Zapraszamy do rodzinnej zabawy na świeżym powietrzu podczas „Majówki z książką” – w sobotę 10 maja 2025 r., w godzinach 15.00-19.00, w parku Kombatantów.
Tegoroczne hasło „Biblioteka. Lubię tu być!” nawiązuje do hasła XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek organizowanego od 8 do 15 maja 2025 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Biblioteka to miejsce, gdzie zdobywamy wiedzę, spotykamy interesujące osoby, mamy przestrzeń do własnej kreacji, okazję do zabawy i odpoczynku, dlatego nasze atrakcje podzieliliśmy na 5 stref tematycznych. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie.
Rodziców mniejszych dzieci zapraszamy wraz z pociechami na spotkanie „Wasowscy dzieciom”. Posłuchamy T-Raperów znad Wisły, fragmentów książki „120 aż wierszyków dla dziewuszek i chłopczyków” oraz przezabawnych zagadek ze „świerszczykowego” Zagadkomatu.
Zaraz potem, podczas warsztatu „Czytanie pełne wrażeń”, dr Małgorzata Swędrowska – twórczyni metody czytania wrażeniowego – udowodni, że czytanie to świetna zabawa, a książki kryją w sobie mnóstwo niespodzianek. Czytać będziemy z zamkniętymi lub otwartymi oczami, szybko, wolno, na siedząco, na stojąco, a nawet fruwająco…
Starsze dzieci oraz nastolatki będą mogły wziąć udział w warsztatach komiksowych prowadzonych przez Macieja Kura, scenarzystę komiksowego i reżysera filmów animowanych, twórcę m.in. kontynuacji słynnych komiksów Janusza Christy, „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”.
Miłośników przyrody czeka gratka w postaci spotkania z Michałem Książkiem – inżynierem leśnikiem, ornitologiem, a także utalentowanym poetą i reportażystą. Autor „Atlasu dziur i szczelin” będzie naszym przewodnikiem podczas Biospaceru po parku Kombatantów.
Podczas „Majówki z książką” będzie można zapoznać się z ofertą wydawnictw: Babaryba, BIS, Widnokrąg, Wytwórnia, Fundacja Wasowskich, Literówka oraz Tatarak. Prezentować będziemy wystawy. Jak w ubiegłych latach nie zabraknie też stoiska z tanią książką.
Przygotowaliśmy także szereg propozycji działań plastycznych i rękodzielniczych, po których wrócicie do domu z własnoręcznie wykonanymi książeczkami, plannerami czy uroczymi breloczkami w formie notesików. Będzie też kilka innych niespodzianek: kolaż kolaboracyjny przy ściance wyznań bibliotecznych lub zdjęcie przy instalacji „Czytanie uskrzydla”.
Dla najaktywniejszych uczestników pikniku przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody!
Zachęcamy do zdobywania autografów autorów: Małgorzaty Swędrowskiej, Michała Książka, Macieja Kura, Moniki Kowaleczko-Szumowskiej i Weroniki Szelęgiewicz.
Udział w pikniku to nie tylko okazja do czytelniczych inspiracji i dobrej zabawy (np. przy grach plenerowych), ale także szansa na relaks na świeżym powietrzu. Do Waszej dyspozycji będą leżaki, czasopisma, audiobooki. Kupić będzie też można lody rzemieślnicze Gelato Naturale.
W razie niepogody atrakcje zostaną przeniesione do pomieszczeń Biblioteki, w pałacyku w parku, przy ul. ks. J. Chrościckiego 2 (02-421 Warszawa).
Plan pikniku:
15.00 Wasowscy dzieciom
15.30 Czytanie pełne wrażeń – warsztaty dr Małgorzaty Swędrowskiej dla rodziców i dzieci
16.00 Warsztaty komiksowe Macieja Kura dla młodzieży
17.30 Spotkanie autorskie i biospacer po parku Kombatantów z Michałem Książkiem
15.00-19.00 Moc atrakcji:
- Manufaktura książki, czyli kreatywne warsztaty dla dużych i małych;
- gry plenerowe i animacje dla całych rodzin;
- stoiska wydawnictw: Babaryba, BIS, Widnokrąg, Wytwórnia, Fundacja Wasowskich, Literówka i Tatarak;
- stoisko z tanią książką;
- wystawy.
Zapraszamy!