Adres
Warszawa
Termin
Od 2020-09-10
Do 2020-10-10
ZAPOBIEGAJ ZAMIAST ŻAŁOWAĆ
10 września - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
10 września to symbol problemu, który jest obecny każdego dnia. Istniejącego tuż obok nas i zamieniającego radość życia w koszmar niespełnionych oczekiwań, braku wiary w siebie i własne możliwości oraz poczucia, że dla nikogo nie jest się ważnym i potrzebnym. Sytuacja wygląda zatrważająco przede wszystkim wśród młodych ludzi. Samoocena polskich nastolatków jest bardzo niska. A brak poczucia własnej wartości w połączeniu z wyzwalaczem w postaci np. hejtujących komentarzy - to jedna z przyczyn samobójstw małoletnich. W statystykach policji z ostatnich lat można znaleźć przerażające dane. Co 47 minut młody człowiek próbuje targnąć się na swoje życie, a 16% dzieciaków, w wieku między 11 a 17 rokiem życia, samookalecza się...
Kiedy zamierzamy się obudzić?
Cichy krzyk
Ekspert relacji z młodzieżą Michał Zawadka - Znam te wszystkie dane. Czytam o nich regularnie. Regularnie też przypominają mi o tym młodzi. Spotykam się z nimi intensywnie od wielu lat, słucham, czytam tysiące wiadomości, poznaję historie pełne krzyku i życiowego bólu i… to nie jest problem!
Obecna sytuacja młodego pokolenia to nie jest problem!
Musimy sobie zdać sprawę, że to są konsekwencje.
Różnica jest ogromna i przede wszystkim zupełnie inne działanie. Uznając to za problem, zajmujemy się objawami, szukając rozwiązania w zmianie zachowań nastolatków. Natomiast kiedy obecną sytuację potraktujemy jako konsekwencje, będziemy mieli szansę spojrzeć na nią z szerszej perspektywy. Przeanalizujemy co do niej doprowadziło i doprowadza, czego zabrakło, czego było za dużo, co było nieodpowiednie, co zmienić. To jedyna droga do pracy z młodzieżą - zmiana świata, często naszego dorosłego, który wpływa na młodych ludzi. To co musimy zmienić to „społeczne bodźce” zewnętrzne.
Odkąd zacząłem pracować z dziećmi i pisać dla nich książki, praktycznie w każdym tygodniu czytam słowa wyciskające łzy. Nie zawsze są to listy samobójcze, jednak jest ich zatrważająco dużo... Wśród ponad dwóch tysięcy wiadomości 60 do 70 procent to krzyk o uważność.
Dlaczego ja o tym czytam, a rodzice nie wiedzą?
Ponieważ ja ich słucham, a rodzice w pędzie za pozornym szczęściem swoich dzieci często żyją wyobrażeniami na temat swoich dzieci, a nie wiedzą o nich. Brakuje czasu na uważność, na rozmowy, na akceptację, na budowanie relacji i zaufania. Do tego jest ogromna presja wyników, bycia idealnym, dopasowywania się do opinii innych. Żyjemy w rodzinach obok siebie zamiast razem ze sobą. To wszystko bardzo mocno wpływa na wzrastanie młodych pokoleń w braku poczucia własnej wartości, w poczuciu winy i strachu przed byciem nieidealnym.
Nie, nie chcę z nich robić delikatnego pokolenia. Wręcz przeciwnie, oddajmy im możliwość popełniania błędów, doświadczania porażek, uczmy samodzielności zamiast ich wyręczać, a przede wszystkim zauważajmy ich, a nie wyniki. Słuchajmy ich, a nie własnych teorii na ich temat.
Dlaczego?
Zwykle przyjmuje się, że samobójstwa popełniają osoby z zaburzeniami psychicznymi. Owszem, problemy natury psychiatrycznej – w szczególności depresja – stanowią czynnik ryzyka podjęcia próby samobójczej. Jednak należy podkreślić, że decydują się na nią również osoby, które nie zmagają się z jakimikolwiek zaburzeniami. Co więc jeszcze jest w stanie popchnąć młodego człowieka do tak drastycznego działania?
Wśród czynników wymienia się poczucie osamotnienia i brak wsparcia ze strony rodziny, co pokazuje jak ogromne znaczenie ma uważność w kręgu najbliższych. Innymi czynnikami są traumatyczne doświadczenia (gwałt, wypadek), utrata bliskiej osoby, ciężkie choroby, korzystanie z substancji psychoaktywnych i niski status socjoekonomiczny. A ponadto problemy w środowisku szkolnym np. trudności w kontaktach z rówieśnikami, doświadczanie szykowania z ich strony, ale również trudności z nauką – które w połączeniu z niską samooceną stanowią samobójczą mieszankę wybuchową.
Ostatni dzwonek
Naszym motorem napędowym i nasza siłą do działania jest, budowane latami, poczucie własnej wartości. A co jeżeli tego poczucia brakuje i dziecko nie jest w stanie dłużej unieść ciężaru codzienności? Na co należy być wyczulonym, w kontaktach z młodym człowiekiem, chociaż oczywiście nie tylko - aby skutecznie móc zapobiec samobójstwu. Jak rozpoznać kryzys na chwilę przed katastrofą?
Osoba zagrożona samobójstwem może, chociaż nie musi, mówić o jego popełnieniu, wykazywać zainteresowanie problemem śmierci i umierania, jak również podejmować ryzykowne działania. Często zmienia diametralnie swoje zachowanie, wycofuje się z kontaktów z rówieśnikami, traci zainteresowanie szkołą, swoim hobby, przestaje dbać o wygląd zewnętrzny, czy ucieka w używki. Może też przygotowywać się do ostatecznego kroku pisząc list pożegnalny lub rozdając ważne dla niej rzeczy. Pamietajmy samookaleczanie się jest również wołaniem o pomoc i uwagę oraz swoistym preludium próby samobójczej.
Hejt, czyli mowa nienawiści
Obraźliwe i pełne agresji komentarze zamieszczane w Internecie i bezpardonowo trafiające w najbardziej czułe punkty lub też siejące nienawiść we wszystkich możliwych kierunkach. Tak wygląda jedna z ciemnych stron wirtualnej rzeczywistości. Tzw. sieć, a w szczególności media społecznościowe wykorzystywane w niewłaściwy sposób są przyczyną wielu dramatów ludzkich. Młodzi ludzie, często nie mają świadomości jakie szkody potrafi wyrządzić negatywne, obraźliwe słowo, często użyte tylko i wyłącznie dla żartu. Gdy takie”żartobliwe” komentarze trafiają na osoby wrażliwe, o niskiej samoocenie dzieją się prawdziwe tragedie. Duża część młodych użytkowników przestrzeni wirtualnej staje się w którymś momencie ofiarą lub sprawcą cyberprzemocy. Zjawisko hejtu i zachowania „oprawców” wiążą się w dużej mierze z brakiem świadomości i wiedzy społecznej, ale również szacunku i tolerancji. Z całą pewnością są konsekwencją braku wartości społecznych w edukacji i wychowaniu. Należy o tym mówić głośno i tworzyć wśród hejtujących poczucie odpowiedzialności, poprzez ukazywanie konsekwencji ich czynów.
Uczmy nasze dzieci, że SŁOWO MOŻE ULECZYĆ LUB ZABIĆ i należy je wybierać i dobierać mądrze (nie tylko w Internecie)!
Życie warte jest uważności
Pędzimy gdzieś każdego dnia, za czymś co ma być podobno dobre dla naszych dorastających latorośli, jednocześnie nie znając ich, trosk, wyzwań, emocji, przeżyć i marzeń - tracimy je. A tak niewiele potrzeba, by być przy nich, uczestniczyć w ich życiu, być przyjacielem i powiernikiem w drodze ku dorosłości… UWAŻNOŚĆ to słowo klucz do codziennego obcowania z drugim człowiekiem.
Uważność każdego dnia, nie tylko od święta, nie tylko wtedy gdy problem jest już nie do udźwignięcia. Jim Rohn powiedział ważne słowa adekwatne do potrzeby uważności: „Niektóre rzeczy trzeba robić codziennie. Zjedzenie siedmiu jabłek w sobotę wieczorem zamiast jednego codziennie, to nie to samo”.
Pamiętajmy, dzieci nie wymagają od nas nie wiadomo ile czasu. Za to wymagają naszego stuprocentowego zaangażowania w tym czasie, bycia ciałem i duchem w danej sytuacji, bycia dla nich. Uważność to chwile, kiedy druga osoba jest dla nas najważniejsza i sama ma szansę tak się czuć. To wzmacnia nasze więzi, zaufanie i poczucie własnej wartości młodego człowieka. Daje siły do walki z przeciwnościami losu, pozwala zapobiegać i na bieżąco przepracowywać problemy pojawiające się w życiu. Często od najlepszych prezentów (mających zrekompensować nasz brak czasu) lepsza będzie rozmowa od serca, spacer po parku, wspólne kibicowanie ulubionej drużynie, realizowanie się we wspólnej pasji. To te chwile będą szły z naszymi podopiecznymi w dorosłe życie i będą im opoką w kryzysowych momentach.
Fundament silnego Ja
Świadomość siebie, świadomość, że jest się wystarczającym, takim jakim się jest, oraz świadomość, że jest się ważnym dla bliskich bez warunków - jest siłą do przenoszenia gór, zdobywania marzeń i pokonywania wszelkich przeciwności. POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI jest dla każdego trampoliną do działania.
Kiedy młody człowiek będzie miał adekwatną samoocenę i akceptację w rodzinie to będzie wiedział:
- że wartość jest w nim, a nie w opiniach o nim,
- że nie musi nikogo pytać czy może marzyć,
- że błąd, czy słaby stopień nie mówi o nim, a o zastosowanej strategii i jest powodem do wyciągnięcia lekcji i rozwoju,
- że nie musi się wstydzić, że czegoś (jeszcze) nie umie, że czegoś nie ma, że wygląda „jakoś”,
- że nie musi niczego udowadniać, żeby go akceptowano w grupie, bo nie każdy musi go lubić i to jest ok,
- że może mieć swoje słabości,
- że może otwarcie mówić o swoich potrzebach i wyrażać swoje zdanie.
Poczucie własnej wartości jest bez wątpienia fundamentem silnego Ja. Wartości z niego płynących jest niezliczona ilość, szeroko opisuję je w moich najnowszych książkach poświęconych właśnie temu zagadnieniu. Jedną z rzeczy, która pomoże rodzicom i nauczycielom wspierać i budować adekwatną samoocenę jest „mała - wielka” zmiana myślenia z oceniania na docenianie. Dzięki niej dostrzeżemy wewnętrzne wartości, dobre intencje, pomimo popełnianych błędów i przede wszystkim młodego człowieka, zamiast wyniku, testu, ideału z opinii innych.
I może to moja nirwana, jednak wierzę, że przy odrobinie zaangażowania jest to możliwe. Wystarczy trochę zwolnić, otworzyć oczy, docenić dzieci, siebie i świat, a potem tego samego je nauczyć – dodaje Michał Zawadka.
Nie bójmy się pomagać
A co jeżeli w życiu naszego małoletniego znajomego zabrakło uważności, czy spotkaliśmy dzieciaka, który „ugina się” pod ciężarem oceny innych, A co jeżeli jego rodzice nie mieli chęci, czasu lub umiejętności by zbudować poczucie jego wartości i wiarę w to, że można być idealnie nieidealnym… I dlatego w tym właśnie momencie stoi na krawędzi i woła o pomoc.
Co robić?
Jeśli ktoś zwierza się nam, że myśli o samobójstwie lub sami widzimy sygnały ostrzegawcze płynące z jego zachowania – NIE BÓJMY SIĘ POMAGAĆ. Nie obawiajmy się rozmawiać, pytać i okazywać zainteresowanie problemami. Poświęćmy swój czas i okażmy wsparcie. Słuchajmy bez oceniania, z pełną akceptacją emocji drugiej strony. Poszukajmy też pomocy u osób kompetentnych, takich jak psycholog lub psychiatra oraz w instytucjach pomocowych. Pomagajmy – na szali jest życie drugiego człowieka.
Tekst powstał we współpracy z Michałem Zawadką – ekspertem relacji z młodzieżą i autorem bestsellerowych książek z zakresu rozwoju osobistego i społecznego dzieci oraz młodzieży, takich jak „Chcę być kimś” i „Uśmiechologia. Pozytywna strona myślenia”.
ZAPOBIEGAJ ZAMIAST ŻAŁOWAĆ
10 września - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
10 września to symbol problemu, który jest obecny każdego dnia. Istniejącego tuż obok nas i zamieniającego radość życia w koszmar niespełnionych oczekiwań, braku wiary w siebie i własne możliwości oraz poczucia, że dla nikogo nie jest się ważnym i potrzebnym. Sytuacja wygląda zatrważająco przede wszystkim wśród młodych ludzi. Samoocena polskich nastolatków jest bardzo niska. A brak poczucia własnej wartości w połączeniu z wyzwalaczem w postaci np. hejtujących komentarzy - to jedna z przyczyn samobójstw małoletnich. W statystykach policji z ostatnich lat można znaleźć przerażające dane. Co 47 minut młody człowiek próbuje targnąć się na swoje życie, a 16% dzieciaków, w wieku między 11 a 17 rokiem życia, samookalecza się...
Kiedy zamierzamy się obudzić?
Cichy krzyk
Ekspert relacji z młodzieżą Michał Zawadka - Znam te wszystkie dane. Czytam o nich regularnie. Regularnie też przypominają mi o tym młodzi. Spotykam się z nimi intensywnie od wielu lat, słucham, czytam tysiące wiadomości, poznaję historie pełne krzyku i życiowego bólu i… to nie jest problem!
Obecna sytuacja młodego pokolenia to nie jest problem!
Musimy sobie zdać sprawę, że to są konsekwencje.
Różnica jest ogromna i przede wszystkim zupełnie inne działanie. Uznając to za problem, zajmujemy się objawami, szukając rozwiązania w zmianie zachowań nastolatków. Natomiast kiedy obecną sytuację potraktujemy jako konsekwencje, będziemy mieli szansę spojrzeć na nią z szerszej perspektywy. Przeanalizujemy co do niej doprowadziło i doprowadza, czego zabrakło, czego było za dużo, co było nieodpowiednie, co zmienić. To jedyna droga do pracy z młodzieżą - zmiana świata, często naszego dorosłego, który wpływa na młodych ludzi. To co musimy zmienić to „społeczne bodźce” zewnętrzne.
Odkąd zacząłem pracować z dziećmi i pisać dla nich książki, praktycznie w każdym tygodniu czytam słowa wyciskające łzy. Nie zawsze są to listy samobójcze, jednak jest ich zatrważająco dużo... Wśród ponad dwóch tysięcy wiadomości 60 do 70 procent to krzyk o uważność.
Dlaczego ja o tym czytam, a rodzice nie wiedzą?
Ponieważ ja ich słucham, a rodzice w pędzie za pozornym szczęściem swoich dzieci często żyją wyobrażeniami na temat swoich dzieci, a nie wiedzą o nich. Brakuje czasu na uważność, na rozmowy, na akceptację, na budowanie relacji i zaufania. Do tego jest ogromna presja wyników, bycia idealnym, dopasowywania się do opinii innych. Żyjemy w rodzinach obok siebie zamiast razem ze sobą. To wszystko bardzo mocno wpływa na wzrastanie młodych pokoleń w braku poczucia własnej wartości, w poczuciu winy i strachu przed byciem nieidealnym.
Nie, nie chcę z nich robić delikatnego pokolenia. Wręcz przeciwnie, oddajmy im możliwość popełniania błędów, doświadczania porażek, uczmy samodzielności zamiast ich wyręczać, a przede wszystkim zauważajmy ich, a nie wyniki. Słuchajmy ich, a nie własnych teorii na ich temat.
Dlaczego?
Zwykle przyjmuje się, że samobójstwa popełniają osoby z zaburzeniami psychicznymi. Owszem, problemy natury psychiatrycznej – w szczególności depresja – stanowią czynnik ryzyka podjęcia próby samobójczej. Jednak należy podkreślić, że decydują się na nią również osoby, które nie zmagają się z jakimikolwiek zaburzeniami. Co więc jeszcze jest w stanie popchnąć młodego człowieka do tak drastycznego działania?
Wśród czynników wymienia się poczucie osamotnienia i brak wsparcia ze strony rodziny, co pokazuje jak ogromne znaczenie ma uważność w kręgu najbliższych. Innymi czynnikami są traumatyczne doświadczenia (gwałt, wypadek), utrata bliskiej osoby, ciężkie choroby, korzystanie z substancji psychoaktywnych i niski status socjoekonomiczny. A ponadto problemy w środowisku szkolnym np. trudności w kontaktach z rówieśnikami, doświadczanie szykowania z ich strony, ale również trudności z nauką – które w połączeniu z niską samooceną stanowią samobójczą mieszankę wybuchową.
Ostatni dzwonek
Naszym motorem napędowym i nasza siłą do działania jest, budowane latami, poczucie własnej wartości. A co jeżeli tego poczucia brakuje i dziecko nie jest w stanie dłużej unieść ciężaru codzienności? Na co należy być wyczulonym, w kontaktach z młodym człowiekiem, chociaż oczywiście nie tylko - aby skutecznie móc zapobiec samobójstwu. Jak rozpoznać kryzys na chwilę przed katastrofą?
Osoba zagrożona samobójstwem może, chociaż nie musi, mówić o jego popełnieniu, wykazywać zainteresowanie problemem śmierci i umierania, jak również podejmować ryzykowne działania. Często zmienia diametralnie swoje zachowanie, wycofuje się z kontaktów z rówieśnikami, traci zainteresowanie szkołą, swoim hobby, przestaje dbać o wygląd zewnętrzny, czy ucieka w używki. Może też przygotowywać się do ostatecznego kroku pisząc list pożegnalny lub rozdając ważne dla niej rzeczy. Pamietajmy samookaleczanie się jest również wołaniem o pomoc i uwagę oraz swoistym preludium próby samobójczej.
Hejt, czyli mowa nienawiści
Obraźliwe i pełne agresji komentarze zamieszczane w Internecie i bezpardonowo trafiające w najbardziej czułe punkty lub też siejące nienawiść we wszystkich możliwych kierunkach. Tak wygląda jedna z ciemnych stron wirtualnej rzeczywistości. Tzw. sieć, a w szczególności media społecznościowe wykorzystywane w niewłaściwy sposób są przyczyną wielu dramatów ludzkich. Młodzi ludzie, często nie mają świadomości jakie szkody potrafi wyrządzić negatywne, obraźliwe słowo, często użyte tylko i wyłącznie dla żartu. Gdy takie”żartobliwe” komentarze trafiają na osoby wrażliwe, o niskiej samoocenie dzieją się prawdziwe tragedie. Duża część młodych użytkowników przestrzeni wirtualnej staje się w którymś momencie ofiarą lub sprawcą cyberprzemocy. Zjawisko hejtu i zachowania „oprawców” wiążą się w dużej mierze z brakiem świadomości i wiedzy społecznej, ale również szacunku i tolerancji. Z całą pewnością są konsekwencją braku wartości społecznych w edukacji i wychowaniu. Należy o tym mówić głośno i tworzyć wśród hejtujących poczucie odpowiedzialności, poprzez ukazywanie konsekwencji ich czynów.
Uczmy nasze dzieci, że SŁOWO MOŻE ULECZYĆ LUB ZABIĆ i należy je wybierać i dobierać mądrze (nie tylko w Internecie)!
Życie warte jest uważności
Pędzimy gdzieś każdego dnia, za czymś co ma być podobno dobre dla naszych dorastających latorośli, jednocześnie nie znając ich, trosk, wyzwań, emocji, przeżyć i marzeń - tracimy je. A tak niewiele potrzeba, by być przy nich, uczestniczyć w ich życiu, być przyjacielem i powiernikiem w drodze ku dorosłości… UWAŻNOŚĆ to słowo klucz do codziennego obcowania z drugim człowiekiem.
Uważność każdego dnia, nie tylko od święta, nie tylko wtedy gdy problem jest już nie do udźwignięcia. Jim Rohn powiedział ważne słowa adekwatne do potrzeby uważności: „Niektóre rzeczy trzeba robić codziennie. Zjedzenie siedmiu jabłek w sobotę wieczorem zamiast jednego codziennie, to nie to samo”.
Pamiętajmy, dzieci nie wymagają od nas nie wiadomo ile czasu. Za to wymagają naszego stuprocentowego zaangażowania w tym czasie, bycia ciałem i duchem w danej sytuacji, bycia dla nich. Uważność to chwile, kiedy druga osoba jest dla nas najważniejsza i sama ma szansę tak się czuć. To wzmacnia nasze więzi, zaufanie i poczucie własnej wartości młodego człowieka. Daje siły do walki z przeciwnościami losu, pozwala zapobiegać i na bieżąco przepracowywać problemy pojawiające się w życiu. Często od najlepszych prezentów (mających zrekompensować nasz brak czasu) lepsza będzie rozmowa od serca, spacer po parku, wspólne kibicowanie ulubionej drużynie, realizowanie się we wspólnej pasji. To te chwile będą szły z naszymi podopiecznymi w dorosłe życie i będą im opoką w kryzysowych momentach.
Fundament silnego Ja
Świadomość siebie, świadomość, że jest się wystarczającym, takim jakim się jest, oraz świadomość, że jest się ważnym dla bliskich bez warunków - jest siłą do przenoszenia gór, zdobywania marzeń i pokonywania wszelkich przeciwności. POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI jest dla każdego trampoliną do działania.
Kiedy młody człowiek będzie miał adekwatną samoocenę i akceptację w rodzinie to będzie wiedział:
- że wartość jest w nim, a nie w opiniach o nim,
- że nie musi nikogo pytać czy może marzyć,
- że błąd, czy słaby stopień nie mówi o nim, a o zastosowanej strategii i jest powodem do wyciągnięcia lekcji i rozwoju,
- że nie musi się wstydzić, że czegoś (jeszcze) nie umie, że czegoś nie ma, że wygląda „jakoś”,
- że nie musi niczego udowadniać, żeby go akceptowano w grupie, bo nie każdy musi go lubić i to jest ok,
- że może mieć swoje słabości,
- że może otwarcie mówić o swoich potrzebach i wyrażać swoje zdanie.
Poczucie własnej wartości jest bez wątpienia fundamentem silnego Ja. Wartości z niego płynących jest niezliczona ilość, szeroko opisuję je w moich najnowszych książkach poświęconych właśnie temu zagadnieniu. Jedną z rzeczy, która pomoże rodzicom i nauczycielom wspierać i budować adekwatną samoocenę jest „mała - wielka” zmiana myślenia z oceniania na docenianie. Dzięki niej dostrzeżemy wewnętrzne wartości, dobre intencje, pomimo popełnianych błędów i przede wszystkim młodego człowieka, zamiast wyniku, testu, ideału z opinii innych.
I może to moja nirwana, jednak wierzę, że przy odrobinie zaangażowania jest to możliwe. Wystarczy trochę zwolnić, otworzyć oczy, docenić dzieci, siebie i świat, a potem tego samego je nauczyć – dodaje Michał Zawadka.
Nie bójmy się pomagać
A co jeżeli w życiu naszego małoletniego znajomego zabrakło uważności, czy spotkaliśmy dzieciaka, który „ugina się” pod ciężarem oceny innych, A co jeżeli jego rodzice nie mieli chęci, czasu lub umiejętności by zbudować poczucie jego wartości i wiarę w to, że można być idealnie nieidealnym… I dlatego w tym właśnie momencie stoi na krawędzi i woła o pomoc.
Co robić?
Jeśli ktoś zwierza się nam, że myśli o samobójstwie lub sami widzimy sygnały ostrzegawcze płynące z jego zachowania – NIE BÓJMY SIĘ POMAGAĆ. Nie obawiajmy się rozmawiać, pytać i okazywać zainteresowanie problemami. Poświęćmy swój czas i okażmy wsparcie. Słuchajmy bez oceniania, z pełną akceptacją emocji drugiej strony. Poszukajmy też pomocy u osób kompetentnych, takich jak psycholog lub psychiatra oraz w instytucjach pomocowych. Pomagajmy – na szali jest życie drugiego człowieka.
Tekst powstał we współpracy z Michałem Zawadką – ekspertem relacji z młodzieżą i autorem bestsellerowych książek z zakresu rozwoju osobistego i społecznego dzieci oraz młodzieży, takich jak „Chcę być kimś” i „Uśmiechologia. Pozytywna strona myślenia”.
Adres
Warszawa
Termin
Od 2020-09-10 , Do 2020-10-10
Ciekawostki
Zwierzak w prezencie – i co dalej?
5 kolekcji dywanów do salonu
Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?
Jak zaplanować remont w mieszkania?
Buty dziecięce marki bobux - zdrowie, wygoda i najwyższa jakość wykonania
Joga w terenie. Jak przygotować się do praktyki w terenie?
Buty do tańca towarzyskiego
Jakie suplementy przyjmować będąc wegetarianinem?
Podstawy pozycjonowania stron WWW
Jak ubierać niemowlę na wiosnę?
Jaki ekran wybrać do kina samochodowego lub plenerowego?
Skup książek Warszawa
Na jaki kurs niemieckiego online warto się zapisać?
5 pomysłów na prezent ślubny
Nie masz pomysłu co podarować siostrze pod choinkę ? Sprawdź te propozycje
5 pomysłów na zabawę z psem
Żywopłot – praktyczne przemyślenia
Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czyli jaki? Podpowiadamy, jak wybrać dietę pudełkową
Przełom w biznesie franczyzowym – zabezpieczenie przed ryzykiem ekonomicznym
Kiedy powinno się rozpocząć terapię DDA lub DDD?
Liceum dla dorosłych - sposób na uzupełnienie wykształcenia
Ubezpieczenia w Warszawie dla posiadaczy samochodów osobowych – o czym warto pamiętać?
Pomoc drogowa na terenie Warszawy
Komu powierzyć sprzątanie mieszkania Warszawa
Event firmowy? Tylko z Agencją Argentum Event!
Copix najlepszy serwis kserokopiarek Konica Minolta
Okulista Warszawa Wesoła - kompleksowa pomoc dla zdrowia oczu
Jakie buty na jesień? 5 propozycji na ciekawe stylistyki
To nie musi kosztować...
Nowa generacja klejów do zabawy - kleje pva
Twoje dziecko ma ataki histerii? Sprawdź jak mu pomóc radzić sobie z emocjami
Paranoja
Kompleksowe sprzątanie mieszkania - Warszawa, Kraków, Wrocław
Dlaczego warto skorzystać z Bookero
Automatyzacja procesów rozliczania czasu pracy dzięki biometrii
Jak wybrać ekipę do remontu mieszkania w Warszawie?
Jeśli nie garaż murowany, to może blaszany?
Agencja eventowa w Warszawie? Wiemy, którą firmę wybrać
Dlaczego Twoja strona nie pozycjonuje się w Google?
Discovery Phase For Software Development: How Much Does It Cost?
Podróż Polska-Szwajcaria Busem
Dlaczego warto uczyć dzieci rysunku?
Zakupy z personal shopperem
Zatańcz ze mną!
Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?
3 sukienki, które założysz do pracy i nie zaburzysz dress-code’u!
Odżywki białkowe - wsparcie diety nie tylko dla sportowców
Co ile ćwiczyć brzuch?
Dlaczego warto zamieszkać na Ochocie?
Torebki Monnari - listonoszki i shopperki na jesień 2021
Dlaczego Firmy Przeprowadzkowe są Potrzebne?
Zmiany w Przepisach Podatkowych na Rok 2024: Co Musisz Wiedzieć
Wdrażanie HACCP Warszawa
Jak zorganizować udany event na gokartach i jakie są koszty?
Jak sprawdzają się ekspresy marki Krups?
Jak zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz nawet w deszczowe dni?
Dlaczego należy chronić się przed stonkami ziemniaczanymi?
Atrakcje w Jantarze
Kolory szat liturgicznych - jakie mają znaczenie?
Kamizelka wraca na salony
Przekąski na urodzinowe przyjęcie
Jak zaplanować oświetlenie salonu?
Sprzątanie biur w Warszawie - adres, który trzeba znać
Rola gier w rozwoju dzieci
Co zrobić, żeby szybko zasnąć?
Popularne festiwale - bilety na imprezy masowe
Medical App Development
Usługi Tworzenia Stron Internetowych
Jakie zaproszenia ślubne warto wybrać?
Najtańsze mieszkania w polskich miastach - ranking nieruchomości
Sale zabaw dla dzieci. Zabawa na sto dwa!
Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?
Umowa o pośrednictwo - do czego zobowiązuje i czy warto ją podpisać?
Bez wychodzenia z domu – gdzie w stolicy najlepiej zamówić burgera
Szkolenia i kursy pedagogiczne dla opiekunów żłobkowych i przedszkolnych
Zalety kursów online przygotowujących do matury z matematyki
Najlepsze imprezy techno w tym roku - na co zarezerwować bilety już dziś?
Jak mieszka się na Mokotowie?
W jaki sposób przygotować się do łowienia ryb zimą?
Klamki do drzwi - na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas ich wyboru?
Wynajem samochodu na tydzień w Warszawie
Gdzie zjeść najlepszą pizzę w Łodzi?
Ta która przeżyła...
Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?
Jak działa SMS API? Automatyzacja i skuteczność w komunikacji
Pergole tarasowe - idealne rozwiązanie dla twojego domu
Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w Jeleniej Górze
Jak przygotować teczkę rysunkową?
Modny dodatek nie tylko na Halloween
Nie nudź się w domu – posłuchaj najlepszych koncertów
Alkoholowe inspiracje dla przyszłych par młodych
Zamawianie online
Jak uczyć się podczas studiów, by osiągać dobre wyniki?
Deski gastronomiczne, na które warto zwrócić uwagę
Specjalny wysłannik donosi...
Czym się charakteryzują lampy UV do wody?
Zamki i pałace na Morawach
Tak to miało być...
Muzyka, której szukasz
Jaki sport warto uprawiać na wiosnę
Gdzie pływać na desce SUP na Podlasiu?
Rolety - przewodnik po dostępnych rodzajach
Strategie zarządzania kapitałem w zakładach bukmacherskich
Pokaz mody przerwany przez zabójstwo
Naprawa iphone
Kurs fotografii online z certyfikatem – czy warto czy może jednak stacjonarnie?
Jak sprawdzić, czy korzystamy z usług legalnego bukmachera?
Książki szkolne dla najmłodszych
Podolog dla seniora - czy jest konieczny?
Jak pozyskać nowych klientów w branży fitness?
Ekspresy do kawy - pomysł na dobry poranek
Rozwiń swoje hobby - kurs rysunku w Warszawie
Kursy maturalne w Warszawie
Zabawki dla dzieci w każdym wieku
Czy warto zlecić remont firmie?
Buty dla dzieci - jak wybrać właściwą parę?
Gdzie sprawdzają się ogrodzenia grzebieniowe i dlaczego je wybrać?
Petsitters - domy tymczasowe dla zwierząt domowych
Przedszkole Pruszków - wybierz Koziołki
Opuchlizna nóg - jak z nią walczyć?
Komfort i elegancja w centrum Krakowa
Czy dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują odzieży chroniącej przed deszczem?
Wykorzystanie uprawnień budowlanych w małych i dużych przedsiębiorstwach
Odkryj magiczny świat wraz z Elle i Lottie
Kontenery na wynajem – idealne rozwiązanie do wywozu gruzu i odpadów
Auto detailing – 3 sposoby na odzyskanie dawnego wyglądu samochodu
Sterowanie oświetleniem - urządzamy inteligentny dom
Mały biznes, duży zasięg
Jakie są korzyści treningu karate dla dzieci?
Bezpieczne Sylwestrowe Szaleństwo
Systemy gipsowe – na jaki się zdecydować?
Jak rozwijać mięśnie na siłowni? Garść praktycznych porad
Komplet dresowy - jak nosić i z czym łączyć?
Oczyszczające zabiegi na twarz – co wybrać?
Agencja ochrony Warszawa: zadbaj o bezpieczeństwo na każdym poziomie
Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?
Ręczne pranie kanapy czy profesjonalne czyszczenie – co wybrać?
Spodenki rowerowe z wkładką, czyli słuszny wybór dla pasjonatów kolarstwa
Jak działa SMS API
Zrezygnuj z tłuszczu, ale nie ze smaku – czym podkręcić smak niskotłuszczowych dań?
Idealne kosze prezentowe na Święta
Czym jest burza? Jak powstaje i gdzie jest na żywo na mapie
Niezawodna ochrona przed wodą
Festiwale muzyczne – jak wybrać najlepszy?
Impreza Halloween w Warszawie już w tę sobotę
Historia zakładów bukmacherskich w Polsce
Godność i szacunek w trudnych chwilach
Jakie efekty może przynieść nauka poprzez zabawę
Jak bezproblemowo przeprowadzić remont mieszkania w bloku?
Czy warto zatrudnić firmę do sprzątania?
Jak najlepiej ubezpieczyć dziecko na rok szkolny 2022/23?
Loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie
Biuro rachunkowe – pomoc ważniejsza niż może się to wydawać!
How to Build a Great Web & Mobile Marketplace
Euforia czy tragedia? Jakie oczekiwania przed Euro 2020?
Dobry psycholog rodzinny w Warszawie - profesjonalna pomoc w PsychoCare
Luksusowe wille w Konstancinie
Niebo nad Polską pełne samolotów
Kiedy zdecydować się na meble na wymiar?
Domy Krępa - połączenie spokoju przedmieść z wygodą centrum miasta
HPV a brodawki - co warto wiedzieć?
Problemy ze snem?
Z terenówką w nieznane - od plaży po przełęcz
Najlepsze centra ogrodnicze w Krakowie
Co sprawia największe trudności w nauce języka angielskiego i jak można to zmienić?
Opieka nad bliskimi zmagającymi się z NTM
Lokalne pozycjonowanie stron - dlaczego przedsiębiorcy powinni je stosować?
Druk 3D z nylonem
Luksusowe aranżacje: jak stylowo połączyć nowoczesne klamki drzwiowe z ekskluzywnym wystrojem wnętrza?
Który sklep jest najtańszy: Lidl czy Biedronka?
Podłoga drewniana – idealna do każdego wnętrza
Prywatne przedszkole - wszystko co najlepsze dla twojego dziecka
Berberyna - czy pomaga na trawienie?
Przełam rutynę i zorganizuj wyjątkową randkę. Jak? Podpowiadamy!
Zalety i wady pisuarów bezwodnych
Firma sprzątająca biura – czy sprawdzi się jako biznes?
Kropelkowe nawadnianie ogrodów – co warto o nim wiedzieć?
Wesele i Kawalerski w Górach
Atrakcje dla dzieci w Holiday Golden Resort
Imprezy integracyjne i pikniki firmowe
Biuro rachunkowe czy księgowość przez internet?