• ul. Jórskiego 22; 03-584 Warszawa
  • Tel. 22/6789666

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

IMPREZY / dzieciaki
IMPREZY / wystawy i targi
IMPREZY / zajęcia i warsztaty

Retro Warszawa

Adres

Warszawa, ul. Żelazna 51/53

Termin

Od 2022-03-28
Do 2022-06-30

Organizator

Fabryka Norblina

Warszawa, ul. Żelazna 51/53

Telefon:
221661104

WWW:
https://fabrykanorblina.pl

Zobacz na mapie

Wystawa multisensoryczna Retro Warszawa

- wycieczka do stolicy sprzed 100 lat

Warszawa przed II wojną światową była miastem fascynującym, wielowymiarowym. Wiemy o tym z dokumentów, literatury, czarno-białych zdjęć i filmów. Wydawało się, że ten niezwykły wielokulturowy świat pełen życia, unikalnego kolorytu i niezwykłej architektury odszedł bezpowrotnie wraz z wojenną zawieruchą. Retro Warszawa to pełna wrażeń podróż do tego świata. Multisensoryczna ekspozycja w jedynej w Polsce przestrzeni pozwalającej na przygotowanie tego rodzaju pokazów – zlokalizowanym w warszawskiej Fabryce Norblina Art Box Experience  – przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych i muzealnych fotografii i filmów, dobranych starannie przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji. Materiały te poddane zostały procesom rekonstrukcji i koloryzacji przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji. Nad jakością czuwają specjaliści znani ze spektakularnych produkcji wizualnych, współpracujący między innymi z Platige Image. Czarno-białe materiały archiwalne z zasobów muzeów, instytutów i archiwów polskich i zagranicznych zostały oczyszczone, pokolorowane i zmontowane w niezwykły, dynamiczny pokaz uzupełniony ścieżką dźwiękową. 

Retro Warszawa niczym wehikuł czasu przenosi nas na kilkadziesiąt minut do przedwojennej stolicy,  zanurzając się w ożywiony cyfrowo świat otaczający zwiedzającego  na ekranach oferujących najwyższą jakość obrazu. Wskrzeszona w pełnym blasku Warszawa z dni swojej świetności prezentuje się dynamicznymi obrazami, wyrazistymi kolorami, muzyką i dźwiękami codziennego życia. Zobaczyć będzie można na własne oczy codzienne życie Warszawiaków w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce, w kinach grano „Zapomnianą melodię” i rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga.

Za opracowanie i nagranie ścieżki dźwiękowej wystawy odpowiedzialny jest Jan Młynarski, którego koncerty urozmaicać będą  również program oferowany publiczności przez Artbox Experience. Znajdą się na niej dźwięki miasta, gwara warszawska, rozmowy w jidysz oraz warszawskie melodie.

Przemyślany rytm zwiedzania przebiega według precyzyjnie zaplanowanej dramaturgii, od świtu do nocy. Przechodząc przez kolejne przestrzenie wystawy, widz poznaje różne oblicza Warszawy z okresu międzywojennego. Autorzy wystawy skupiają się na codziennym życiu Warszawy prezentując najpierw Warszawskie ulice – wraz z ich gwarem, kolorytem, muzyką. Szerokie plany architektoniczne – plac Unii Lubelskiej, Zamek Królewski, Plac Piłsudskiego, rozbiórkę Soboru św. Aleksandra Newskiego. Choć część z nich już nie istnieje, tu można między nimi spacerować. Następnie pojawiają się warszawskie postacie: gazeciarze i majdaniarze, żydowscy kupcy i chasydzi, policmajstrzy patrolujące ulice i apasze, eleganckie damy i szykowni kawalerowie. Patrzymy na nich z bliska, oni spoglądają na nas z ciekawością. Widoczne są szyldy reklamowe na kamienicach i tramwajach. Z bliska oglądamy budowę Prudentialu, pierwszego drapacza chmur w Warszawie, ikoniczne budynki stolicy: Bank Gospodarstwa Krajowego, Muzeum Narodowe, PASTĘ, Fabrykę Wedla. Przybliżymy także przedwojenne otoczenie Fabryki Norblina, fabryki i zakłady, na których miejscu dziś znajduje  się hub technologiczny na Woli.

W specjalny, żywy sposób przedstawiona została Fabryka Norblina sprzed 100 lat. Robotnicy przychodzą na poranną zmianę, maszyny pracują pełną parą.  
Wystawę zamyka sekwencja zdjęć i filmów z kina Splendid. Prezentowane są fragmenty filmowych szlagierów przedwojennego kina i ówczesne plakaty.

W Art Box Experience przedwojenna Warszawa ożywa na powierzchni 800 m2 za pomocą systemu kilkudziesięciu najnowocześniejszych projektorów i zintegrowanych ruchomych ekranów. Każdy z odwiedzających może doświadczyć pełni wrażeń – i wizualnych dzięki wysokiej rozdzielczości 4K, i dźwiękowych, co zapewnia precyzyjnie skonfigurowany system punktowego nagłośnienia w szerokim spektrum częstotliwości.

Dzięki znakomicie dobranym materiałom archiwalnym i najnowszej technologii zwiedzający uczestniczy w poruszającym i autentycznym doświadczeniu, żywym spotkaniu z historią. Przedstawiona w tej atrakcyjnej i zaawansowanej technologicznie formie Warszawa wygląda, jakby filmowano ją dzisiaj, ma w sobie namacalność i bezpośredniość. Gość Artboxu bierze udział w wizualno-dźwiękowym spektaklu z gwarancją niezwykłych wrażeń!

Warsztaty towarzyszące wystawie:

12 czerwca godz. 11.00

PIOSENKA O MOJEJ WARSZAWIE Gwarna, elegancka, rozświetlona neonami i wypełniona warkotem automobili… taka była Warszawa 100 lat temu. Wskrzeszone ze starych fotografii miasto z dni swojej świetności prezentuje się dynamicznymi obrazami, wyrazistymi kolorami, muzyką i dźwiękami codziennego życia. Jak wyglądała Warszawa w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce a w kinach grano „Zapomnianą melodię”? Czy ówcześni mieszkańcy bardzo różnili się od współczesnych Warszawiaków?

Specjalnie przygotowane dla najmłodszych zajęcia będą okazją do odkrycia tajemnic przedwojennej Warszawy.

19 czerwca 2022 godz. 11.00

W STARYM KINIE

Na wystawie Retro Warszawa prezentujemy filmy, które powstały 100 lat temu. Zabawne komedie, wciągające dramaty, filmy dokumentalne pokazujące życie codzienne warszawiaków. Czego potrzeba by nakręcić taki film? Scenariusza, gwiazdorskiej obsady, stylowych kostiumów. Podczas warsztatów przygotujemy wszystko co potrzebne by powstał doskonały film z epoki Międzywojnia.

26 czerwca godz. 10.00 godz. 11.00

GŁOWA NA GUMCE

Na ulicy przedwojennej Warszawy słychać było wiele języków i dialektów. Jidisz, niemiecki, rosyjski, a także warszawska gwara rozbrzmiewały na placach, w sklepach i na bazarach. Niektóre z słów przetrwały w polszczyźnie do dziś, innych już nie używamy. Podczas warsztatów zwiedzimy wystawę i nauczymy się bajerować po warszawsku. 

Artbox Experience jest jak wehikuł czasu i przestrzeni – tchnął drugie, nowe życie w odległą historię. Dzięki temu „Retro Warszawa” pełnić będzie rolę edukacyjną – jest zajmującą i wciągającą lekcją historii. Uczniowie, nauczyciele i varsavianiści odkryją w tym doświadczeniu coś niezwykłego, bo co innego wiedzieć, a co innego zobaczyć na własne oczy. Fotografie i filmy uzupełnione zostaną o dane statystyczne pozwalające zorientować się, jakiej skali była ówczesna stolica, ilu żyło w niej mieszkańców, poznać różnorodność kulturową, informacje socjologiczne, urbanistyczne, etnograficzne.

Retro Warszawa stanowić będzie ważną część narracji o mieście i jego dawnych mieszkańcach, kulturze artystycznej, wystawa przyciągnie obecnych mieszkańców, turystów z Polski i zagranicznych i stanie się z pewnością jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy. Osobną, liczna grupą adresatów wystawy są uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Wystawie towarzyszyć będzie program koncertów i spotkań artystycznych, stworzony wspólnie z autorem ścieżki dźwiękowej - Janem Młynarskim.

Usytuowany w odnowionej i przebudowanej Fabryce Norblina Artbox Experience jest jedynym takim miejscem w Polsce i jednym z niewielu w Europie. Ambicją jego twórców jest prezentowanie tam atrakcyjnych i wartościowych treści z dziedziny sztuki, nauki, edukacji i ekologii. Są to ludzie posiadający kompetencje i doświadczenie ze świata nowych technologii i muzealnicze. 

Wśród instytucji partnerskich wystawy Retro Warszawa są Dom Spotkań z Historią, FINA, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawy.

Wystawa odbywa się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Ciekawostki

Tu o bezpieczeństwo dba Pikuś - ubezpieczenie nie tylko dla Uczniów

Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania

Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta

Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?

Rola gier w rozwoju dzieci

Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?

Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu

Pomoc drogowa na terenie Warszawy

Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?

Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie

Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera

Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym

Jak przygotować teczkę rysunkową?

Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?

Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom

Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?

Jaki sport warto uprawiać na wiosnę

Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych

Tak to miało być...

Niebo nad Polską pełne samolotów

Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?

Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!

Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?

Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?

Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka

Zakupy z personal shopperem

Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?

Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?

To nie musi kosztować...

Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe

Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?

Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!

Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?

Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową

Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?

Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach

Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?

How to Build a Great Web & Mobile Marketplace

Jak dbać o dobrą jakość lodowiska?

5 pomysłów na prezent ślubny

Zwierzak w prezencie – i co dalej?

Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki

Medical App Development

Podolog dla seniora - czy jest konieczny?

W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?

Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!

Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców

Jak mieszka się na Mokotowie?

Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?

Jak zaplanować oświetlenie salonu?

Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie

Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?

Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare

Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?

Jak ubierać niemowlę na wiosnę?

Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM

Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?

Naprawa iphone

Specjalny wysłannik donosi...

Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę

Czym się charakteryzują lampy UV do wody?

Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?

Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza

Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości

Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?

Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?

Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?

Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu

Problemy ze snem?

Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021

Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?

Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta

Zatańcz ze mną!

Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia

Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?

Jak zaplanować remont w mieszkania?

Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?

3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!

Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad

Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów

Żywopłot – praktyczne przemyślenia

Zabawki dla dzieci w każdym wieku

Muzyka, której szukasz

Powiadom o imprezie

Info na czerwony pasek PSI

Zamów fotoletter

Wolna sobota

Retro Warszawa

Wystawa multisensoryczna Retro Warszawa

- wycieczka do stolicy sprzed 100 lat

Warszawa przed II wojną światową była miastem fascynującym, wielowymiarowym. Wiemy o tym z dokumentów, literatury, czarno-białych zdjęć i filmów. Wydawało się, że ten niezwykły wielokulturowy świat pełen życia, unikalnego kolorytu i niezwykłej architektury odszedł bezpowrotnie wraz z wojenną zawieruchą. Retro Warszawa to pełna wrażeń podróż do tego świata. Multisensoryczna ekspozycja w jedynej w Polsce przestrzeni pozwalającej na przygotowanie tego rodzaju pokazów – zlokalizowanym w warszawskiej Fabryce Norblina Art Box Experience  – przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych i muzealnych fotografii i filmów, dobranych starannie przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji. Materiały te poddane zostały procesom rekonstrukcji i koloryzacji przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji. Nad jakością czuwają specjaliści znani ze spektakularnych produkcji wizualnych, współpracujący między innymi z Platige Image. Czarno-białe materiały archiwalne z zasobów muzeów, instytutów i archiwów polskich i zagranicznych zostały oczyszczone, pokolorowane i zmontowane w niezwykły, dynamiczny pokaz uzupełniony ścieżką dźwiękową. 

Retro Warszawa niczym wehikuł czasu przenosi nas na kilkadziesiąt minut do przedwojennej stolicy,  zanurzając się w ożywiony cyfrowo świat otaczający zwiedzającego  na ekranach oferujących najwyższą jakość obrazu. Wskrzeszona w pełnym blasku Warszawa z dni swojej świetności prezentuje się dynamicznymi obrazami, wyrazistymi kolorami, muzyką i dźwiękami codziennego życia. Zobaczyć będzie można na własne oczy codzienne życie Warszawiaków w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce, w kinach grano „Zapomnianą melodię” i rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga.

Za opracowanie i nagranie ścieżki dźwiękowej wystawy odpowiedzialny jest Jan Młynarski, którego koncerty urozmaicać będą  również program oferowany publiczności przez Artbox Experience. Znajdą się na niej dźwięki miasta, gwara warszawska, rozmowy w jidysz oraz warszawskie melodie.

Przemyślany rytm zwiedzania przebiega według precyzyjnie zaplanowanej dramaturgii, od świtu do nocy. Przechodząc przez kolejne przestrzenie wystawy, widz poznaje różne oblicza Warszawy z okresu międzywojennego. Autorzy wystawy skupiają się na codziennym życiu Warszawy prezentując najpierw Warszawskie ulice – wraz z ich gwarem, kolorytem, muzyką. Szerokie plany architektoniczne – plac Unii Lubelskiej, Zamek Królewski, Plac Piłsudskiego, rozbiórkę Soboru św. Aleksandra Newskiego. Choć część z nich już nie istnieje, tu można między nimi spacerować. Następnie pojawiają się warszawskie postacie: gazeciarze i majdaniarze, żydowscy kupcy i chasydzi, policmajstrzy patrolujące ulice i apasze, eleganckie damy i szykowni kawalerowie. Patrzymy na nich z bliska, oni spoglądają na nas z ciekawością. Widoczne są szyldy reklamowe na kamienicach i tramwajach. Z bliska oglądamy budowę Prudentialu, pierwszego drapacza chmur w Warszawie, ikoniczne budynki stolicy: Bank Gospodarstwa Krajowego, Muzeum Narodowe, PASTĘ, Fabrykę Wedla. Przybliżymy także przedwojenne otoczenie Fabryki Norblina, fabryki i zakłady, na których miejscu dziś znajduje  się hub technologiczny na Woli.

W specjalny, żywy sposób przedstawiona została Fabryka Norblina sprzed 100 lat. Robotnicy przychodzą na poranną zmianę, maszyny pracują pełną parą.  
Wystawę zamyka sekwencja zdjęć i filmów z kina Splendid. Prezentowane są fragmenty filmowych szlagierów przedwojennego kina i ówczesne plakaty.

W Art Box Experience przedwojenna Warszawa ożywa na powierzchni 800 m2 za pomocą systemu kilkudziesięciu najnowocześniejszych projektorów i zintegrowanych ruchomych ekranów. Każdy z odwiedzających może doświadczyć pełni wrażeń – i wizualnych dzięki wysokiej rozdzielczości 4K, i dźwiękowych, co zapewnia precyzyjnie skonfigurowany system punktowego nagłośnienia w szerokim spektrum częstotliwości.

Dzięki znakomicie dobranym materiałom archiwalnym i najnowszej technologii zwiedzający uczestniczy w poruszającym i autentycznym doświadczeniu, żywym spotkaniu z historią. Przedstawiona w tej atrakcyjnej i zaawansowanej technologicznie formie Warszawa wygląda, jakby filmowano ją dzisiaj, ma w sobie namacalność i bezpośredniość. Gość Artboxu bierze udział w wizualno-dźwiękowym spektaklu z gwarancją niezwykłych wrażeń!

Warsztaty towarzyszące wystawie:

12 czerwca godz. 11.00

PIOSENKA O MOJEJ WARSZAWIE Gwarna, elegancka, rozświetlona neonami i wypełniona warkotem automobili… taka była Warszawa 100 lat temu. Wskrzeszone ze starych fotografii miasto z dni swojej świetności prezentuje się dynamicznymi obrazami, wyrazistymi kolorami, muzyką i dźwiękami codziennego życia. Jak wyglądała Warszawa w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce a w kinach grano „Zapomnianą melodię”? Czy ówcześni mieszkańcy bardzo różnili się od współczesnych Warszawiaków?

Specjalnie przygotowane dla najmłodszych zajęcia będą okazją do odkrycia tajemnic przedwojennej Warszawy.

19 czerwca 2022 godz. 11.00

W STARYM KINIE

Na wystawie Retro Warszawa prezentujemy filmy, które powstały 100 lat temu. Zabawne komedie, wciągające dramaty, filmy dokumentalne pokazujące życie codzienne warszawiaków. Czego potrzeba by nakręcić taki film? Scenariusza, gwiazdorskiej obsady, stylowych kostiumów. Podczas warsztatów przygotujemy wszystko co potrzebne by powstał doskonały film z epoki Międzywojnia.

26 czerwca godz. 10.00 godz. 11.00

GŁOWA NA GUMCE

Na ulicy przedwojennej Warszawy słychać było wiele języków i dialektów. Jidisz, niemiecki, rosyjski, a także warszawska gwara rozbrzmiewały na placach, w sklepach i na bazarach. Niektóre z słów przetrwały w polszczyźnie do dziś, innych już nie używamy. Podczas warsztatów zwiedzimy wystawę i nauczymy się bajerować po warszawsku. 

Artbox Experience jest jak wehikuł czasu i przestrzeni – tchnął drugie, nowe życie w odległą historię. Dzięki temu „Retro Warszawa” pełnić będzie rolę edukacyjną – jest zajmującą i wciągającą lekcją historii. Uczniowie, nauczyciele i varsavianiści odkryją w tym doświadczeniu coś niezwykłego, bo co innego wiedzieć, a co innego zobaczyć na własne oczy. Fotografie i filmy uzupełnione zostaną o dane statystyczne pozwalające zorientować się, jakiej skali była ówczesna stolica, ilu żyło w niej mieszkańców, poznać różnorodność kulturową, informacje socjologiczne, urbanistyczne, etnograficzne.

Retro Warszawa stanowić będzie ważną część narracji o mieście i jego dawnych mieszkańcach, kulturze artystycznej, wystawa przyciągnie obecnych mieszkańców, turystów z Polski i zagranicznych i stanie się z pewnością jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy. Osobną, liczna grupą adresatów wystawy są uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Wystawie towarzyszyć będzie program koncertów i spotkań artystycznych, stworzony wspólnie z autorem ścieżki dźwiękowej - Janem Młynarskim.

Usytuowany w odnowionej i przebudowanej Fabryce Norblina Artbox Experience jest jedynym takim miejscem w Polsce i jednym z niewielu w Europie. Ambicją jego twórców jest prezentowanie tam atrakcyjnych i wartościowych treści z dziedziny sztuki, nauki, edukacji i ekologii. Są to ludzie posiadający kompetencje i doświadczenie ze świata nowych technologii i muzealnicze. 

Wśród instytucji partnerskich wystawy Retro Warszawa są Dom Spotkań z Historią, FINA, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawy.

Wystawa odbywa się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Adres

Warszawa, ul. Żelazna 51/53

Termin

Od 2022-03-28 , Do 2022-06-30

Organizator

Fabryka Norblina

Warszawa, ul. Żelazna 51/53

Telefon:
221661104

WWW:
https://fabrykanorblina.pl

Zobacz na mapie

Reklama

Ciekawostki