kawiarnie, bary, szkoły gastronomiczne, Koła Gospodyń Wiejskich, inne. Zaprezentują one sztukę spożycia jabłek w postaci przetworzonej czyli szarlotki, pod hasłem: SZARLOTKA POLSKA

Jak od lat, tak i w tym roku wspiera nas Firma Aries Power Equipment Sp. z o.o, - Generalny dystrybutor Honda Power Equipment w Polsce, firma SANTE  i  LEK-AM Sp. z o.o.

PROGRAM:

Koncert inauguracyjny - 16 czerwca (niedziela) o godz.17.00

SDK WSM (Scena Mała Teatru Komedia) ul. Słowackiego 19a, Warszawa. 

Zakończenie i Koncert Finałowy - 23 czerwca (niedziela) o godz. 16.00

ogrody  Pałacu Mała Wieś k. Grójca woj. mazowieckie. 

Patronat medialny objęły: Telewizja ATV,  Stowarzyszenie Polskich Mediów, WIG i portal ”wolnasobota.pl”.  

Festiwal poprowadzą: znakomita prezenterka telewizyjna Zofia Czernicka, Paweł Świętorecki i Mirosław Perzyński. 

    To kilkudniowe festiwalowe  wydarzenie  w różny sposób było, jest i będzie nagłaśniane oraz prezentowane przez media i nie tylko krajowe. M.in. swoją obecność na Festiwalu zapowiedzieli redaktorzy niezwykle prestiżowego, ilustrowanego, Niezależnego Kwartalnika Literacko-Artystycznego POST_SCRIPTUM,  wydawanego w Wielkiej Brytanii, który dociera do wielu krajów (jęz. polski, jęz. angielski). Pilotowali oni proces rejestracji poloneza przy dużym zainteresowaniu środowisk polonijnych i pisali też już wcześniej o naszym Festiwalu. Nie ma wątpliwości, że o X Międzynarodowym FESTIWALU  POLONEZA w Polsce będzie głośno.

Koncert Inauguracyjny (otwarty i bezpłatny dla wszystkich) odbędzie się 16 czerwca br. w SDK WSM (Scena Mała Teatru Komedia) ul. Słowackiego 19a, Warszawa.  Koncert Finałowy odbędzie się  23 czerwca 2024r. w Pałacu Mała Wieś

Hotel Pałac Mała Wieś **** to dyskretny urok luksusu i jakość obsługi, która zachwyca naszych Gości. To kompleks hotelowy położony zaledwie 40 min od Warszawy, łączący piękno XVIII wiecznej architektury z **** luksusem, najnowocześniejszymi rozwiązaniami eventowymi oraz 30ha terenów zielonych.

Zbudowany w 1786 r. dla przyjaciela i doradcy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Bazylego Walickiego

Serce naszego obiektu to przepięknie odrestaurowane wnętrza Pałacu, które można zwiedzać i w których można także nocować – to tu właśnie znajduje się słynny Apartament Książęcy z imponującym pokojem kąpielowym, należącym kiedyś do Niny Andrycz.

 

 

Tegoroczny Jubileuszowy koncert postanowiliśmy połączyć z promocją polskiej żywności, z której słynie  Polska przez wieki, pod hasłem: Własna żywność i kultura stanowią o przetrwaniu narodu.

Równolegle wraz z FESTIWALEM POLONEZA trwający FESTIWAL POLSKIEJ SZARLOTKI to niezwykłe wydarzenie promujące Polskę jako potentata zdrowej żywności w przeszłych wiekach i czołowy kraj z ogromną kulturą  gdzie możemy świętować wpisanie POLSKIEGO POLONEZA na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Świata. To ogromna przestrzeń patriotyzmu poprzez pokazanie innych możliwości, poza Polonezem, dla zespołów i wykonawców indywidualnych których zaprosimy do udziału w Festiwalu, a także Regionu Grójeckiego,  w którym to będzie miało miejsce. O Festiwalu Polskiej Szarlotki można przeczytać więcej w kolejnym artykule.

Na jednej scenie pragniemy zaprezentować zarówno amatorskie (i nie tylko) zespoły muzyczne oraz artystów z polski i zagranicy, którzy występując w jednej z trzech kategorii: instrumentalnej, tanecznej oraz wokalnej, zaprezentują poloneza z tych właśnie  perspektyw.

Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy też niezwykłych wykonawców, którzy podkreślają swoją narodową tożsamość poprzez taniec, komponowanie i wykonywanie muzyki, śpiew, a nawet tworzenie poezji. Na kolejnych stronach naszego pisma można zapoznać się z tegorocznymi uczestnikami Festiwalu: zespołami i indywidualnymi wykonawcami.

Dzięki sponsorom i wolontariuszom wydawany jest kolejny numer naszego czasopisma i ogólnie możliwa jest organizacja tego wydarzenia.

 

Organizowany przez nas Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce jest trwałym świadectwem bogatej historii Polski, jej mocnych europejskich korzeni i przykładem bogatego dziedzictwa europejskiego. Polonez - jako jeden z najważniejszych narodowych tańców, miał ogromny udział w budowaniu wizerunku Polski w świecie. To właśnie Polonezem rozpoczynały się wszystkie najważniejsze spotkania i wydarzenia, które w minionych wiekach odbywały się na największych europejskich dworach. 

 

 Dziś, ku mojej ogromnej radości, mamy renesans POLONEZA. To już nie tylko obowiązek na studniówkach ale i co raz częściej wiele  uroczystości w szkołach czy w różnych organizacjach, a nawet jubileusze czy inne uroczystości firmowe, zaczynają się lub kończą pokazem lub ogólnym polonezem. Nie bez znaczenia miał tu wpływ nasz FESTIWAL POLONEZA i ogromnej rzeszy rekonstruktorów, członków Bractwa Kurkowego, które włączyło się w promocję poloneza zapraszając m.in. nasz Zespół na wiele uroczystości. 

 

Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który jest partnerem tegorocznego Festiwalu powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku. Tu właśnie 36 lat temu na bazie członków Klubu Miłośników Tańca FAN-TAN prowadzonego przez Marię Czerwińską, powstał pierwszy w Polsce Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA.

Po latach stagnacji dzięki inicjatywie P Prezes WSM P Barbary Różewskiej SDK od 2 lat ponownie prężnie się rozwija. Nowy Dyrektor P. Paweł Świętorecki organizuje wiele wydarzeń artystycznych, podjął współpracę z Teatrem Komedia i Biblioteką Publiczną Dzielnicy Żoliborz, co przekłada się na wspólne działania i współorganizację różnych wydarzeń.

Nazwa „polonez” jest spolszczeniem francuskiego słowa polonaise. Powstała na początku XVIII wieku w Niemczech na oznaczenie tańca polskiego, który został przeszczepiony z Polski do Saksonii i uzyskał tam swoistą formę poloneza niemieckiego. Francuska postać nazwy wzięła się oczywiście z panującej w wyższych sferach mody na francuszczyznę we wszystkich przejawach życia. W Polsce zaś w tym samym czasie, nazwa polonaise była obca, a sam taniec określano i notowano po prostu jako „taniec polski”. Dopiero później – jak należy przypuszczać dzięki stałym kontaktom między Saksonią a Polską – ten używany w Niemczech francuski termin został eksportowany do Polski, gdzie powoli wyparł dawne nazwy obce, takie jak chorea polonica, polonaise, jak również określenia wywodzące się bezpośrednio z praktyki ludowej: „chodzony”, „chmielowy”, „świeczkowy”.

Od 1830 roku powszechnie używa się obecnej nazwy – POLONEZ. 

 

 

Ciekawostki

Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Atrakcje w Jantarze

Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Naprawa iphone

Kursy maturalne w Warszawie

Zamawianie online

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?

Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę

Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki

Przekąski na urodzinowe przyjęcie

Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

5 pomysłów na zabawę z psem

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Berberyna - czy pomaga na trawienie?

Druk 3D z nylonem

Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Kamizelka wraca na salony

5 pomysłów na prezent ślubny

Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?

To nie musi kosztować...

Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych

Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Zakupy z personal shopperem

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu

Rola gier w rozwoju dzieci

Dlaczego warto skorzystać z Bookero

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Medical App Development

Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?

Czy warto zlecić remont firmie?

Ta która przeżyła...

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Luksusowe wille w Konstancinie

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Problemy ze snem?

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Godność i szacunek w trudnych chwilach

Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?

Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?

Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?

Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Specjalny wysłannik donosi...

Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów

Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa

Podróż Polska-Szwajcaria Busem

Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii

Muzyka, której szukasz

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Niebo nad Polską pełne samolotów

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

HPV a brodawki - co warto wiedzieć?

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Wdrażanie HACCP Warszawa

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę

Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva

Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?

Co ile ćwiczyć brzuch?

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć

Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?

Jak mieszka się na Mokotowie?

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Tak to miało być...

Paranoja

Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa

Pokaz mody przerwany przez zabójstwo

Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać

Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych

Jakie są korzyści treningu karate dla dzieci?

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Zamki i pałace na Morawach

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Zatańcz ze mną!

Twoje dziecko ma ataki histerii? Sprawdź jak mu pomóc radzić sobie z emocjami

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Jubileuszowy Festiwal Poloneza

PATRONAT WOLNASOBOTA.PL

X Jubileuszowy Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

Od 10 lat Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA oraz Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA organizują Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce. Tegoroczny, dziesiąty, a więc jubileuszowy, który odbędzie się od 15 do 23 czerwca, będzie mieć szczególną, uroczystą oprawę – nie tylko ze względu na X rocznicę. Kilka miesięcy temu, dokładnie 5 grudnia 2023 r., POLONEZ, ten nasz najstarszy taniec narodowy, został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. 

Od prawie 40 lat promujemy POLONEZA na wszystkich imprezach, w których bierzemy udział w kraju i za granicą.  Dwa lata temu, podczas VIII Międzynarodowego FESTIWALU POLONEZA w Polsce,  w 2022 roku, zorganizowaliśmy w Warszawie, w Muzeum Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) konferencję prasową na temat Poloneza i debatę pt. Tożsamość narodowa siłą pokoleń”. Wzięło w niej udział wielu dziennikarzy i gości oraz przedstawicieli Ambasad kilku krajów.

  W tegoroczną organizację włączyło się także Stowarzyszenie Autorów Polskich, które m.in. ogłosiło międzynarodowy Turniej Jednego Wiersza pod hasłem POLONEZ. Chodziło o napisanie wiersza, traktującego w dowolnej formie o tym tańcu. Ważną, wyjątkową nagrodą dla autorów z podium będzie osobista prezentacja na gali X Festiwalu. Spośród wielu zgłoszonych prac jury wybrało 2 najlepsze i zostaną one po raz pierwszy zaprezentowane przez autorów podczas Festiwalu.

    Naszymi partnerami są: Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,   Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Przemysłu Spożywczego  i Hotel Pałac Mała Wieś **** .

       Podczas trwania FESTIWALU  POLONEZA odbędzie się również Festiwal Polskiej Szarlotki, w którym wezmą udział ciastkarnie, restauracje, kawiarnie, bary, szkoły gastronomiczne, Koła Gospodyń Wiejskich, inne. Zaprezentują one sztukę spożycia jabłek w postaci przetworzonej czyli szarlotki, pod hasłem: SZARLOTKA POLSKA

Jak od lat, tak i w tym roku wspiera nas Firma Aries Power Equipment Sp. z o.o, - Generalny dystrybutor Honda Power Equipment w Polsce, firma SANTE  i  LEK-AM Sp. z o.o.

PROGRAM:

Koncert inauguracyjny - 16 czerwca (niedziela) o godz.17.00

SDK WSM (Scena Mała Teatru Komedia) ul. Słowackiego 19a, Warszawa. 

Zakończenie i Koncert Finałowy - 23 czerwca (niedziela) o godz. 16.00

ogrody  Pałacu Mała Wieś k. Grójca woj. mazowieckie. 

Patronat medialny objęły: Telewizja ATV,  Stowarzyszenie Polskich Mediów, WIG i portal ”wolnasobota.pl”.  

Festiwal poprowadzą: znakomita prezenterka telewizyjna Zofia Czernicka, Paweł Świętorecki i Mirosław Perzyński. 

    To kilkudniowe festiwalowe  wydarzenie  w różny sposób było, jest i będzie nagłaśniane oraz prezentowane przez media i nie tylko krajowe. M.in. swoją obecność na Festiwalu zapowiedzieli redaktorzy niezwykle prestiżowego, ilustrowanego, Niezależnego Kwartalnika Literacko-Artystycznego POST_SCRIPTUM,  wydawanego w Wielkiej Brytanii, który dociera do wielu krajów (jęz. polski, jęz. angielski). Pilotowali oni proces rejestracji poloneza przy dużym zainteresowaniu środowisk polonijnych i pisali też już wcześniej o naszym Festiwalu. Nie ma wątpliwości, że o X Międzynarodowym FESTIWALU  POLONEZA w Polsce będzie głośno.

Koncert Inauguracyjny (otwarty i bezpłatny dla wszystkich) odbędzie się 16 czerwca br. w SDK WSM (Scena Mała Teatru Komedia) ul. Słowackiego 19a, Warszawa.  Koncert Finałowy odbędzie się  23 czerwca 2024r. w Pałacu Mała Wieś

Hotel Pałac Mała Wieś **** to dyskretny urok luksusu i jakość obsługi, która zachwyca naszych Gości. To kompleks hotelowy położony zaledwie 40 min od Warszawy, łączący piękno XVIII wiecznej architektury z **** luksusem, najnowocześniejszymi rozwiązaniami eventowymi oraz 30ha terenów zielonych.

Zbudowany w 1786 r. dla przyjaciela i doradcy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Bazylego Walickiego

Serce naszego obiektu to przepięknie odrestaurowane wnętrza Pałacu, które można zwiedzać i w których można także nocować – to tu właśnie znajduje się słynny Apartament Książęcy z imponującym pokojem kąpielowym, należącym kiedyś do Niny Andrycz.

 

 

Tegoroczny Jubileuszowy koncert postanowiliśmy połączyć z promocją polskiej żywności, z której słynie  Polska przez wieki, pod hasłem: Własna żywność i kultura stanowią o przetrwaniu narodu.

Równolegle wraz z FESTIWALEM POLONEZA trwający FESTIWAL POLSKIEJ SZARLOTKI to niezwykłe wydarzenie promujące Polskę jako potentata zdrowej żywności w przeszłych wiekach i czołowy kraj z ogromną kulturą  gdzie możemy świętować wpisanie POLSKIEGO POLONEZA na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Świata. To ogromna przestrzeń patriotyzmu poprzez pokazanie innych możliwości, poza Polonezem, dla zespołów i wykonawców indywidualnych których zaprosimy do udziału w Festiwalu, a także Regionu Grójeckiego,  w którym to będzie miało miejsce. O Festiwalu Polskiej Szarlotki można przeczytać więcej w kolejnym artykule.

Na jednej scenie pragniemy zaprezentować zarówno amatorskie (i nie tylko) zespoły muzyczne oraz artystów z polski i zagranicy, którzy występując w jednej z trzech kategorii: instrumentalnej, tanecznej oraz wokalnej, zaprezentują poloneza z tych właśnie  perspektyw.

Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy też niezwykłych wykonawców, którzy podkreślają swoją narodową tożsamość poprzez taniec, komponowanie i wykonywanie muzyki, śpiew, a nawet tworzenie poezji. Na kolejnych stronach naszego pisma można zapoznać się z tegorocznymi uczestnikami Festiwalu: zespołami i indywidualnymi wykonawcami.

Dzięki sponsorom i wolontariuszom wydawany jest kolejny numer naszego czasopisma i ogólnie możliwa jest organizacja tego wydarzenia.

 

Organizowany przez nas Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce jest trwałym świadectwem bogatej historii Polski, jej mocnych europejskich korzeni i przykładem bogatego dziedzictwa europejskiego. Polonez - jako jeden z najważniejszych narodowych tańców, miał ogromny udział w budowaniu wizerunku Polski w świecie. To właśnie Polonezem rozpoczynały się wszystkie najważniejsze spotkania i wydarzenia, które w minionych wiekach odbywały się na największych europejskich dworach. 

 

 Dziś, ku mojej ogromnej radości, mamy renesans POLONEZA. To już nie tylko obowiązek na studniówkach ale i co raz częściej wiele  uroczystości w szkołach czy w różnych organizacjach, a nawet jubileusze czy inne uroczystości firmowe, zaczynają się lub kończą pokazem lub ogólnym polonezem. Nie bez znaczenia miał tu wpływ nasz FESTIWAL POLONEZA i ogromnej rzeszy rekonstruktorów, członków Bractwa Kurkowego, które włączyło się w promocję poloneza zapraszając m.in. nasz Zespół na wiele uroczystości. 

 

Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który jest partnerem tegorocznego Festiwalu powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku. Tu właśnie 36 lat temu na bazie członków Klubu Miłośników Tańca FAN-TAN prowadzonego przez Marię Czerwińską, powstał pierwszy w Polsce Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA.

Po latach stagnacji dzięki inicjatywie P Prezes WSM P Barbary Różewskiej SDK od 2 lat ponownie prężnie się rozwija. Nowy Dyrektor P. Paweł Świętorecki organizuje wiele wydarzeń artystycznych, podjął współpracę z Teatrem Komedia i Biblioteką Publiczną Dzielnicy Żoliborz, co przekłada się na wspólne działania i współorganizację różnych wydarzeń.

Nazwa „polonez” jest spolszczeniem francuskiego słowa polonaise. Powstała na początku XVIII wieku w Niemczech na oznaczenie tańca polskiego, który został przeszczepiony z Polski do Saksonii i uzyskał tam swoistą formę poloneza niemieckiego. Francuska postać nazwy wzięła się oczywiście z panującej w wyższych sferach mody na francuszczyznę we wszystkich przejawach życia. W Polsce zaś w tym samym czasie, nazwa polonaise była obca, a sam taniec określano i notowano po prostu jako „taniec polski”. Dopiero później – jak należy przypuszczać dzięki stałym kontaktom między Saksonią a Polską – ten używany w Niemczech francuski termin został eksportowany do Polski, gdzie powoli wyparł dawne nazwy obce, takie jak chorea polonica, polonaise, jak również określenia wywodzące się bezpośrednio z praktyki ludowej: „chodzony”, „chmielowy”, „świeczkowy”.

Od 1830 roku powszechnie używa się obecnej nazwy – POLONEZ. 

 

 

Adres

Warszawa, ul. Słowackiego 19a

Termin

Od 2024-06-15 , Do 2024-06-23

Zobacz na mapie

Reklama

Ciekawostki