• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

IMPREZY / kultura i wiedza

Niepodległość na ludowo

Adres

Łajski, ul. Stanisława Moniuszki 2 (r.Nowodworskiej); 05-119 Legionowo

Termin

Od 2019-11-10 16:30:00
Do 2019-11-10 20:00:00

Organizator

Ośrodek Kultury w Wieliszewie Gminne Centrum Kultury

Łajski, ul. Stanisława Moniuszki 2 (r.Nowodworskiej); 05-119 Legionowo

Telefon:
0/22 782 20 44, 782 21 44

E-mail:
kultura@wieliszew.pl

WWW:
www.ok.wieliszew.pl

Zobacz na mapie

Niepodległość na ludowo – Moniuszko, tańce i pieśni, rękodzieło, tradycyjna kuchnia i wspólna potańcówka!

Po raz 19 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości przypomnimy o naszej kulturowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Tegoroczna edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich zapowiada się wyjątkowo z uwagi na obchody 200. rocznicy urodzin festiwalowego patrona – Stanisława Moniuszki. W niedzielę 10 listopada o godz. 16.30 na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie zobaczymy przedstawicieli Polonii czeskiej – Zespół Pieśni i Tańca „Olza” z Czeskiego Cieszyna oraz gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. Wydarzenie wzbogacą stoiska z kuchnią tradycyjną i prezentacją ludowego rzemiosła, połączone z warsztatami rękodzieła. 

Przed nami XIX edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich, organizowanego w Wieliszewie w wigilię Narodowego Święta Niepodległości. W ramach wydarzenia, mającego na celu uświetnienie obchodów niepodległościowych żywymi elementami kultury ludowej – aktywnymi przejawami patriotyzmu, zaprezentują się dwa zespoły folklorystyczne wykonujące polskie pieśni i tańce ludowe: przedstawiciele Mazowsza reprezentowanego przez gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” oraz Polonii czeskiej – Zespół Pieśni i Tańca „Olza” z Czeskiego Cieszyna. Festiwal wzbogacą prezentacje twórców ludowych z Mazowsza połączone z warsztatami rękodzieła oraz koncert Kapeli Niwińskich reprezentującej muzyczne tradycje Mazowsza Południowo-Wschodniego.

Wieczór zakończy I Niepodległościowa Potańcówka „Weselmy się” z udziałem publiczności.
Stoiskom i warsztatom odbywającym się równolegle z potańcówką (godz. 18.30-20.00) towarzyszyć będą drobne stoiska gastronomiczne serwujące tradycyjne ludowe potrawy. Wśród twórców ludowych, którzy poprowadzą bezpłatne warsztaty, gościć będziemy: Joannę Szymańską-Wajer z Wieliszewa (naczynia ceramiczne z motywami ludowymi), Małgorzatę Pepłowską z Węgrowa (tkactwo dwuosnowowe, wycinanka z opłatka), Wiesławę Bogdańską z Kadzidła (wycinanka kurpiowska, ozdoby świąteczne). Współorganizatorami tegorocznej edycji Festiwalu jest Gmina Wieliszew, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Legionowski, a zadanie dofinansowano ze środków 
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zaproszenie filmowe: www.youtube.com/embed/kauosaY8tmk

 

Tegoroczna edycja zbiega się z 200. rocznicą urodzin patrona Festiwalu i została wpisana przez koordynatora obchodów Teatr Wielki – Operę Narodową w oficjalny program wydarzeń Roku Stanisława Moniuszki „Moniuszko 200.”. Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Fundacja im. Stanisława Moniuszki (założona przez potomków wielkiego kompozytora). Festiwal otworzy tradycyjnie mazur z opery „Straszny Dwór” w wykonaniu par Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego. W przerwach pomiędzy poszczególnymi blokami tanecznym prowadzący Festiwal konferansjerzy przypominać będą najważniejsze wątki z życia kompozytora, a na ekranie wyświetlane będą m.in. fragmenty skomponowanych przez kompozytora oper oraz motywy charakterystyczne dla prezentowanych w poszczególnych tańcach regionów etnograficznych. 

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich stał się wieliszewską specjalnością i oryginalnym wkładem w świętowanie niepodległości, przypominając o roli jaką w kształtowaniu się polskiej świadomości narodowej pełniły ludowa kultura i dziedzictwo. Organizowana od roku 2001 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości impreza ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie współczesnej i historycznej Polski. Głównym celem Festiwalu jest uświetnienie obchodów niepodległościowych polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni. Jednocześnie – z uwagi na historyczną wielokulturowość polskich ziem, której echa przetrwały w ludowych obyczajach, tańcu, śpiewie i mowie – rozwijających naszą wrażliwość i tolerancję.

Patronem Festiwalu od roku 2014 jest Stanisław Moniuszko – najważniejszy z twórców polskiej opery narodowej, którego twórczość cechowały narodowy charakter ale i liczne ludowe inspiracje, u podstaw których leży przenikający się folklor trzech grup etnicznych żyjących obok siebie: Polaków, Białorusinów i Litwinów. W roku 2017, po raz pierwszy w historii Festiwalu, gościliśmy grupę polonijną – reprezentujący Polonię litewską Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna, jeden z największych na Wileńszczyźnie. W roku 2019 sięgniemy spuścizny Polaków zamieszkujących Zaolzie, goszcząc grupę polonijną z Czeskiego Cieszyna – Zespół i Pieśni i Tańca „Olza”, w którego repertuarze obok tańców polskich i cieszyńskich znajdują się również tańce czeskie i słowackie.

W osiemnastoletniej historii Festiwal gościł: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK (dwukrotnie), Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW (trzykrotnie), Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIANKA (pięcio-krotnie), ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁO-DUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT GRAJEWIANIE, ZPiT MŁODY TORUŃ, ZPiT  POLITECH-NIKI WARSZAWSKIEJ, ZPiT UJ SŁOWIANKI z Krakowa, ZTL PERŁA z Niemenczyna (Litwa), KAPELĘ DOROSZA (Mazowsze, Polska) oraz gospodarzy: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE.
W roku 2014 Wydarzenie wpisano w kalendarz obchodów Roku Kolberga. W związku z „niepodległościowym” charakterem, Festiwal jest także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym w
pracy i działalności społecznej oraz stypendiów artystycznych i nagród w konkursach kulturalnych i sportowych.

 

 

Ciekawostki

Nie ma to jak zabawa!

Profesjonalne spodnie do ćwiczeń

Kogis zaprasza dzieci na obozy i kolonie

Najlepsze marki wędkarskie w niskich cenach

Zabawa w plenerze – jak przygotować letnie przyjecie

Gdzie wymienić stare wycofane banknoty?

Sala prawdziwego kinomaniaka – jak ma wyglądać?

Totolotek – renomowane zakłady bukmacherskie z tradycją

Boliwia wycieczki do Ameryki Południowej

Szukasz telefonu - postaw na Samsung Galaxy!

Jak pożyczyć pieniądze przez internet?

Hobby za kredyt, czyli skąd wziąć pieniądze na drogie pasje dziecka

Ogłoszenia usługi

Jak zorganizować niezapomniany wieczór kawalerski lub panieński?

Prezent dla niej - jaki wybrać, aby był zaskakujący i oryginalny?

Jak obniżyć składkę OC o ponad 50%?

Gdzie kupić suchy lód Warszawa

Jak otworzyć drzwi bez kluczyka – metoda na zatrzaśnięte drzwi

Ceny mieszkań w Warszawie.

Dzieci w różnych szkołach to nie problem

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Wskazówki dla typujących skoki narciarskie u bukmachera

Najszybszy Internet – jaki wybrać?

Joga sposobem na siebie

Weekend na Malcie

Fame MMA 4. Co czeka nas w Częstochowie?

Zasady picia alkoholu

Kurs języka angielskiego dla seniorów – zalety

Praca na Jobsora

Najpiękniejsze kina świata

Kod promocyjny

Wakacje w Warszawie. Poznaj atrakcje dla całej rodziny

Illegal Noise – specjalny projekt dla miłośników hip-hopu

Tak to miało być...

Co, oprócz wynajmu samochodu, oferują wypożyczalnie aut w Warszawie?

Przestrzeń eventowa dla organizacji zajęć

Zabawy i łamigłówki. W jakim wieku dać dziecku krzyżówkę?

Sezon grillowy czas zacząć!

Graj legalnie!

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Strzelectwo - to dyscyplina dla każdego

To nie musi kosztować...

Sprzęt i akcesoria niezbędne do wędkowania

Nie dajmy się jesiennej chandrze

Choroby dziąseł. Jak je diagnozować i leczyć?

Jak skutecznie uczyć się słownictwa w języku angielskim?

Jak zostać konserwatorem dzieł sztuki?

Najbardziej przydatne akcesoria wędkarskie

Własna bluza z nadrukiem?

Łazienkowska galeria sław

Obstawianie zakładów na żywo

Nie wolno lekceważyć wieczoru panieńskiego

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Niepodległość na ludowo

Niepodległość na ludowo – Moniuszko, tańce i pieśni, rękodzieło, tradycyjna kuchnia i wspólna potańcówka!

Po raz 19 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości przypomnimy o naszej kulturowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Tegoroczna edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich zapowiada się wyjątkowo z uwagi na obchody 200. rocznicy urodzin festiwalowego patrona – Stanisława Moniuszki. W niedzielę 10 listopada o godz. 16.30 na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie zobaczymy przedstawicieli Polonii czeskiej – Zespół Pieśni i Tańca „Olza” z Czeskiego Cieszyna oraz gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. Wydarzenie wzbogacą stoiska z kuchnią tradycyjną i prezentacją ludowego rzemiosła, połączone z warsztatami rękodzieła. 

Przed nami XIX edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich, organizowanego w Wieliszewie w wigilię Narodowego Święta Niepodległości. W ramach wydarzenia, mającego na celu uświetnienie obchodów niepodległościowych żywymi elementami kultury ludowej – aktywnymi przejawami patriotyzmu, zaprezentują się dwa zespoły folklorystyczne wykonujące polskie pieśni i tańce ludowe: przedstawiciele Mazowsza reprezentowanego przez gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” oraz Polonii czeskiej – Zespół Pieśni i Tańca „Olza” z Czeskiego Cieszyna. Festiwal wzbogacą prezentacje twórców ludowych z Mazowsza połączone z warsztatami rękodzieła oraz koncert Kapeli Niwińskich reprezentującej muzyczne tradycje Mazowsza Południowo-Wschodniego.

Wieczór zakończy I Niepodległościowa Potańcówka „Weselmy się” z udziałem publiczności.
Stoiskom i warsztatom odbywającym się równolegle z potańcówką (godz. 18.30-20.00) towarzyszyć będą drobne stoiska gastronomiczne serwujące tradycyjne ludowe potrawy. Wśród twórców ludowych, którzy poprowadzą bezpłatne warsztaty, gościć będziemy: Joannę Szymańską-Wajer z Wieliszewa (naczynia ceramiczne z motywami ludowymi), Małgorzatę Pepłowską z Węgrowa (tkactwo dwuosnowowe, wycinanka z opłatka), Wiesławę Bogdańską z Kadzidła (wycinanka kurpiowska, ozdoby świąteczne). Współorganizatorami tegorocznej edycji Festiwalu jest Gmina Wieliszew, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Legionowski, a zadanie dofinansowano ze środków 
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zaproszenie filmowe: www.youtube.com/embed/kauosaY8tmk

 

Tegoroczna edycja zbiega się z 200. rocznicą urodzin patrona Festiwalu i została wpisana przez koordynatora obchodów Teatr Wielki – Operę Narodową w oficjalny program wydarzeń Roku Stanisława Moniuszki „Moniuszko 200.”. Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Fundacja im. Stanisława Moniuszki (założona przez potomków wielkiego kompozytora). Festiwal otworzy tradycyjnie mazur z opery „Straszny Dwór” w wykonaniu par Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego. W przerwach pomiędzy poszczególnymi blokami tanecznym prowadzący Festiwal konferansjerzy przypominać będą najważniejsze wątki z życia kompozytora, a na ekranie wyświetlane będą m.in. fragmenty skomponowanych przez kompozytora oper oraz motywy charakterystyczne dla prezentowanych w poszczególnych tańcach regionów etnograficznych. 

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich stał się wieliszewską specjalnością i oryginalnym wkładem w świętowanie niepodległości, przypominając o roli jaką w kształtowaniu się polskiej świadomości narodowej pełniły ludowa kultura i dziedzictwo. Organizowana od roku 2001 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości impreza ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie współczesnej i historycznej Polski. Głównym celem Festiwalu jest uświetnienie obchodów niepodległościowych polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni. Jednocześnie – z uwagi na historyczną wielokulturowość polskich ziem, której echa przetrwały w ludowych obyczajach, tańcu, śpiewie i mowie – rozwijających naszą wrażliwość i tolerancję.

Patronem Festiwalu od roku 2014 jest Stanisław Moniuszko – najważniejszy z twórców polskiej opery narodowej, którego twórczość cechowały narodowy charakter ale i liczne ludowe inspiracje, u podstaw których leży przenikający się folklor trzech grup etnicznych żyjących obok siebie: Polaków, Białorusinów i Litwinów. W roku 2017, po raz pierwszy w historii Festiwalu, gościliśmy grupę polonijną – reprezentujący Polonię litewską Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna, jeden z największych na Wileńszczyźnie. W roku 2019 sięgniemy spuścizny Polaków zamieszkujących Zaolzie, goszcząc grupę polonijną z Czeskiego Cieszyna – Zespół i Pieśni i Tańca „Olza”, w którego repertuarze obok tańców polskich i cieszyńskich znajdują się również tańce czeskie i słowackie.

W osiemnastoletniej historii Festiwal gościł: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK (dwukrotnie), Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW (trzykrotnie), Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIANKA (pięcio-krotnie), ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁO-DUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT GRAJEWIANIE, ZPiT MŁODY TORUŃ, ZPiT  POLITECH-NIKI WARSZAWSKIEJ, ZPiT UJ SŁOWIANKI z Krakowa, ZTL PERŁA z Niemenczyna (Litwa), KAPELĘ DOROSZA (Mazowsze, Polska) oraz gospodarzy: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE.
W roku 2014 Wydarzenie wpisano w kalendarz obchodów Roku Kolberga. W związku z „niepodległościowym” charakterem, Festiwal jest także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym w
pracy i działalności społecznej oraz stypendiów artystycznych i nagród w konkursach kulturalnych i sportowych.

 

 

Adres

Łajski, ul. Stanisława Moniuszki 2 (r.Nowodworskiej); 05-119 Legionowo

Termin

Od 2019-11-10 16:30:00, Do 2019-11-10 20:00:00

Organizator

Ośrodek Kultury w Wieliszewie Gminne Centrum Kultury

Łajski, ul. Stanisława Moniuszki 2 (r.Nowodworskiej); 05-119 Legionowo

Telefon:
0/22 782 20 44, 782 21 44

E-mail:
kultura@wieliszew.pl

WWW:
www.ok.wieliszew.pl

Zobacz na mapie

Reklama

Ciekawostki